Reklama

Geopolityka

Ministrowie państw UE: potrzebne dalsze kroki przeciwko Rosji

Autor. Unsplash

Sankcje przeciwko Rosji działają i jest konieczne wprowadzenie dalszych kroków wobec tego kraju, a także wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy – podkreślili ministrowie finansów i gospodarki ośmiu państw UE, w tym Polski, we wspólnym oświadczeniu opublikowanym m.in. w brytyjskim dzienniku „The Guardian”.

Sygnatariuszami oświadczenia są szefowie resortów finansów Szwecji, Estonii, Finlandii, Łotwy, Litwy, Holandii i Polski - Elisabeth Svantesson, Mart Vorklaev, Riikka Purra, Arvils Aszeradens, Gintare Skaiste, Eelco Heinen i Andrzej Domański, a także ministra gospodarki Danii Stephanie Lose.

Reklama

Ministrowie podkreślili, że narracja Kremla, iż gospodarka Rosji jest silna, a sankcje zachodnie nie szkodzą rosyjskiej machinie wojennej, jest fałszywa.

„Jest wiele oznak, że pogarsza się stan gospodarki Rosji. Sankcje i inne posunięcia mające na celu osłabienie gospodarki Rosji są skuteczne, ale trzeba zrobić jeszcze więcej. Musimy zwiększyć presję na reżim Putina i wsparcie dla Ukrainy” – czytamy.

Ministrowie podkreślili, że być może PKB Rosji rośnie, ale gospodarkę wspiera obfita stymulacja fiskalna, co nie jest niewyczerpanym źródłem wzrostu. Fabryki zbrojeniowe pracują na maksymalnych obrotach, a zapotrzebowanie na robotników podniosło płace. Tymczasem osłabiony rubel zwiększa koszt importu i przyczynia się do wzrostu inflacji.

Czytaj też

Aby sfinansować wojnę, rząd Rosji czerpie z płynnych aktywów. Według szacunków agencji Bloomberg, od początku pełnowymiarowej wojny przeciw Ukrainie państwowy fundusz majątkowy Rosji skurczył się połowę – podkreślili ministrowie.

Ich zdaniem „to, co można by mylnie postrzegać jako +zastrzyk+ pobudzający rosyjski wzrost, jest w istocie początkiem resowietyzacji gospodarki”. Jego oznaką jest m.in. daleko idąca kontrola rynku czy duże wydatki publiczne finansowane z przejmowania prywatnego majątku.

Reklama

„Wbrew temu, co stara się wmówić Rosja, sankcje wycelowane w rosyjską machinę wojenną są skuteczne i potrzebne.(…) Od 2022 do 2023 r. przychody z rosyjskiego eksportu spadły o mniej więcej jedna trzecią” – podkreślili ministrowie.

Zaznaczyli jednak, że aby powstrzymać Rosję i wesprzeć Ukrainę, są konieczne dalsze kroki: Zachód powinien zadbać o szybkie wdrożenie porozumienia G7 o kredytach dla Ukrainy i przeanalizować możliwości dalszych rozwiązań. „Aktywa (Rosji) powinny zostać zamrożone, a sankcje pozostać w mocy, dopóki Rosja nie zapłaci za szkody, które spowodowała” – zaznaczono.

„Sankcje wobec Rosji trzeba wzmocnić, zwłaszcza w strategicznych sektorach jak energia, finanse i technologia, a egzekwowanie już istniejących trzeba poprawić” – ocenili ministrowie.

Czytaj też

W ich opinii zarówno kraje sąsiednie, jak i kraje pochodzenia powinny podjąć starania o usunięcie luk pozwalających dostarczać towary służące pośrednio lub bezpośrednio rosyjskiej machinie wojennej.

Trzeba też wprowadzić sankcje wobec Białorusi i zwiększyć presję na inne państwa umożliwiające obchodzenie sankcji w Azji Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Konieczne jest też wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy, w tym dostarczenie większej ilości broni i amunicji – uważają sygnatariusze.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. DDR

    Radykalnie wzrósł eksport niemieckich samochodów do Kazachstanu oraz kazachskiej ropy i gazu do Niemiec:))

  2. Buczacza

    Była podwyżka podatków dla dużych firm. Następnie podwyżka podatków dla wszystkich firm. Teraz są podwyżki podatków dla fizycznych. A to ciągle mało...Na biurku są 2 opcje...dalsze podwyżki podatków. Bądź cięcie nakładów na oświatę, służbę zdrowia i socjal... Dylemat słoneczka Uralu... A pewnie 1 i 2 razem...

    1. Monkey

      @Buczacza: A nawet zapewne nie tylko 1 i 2, ale do tego 3, 4 i zylion więcej. A słoneczko Uralu i jego poddani jakoś się trzymają, na pohybel fanatykom. Oczywiście to źle, ale trzeba być realistą. Widzisz, Rosja słabnie. Ale nie tyle języczkiem, co wręcz jęzorem u wagi są Chiny, które stoicko całą sytuację obserwują. Upadek Rosji nie jest im na rękę.

  3. szczebelek

    "Sankcje" to będzie tematem rozmów, bo wystarczy kilka wet w różnych kwestiach i kolejny pakiet upadnie 🤣

Reklama