Geopolityka

Minister obrony Wielkiej Brytanii o suwerenności i integralności Ukrainy

Fot. president.ua
Fot. president.ua

Brytyjski minister obrony Ben Wallace podczas w wizyty w Kijowie we wtorek zapewnił o trwałym poparciu Wielkiej Brytanii dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jak przekazała strona ukraińska, rozmowy dotyczyły m.in. zwiększenia zdolności obronnych Kijowa.

Wallace spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz z nowym ministrem obrony tego kraju Ołeksijem Reznikowem w Kijowie. Brytyjskie ministerstwo obrony w serii wpisów na Twitterze przekazało, że Wallace zapewnił o niezmiennym poparciu Wielkiej Brytanii dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a rozmawiano o wzmocnieniu współpracy dwustronnej.

Więcej szczegółów ujawniła kancelaria Zełenskiego, która w wydanym komunikacie napisała, że rozmowy dotyczyły wykorzystaniu brytyjskiego finansowania do wzmocnienia ukraińskiej marynarki wojennej, poprzez zakup rakiet, budowę okrętów rakietowych i bazy marynarki wojennej na Morzu Azowskim. Poruszono także temat bezpiecznej żeglugi przez Morze Czarne oraz Azowskie, a także temat ukraińskich aspiracji do wstąpienia do NATO.

image
Reklama

Niespełna miesiąc temu dziennik "The Times" podał, że brytyjski rząd prowadzi rozmowy z Ukrainą w sprawie sprzedania jej broni, co byłoby pierwszą taką transakcją między obydwoma państwami. Według gazety chodzi przede wszystkim o pociski rakietowe Brimstone. Z kolei w niedzielę "Daily Mirror" ujawnił, że grupa zadaniowa brytyjskich sił zbrojnych, licząca do 600 żołnierzy, jest w gotowości do rozmieszczenia na Ukrainie w związku z obawami, że rosyjskie wojska gromadzące się w pobliżu granicy planują inwazję na ten kraj.

W poniedziałek wieczorem o poparciu dla Ukrainy zapewnił też premier Boris Johnson. W szerszym przemówieniu na temat brytyjskiego zaangażowania na świecie wygłoszonym podczas przyjęcia wydanego przez lorda majora gminy City of London, wyraził nadzieję, że inne kraje europejskie zrozumieją, iż "nadchodzi wybór pomiędzy szprycowaniem się coraz większą ilości rosyjskich węglowodorów przez gigantyczne nowe rurociągi, a staniem w obronie Ukrainy i bronieniem sprawy pokoju i stabilności". Po zakończeniu wizyty na Ukrainie Ben Wallace ma przyjechać do Polski.

Źródło:
PAP

Komentarze