Reklama

Geopolityka

Unia Europejska nakłada nowe sankcje na Białoruś

Flagi Unii Europejskiej
Flagi Unii Europejskiej
Autor. François Genon/Unsplash

Kraje unijne w środę jednomyślnie uzgodniły nowe sankcje na Białoruś, które mają zapobiegać obchodzeniu obostrzeń nałożonych wcześniej przez UE na Rosję. „Uszczelniających” sankcji Wspólnocie nie udawało się nałożyć przez półtora roku.

„Pakiet ten wzmocni nasze działania w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, w tym zwalczanie obchodzenia sankcji” - ogłosiła w serwisie X sprawująca prezydencję w Radzie UE Belgia.

Zaakceptowany wstępnie przez ambasadorów krajów członkowskich pakiet Komisja Europejska zaproponowała w styczniu 2023 r. w związku z rolą, jaką Białoruś odgrywa we wspieraniu Rosji w jej wojnie przeciwko Ukrainie. Chodzi o objęcie Białorusi takimi samymi obostrzeniami, jakie są już stosowane wobec Rosji - ich brak był wykorzystywany przez Kreml do obchodzenia unijnych sankcji. Pakiet obejmuje m.in. zakaz importu komponentów nawigacji morskiej, diamentów, złota i węgla, a także zakaz świadczenia na Białorusi usług informatycznych.

Jak wskazuje nieoficjalnie źródło unijne, w ostatnich miesiącach stało się jasne, że obchodzenie sankcji nałożonych przez UE na Rosję odbywa się za pośrednictwem Białorusi. „Kiedy negocjowaliśmy 14. pakiet (sankcji wobec Rosji - PAP), skupiliśmy się wyłącznie na Rosji, ale nadal istniała tylna furtka, którą należało zamknąć” - podkreśliło.

Czytaj też

Jednym z powodów, dla których przez półtora roku nie udawało się osiągnąć porozumienia w sprawie Białorusi, była kwestia złagodzenia wcześniejszych obostrzeń na eksport nawozów pochodzących z tego kraju. Chodzi o umożliwienie transportowania przez terytorium UE białoruskich nawozów do krajów trzecich, które są zagrożone kryzysem żywnościowym.

Wstępne porozumienie w sprawie restrykcji wobec Białorusi osiągnęli w środę ambasadorzy 27 krajów członkowskich. Decyzję tę będą musiały potwierdzić jeszcze resorty spraw zagranicznych tych państw.

Reklama

Do porozumienia doszło na ostatnim spotkaniu ambasadorów krajów członkowskich zorganizowanym przez belgijską prezydencję. W ostatnim możliwym terminie przed przekazaniem 1 lipca Węgrom przewodnictwa w Radzie UE Belgii udało się też zainaugurować rozmowy akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią.

Czternasty pakiet sankcji na Rosję ministrowie spraw zagranicznych zatwierdzili na posiedzeniu w poniedziałek w Luksemburgu.

Czytaj też

O „wyrównanie” sankcji na Białoruś z tymi, jakie Wspólnota nałożyła na Rosję, apelowała m.in. Polska. „To jeden z argumentów, które rozważamy w naszych analizach dotyczących stanu granicy polsko-białoruskiej, tak ataku hybrydowego na naszą granicę, jak i przejść towarowych. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Analizujemy tę sytuację” - mówił w poniedziałek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama