Reklama

Geopolityka

Niebo NATO zamknięte dla Ławrowa. Nie wyląduje w Serbii

Autor. Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji/Facebook

Wizyta ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Serbii w dniach 6-7 czerwca została odwołana, ponieważ trzy kraje sąsiadujące z Serbią i będące członkami NATO odmówiły udostępnienia swojej przestrzeni powietrznej rosyjskiemu samolotowi rządowemu - podaje w poniedziałek BBC za rosyjskim MSZ.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Bułgaria, Macedonia Północna i Czarnogóra wprowadziły zakaz dla rosyjskich samolotów w ramach sankcji spowodowanych inwazją Rosji na Ukrainę. Teraz te trzy kraje sprzeciwiły się lotowi Ławrowa, chociaż jako szefowi dyplomacji pozostawiono mu możliwość podróżowania do UE, pomimo nałożonych na niego i jego kraj sankcji.

Czytaj też

Bułgaria należy do Unii Europejskiej, a Macedonia Północna i Czarnogóra mają status kandydata. Wszystkie trzy wspomniane kraje są też członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Reklama

Ławrow miał rozmawiać w Belgradzie z serbskim prezydentem Aleksandarem Vucziciem. Pod koniec maja Vuczić poinformował, że uzgodnił z prezydentem Rosji Władimirem Putinem trzyletni kontrakt na dostawy gazu z Rosji.

Czytaj też

Serbia, również mająca status kandydata do UE, pozostaje w przyjaznych stosunkach z Rosją i nie nałożyła na nią sankcji z powodu wywołania i prowadzenia wojny z Ukrainą. Jak wiele innych krajów w Europie Serbia jest w dużym stopniu uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu - komentuje BBC.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (3)

 1. szczebelek

  Chcecie by Serbia była w Europie to trzeba im dać lepsze warunki niż kacapy oferują inaczej będzie jak z Węgrami.

  1. Pirat

   A co? Tak Węgrom źle się żyje w Unii?

 2. easyrider

  W ogóle Zachód powinien zerwać stosunki dyplomatyczne z Rosją. Przynajmniej kwestia przepływu osób i towarów zostałaby rozwiązana.

 3. Wania

  Lawrow na pewno się cieszy. W końcu może więcej czasu spędzić z przybraną córką. Biedna musiała wrócić do ukochanej ojczyzny mlekiem i miodem płynącej ze zgniłego Zachodu na którym żyła ładnych kilkanaście lat. Tatuś powtarzał, że tylko rosja jest gwarantem każdych wartości i jak widać może teraz spędzić z dzieckiem bardzo dużo czasu. Rosja przez swoją bandycka napaść zepchnęła siebie na margines świata. Jeszcze w lutym ławrowa wszyscy chcieli gościć. A teraz dla chamów jest właściwe im miejsce - Moskwa.

Reklama