Reklama

Geopolityka

Nancy Pelosi objęta chińskimi sankcjami

Autor. Nancy Pelosi/Twitter

MSZ Chin ogłosiło w piątek, że postanowiło nałożyć sankcje na przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w odpowiedzi na jej wizytę na Tajwanie. Tego samego dnia resort przekazał, że wezwał ambasadorów części państw europejskich, by zaprotestować w sprawie oświadczenia państw G7 i UE, w którym skrytykowano chińskie manewry wojskowe w pobliżu Tajwanu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Sankcje mają objąć Pelosi oraz członków jej najbliższej rodziny w odpowiedzi na "podstępne" i "prowokacyjne" działania amerykańskiej polityk - poinformowało w piątek ministerstwo spraw zagranicznych w Pekinie.

Czytaj też

"Pomimo poważnych obaw Chin i ich stanowczego sprzeciwu Pelosi zdecydowała na wizytę na Tajwanie, poważnie ingerując w wewnętrzne sprawy ChRL, podważając suwerenność i integralność terytorialną ChRL, depcząc +zasadę jednych Chin" oraz zagrażając pokojowi i stabilności Cieśniny Tajwańskiej" - powiedział w oświadczeniu rzecznik ministerstwa, cytowany przez agencję Reutera.

Reklama

Chiński resort dyplomacji poinformował też, że w czwartek wezwał do swojej siedziby ambasadorów części państw europejskich oraz UE z powodu wspólnego oświadczenia Unii Europejskiej i grupy G7, które określono jako "niedozwoloną ingerencję w wewnętrzne sprawy Chin". Nie podano listy państw, których ambasadorowie zostali wezwani.

Czytaj też

W oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych państw G7 i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wyrazili zaniepokojenie „niedawnymi groźbami ChRL" oraz potwierdzili „wspólne zobowiązanie do utrzymania opartego na zasadach ładu międzynarodowego, pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej i poza nią" - napisała AP.

Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe manewry wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan w reakcji na środową wizytę na wyspie Nancy Pelosi, przeciwko której Pekin stanowczo protestował.

Czytaj też

Chiny wcześniej wezwały w tej sprawie do MSZ ambasadora USA Nicholasa Burnsa. Pelosi opuściła Tajwan w środę po spotkaniu m.in. z prezydent Tsai Ing-wen. Następnie udała się do Korei Południowej i Japonii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. kapusta

  Na szczęście dla wolnego świata dyktator Xi jest mądrzejszy od dyktatora Putina i ewidentnie umie wyciągać wnioski. Widząc jak Zachód powoli, acz konsekwentnie ściąga Rosję w cywilizacyjną zapaść lat 80. Xi nie zrobi nic ws. Tajwanu, aby za kilka lat Plac znów nie spłyną krwią. Alternatywą są umocnienie władzy i propaganda skierowana do wewnątrz, a jej elementem są te pseudosankcje

 2. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

  Tyle się nagadali chińczycy i co? Po co było pajacować? Po co grozić komuś komu nic nie można zrobić? Śmieszne groźby bez pokrycia.

  1. Allah|1435

   Oni mogą coś zrobić i zrobią w swoim czasie.

Reklama