Reklama

Geopolityka

Macierewicz podpisał koncepcję Obrony Terytorialnej. "To istotny element nowej doktryny wojennej"

Fot. Maciej Nędzyński/CO MON.
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON.

Szef MON podpisał w poniedziałek koncepcję utworzenia obrony terytorialnej kraju, co jest równoznaczne z rozpoczęciem jej realizacji. Jak powiedział Antoni Macierewicz, „to konieczność wobec działań Rosji, a także element wychowania patriotycznego”. 

- Nastąpiło podpisanie, a więc rozpoczęcie realizacji obrony terytorialnej – jednego z najistotniejszych elementów nowej doktryny wojennej, jaką Wojsko Polskie będzie realizowało, opartej na zasadzie nasycenia pola walki – mówił Macierewicz w warszawskim Liceum Ogólnokształcącym im. Waldemara Milewicza, w którym działają klasy mundurowe.

Czytaj więcej: Rusza budowa Obrony Terytorialnej. Przełom, czy pierwszy krok? [4 PUNKTY]

Jak podkreślił minister, "nowoczesna armia wymaga takiego komponentu i wszystkie armie NATO posiadają taką strukturę, ale także dlatego, że wymaga takiej decyzji szczególna sytuacja kraju - Polski, która jest zagrożona działaniami naszego północno-wschodniego sąsiada – Rosji – który nie ukrywa swoich agresywnych zamiarów i który systematycznie przynajmniej od 2008 roku podejmuje działania mające na celu destabilizację ładu pokojowego w Europie i zagrażającego systematycznie także bezpośrednio Polsce i naszym najbliższym sąsiadom – powiedział Macierewicz.

Dodał, że istotny jest także inny aspekt – „związany z przywracaniem miejsca patriotyzmu, wychowania patriotycznego w naszym życiu społecznym”. Przypomniał, że zgodnie z planem pierwsze trzy brygady mają być gotowe do na przełomie lat 2016/17, a do 2019 „kraj zostanie pokryty brygadami Obrony Terytorialnej Kraju”, które uzupełnią dotychczasową strukturę armii.

Minister zwrócił również uwagę, że podpisanie koncepcji odbywa się w dniu odprawy kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych. To według niego „pierwsza odprawa nowego kierownictwa ministerstwa obrony, ale także pierwsza odprawa nowej koncepcji, nowych decyzji polityczno-militarnych, jakie zostaną podjęte i zrealizowane przez rząd Beaty Szydło i przede wszystkim przez prezydenta Andrzeja Dudę”. Zaznaczył także , że organizacje proobronne, w tym klasy mundurowe będą miały do odegrania w działaniu OTK ważną rolę.

Kto znajdzie się w OTK?

Rzecznik ministra Bartłomiej Misiewicz pytany, czy w strukturach OTK może się znaleźć ONR, odpowiedział, że nie chce się wypowiadać o konkretnych organizacjach. Dodał, że będzie selekcja dotycząca nie tylko profilu organizacji, ale i fizycznej sprawności jej członków.

Wcześniej Misiewicz w TVP Info mówił, że "przechodzimy do momentu organizacyjnego i w trzech województwach na wschodzie Polski rozpocznie się organizacja sztabów wojewódzkich, sztabów powiatowych, no i rozpocznie się tworzenie oddziałów Obrony Terytorialnej Kraju". Podał, że docelowo w kraju będzie to formacja licząca kilkadziesiąt tysięcy osób. "Teraz - na sam początek - to będzie kilkaset osób, ale już pod koniec tego roku powinno być przynajmniej kilka tysięcy" - wyliczył.

Czytaj więcej: Płk Gaj: Członkowie organizacji proobronnych "niezwykle cenni" dla wojska. Zagrożenia dla modernizacji technicznej nie ma

W piątek, zapowiadając podpisanie dokumentu o utworzeniu obrony terytorialnej, szef MON mówił, że integralnym elementem koncepcji obrony terytorialnej będą organizacje proobronne. Będą one miały osobne działania w jej ramach, m.in. zabezpieczenie infrastruktury. Jak zapowiedział Macierewicz, OT będzie liczyć docelowo do 35 tys. żołnierzy, a ich dostęp do broni będzie regulowany przepisami wojskowymi.

Według jednej z wersji bliskich ostatecznej koncepcji OT na poziomie krajowym ma powstać dowództwo obrony terytorialnej w Sztabie Generalnym WP. W każdym województwie ma zostać powołane dowództwo brygady obrony terytorialnej, a w każdym mieście wojewódzkim - batalion obrony terytorialnej. Na najniższym poziomie, który ma być podstawą systemu, ma zostać utworzona jedna kompania (ok. 100 osób) w każdym powiecie. Docelowo - za kilka lat - mają powstać 364 kompanie, pogrupowane w 86 batalionów (po 4-5 kompanii) podległych wojewódzkim brygadom (po 3-4 bataliony).

Czytaj więcej: „17 brygad, 35 tys. żołnierzy”. Posłowie o Obronie Terytorialnej

Brygad ma być 17. Dwie mają powstać na Mazowszu, które jest najrozleglejszym województwem. Każda brygada ma liczyć 1,5-2,5 tys. żołnierzy. W kompaniach powiatowych żołnierze mają szkolić się średnio 30 dni w roku – raz w miesiącu w weekend oraz raz w roku przez kilka dni na poligonie.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (4)

  1. SSTp

    Tak facet dał czadu zrozumiał, że nie stać go na 17 brygad chociaż tyle. tylko co w sumie podpisał, co ma powstać, jaki ma mieć kształt, jakie zadania, jakie wyszkolenie, jaki sprzęt. To mamy sukces ogłosiliśmy, że robimy coś, ale nikt nie wie co i po co. No ale sukces odfajkowaliśmy stworzyliśmy OT - czy to komu potrzebne ( a kto pyta minister zapisał się w annałach wojskowości pośle OT przeciwko czołgom.

    1. Asd

      Twoi tokiem rozumowania nie stać nas już na nic, więc lepiej nie robić nic liczny ewentualnie na bratnią pomoc brawo

    2. anakonda

      no tak facet dał czadu (SSTp) dorwał sie do komputera i napisał a czy ktos to chce czytac czy nie to juz mało wazne !!!! OT akurat wiadomo czemu ma służyc i jak jest natomiast wiele spraw organizacyjnych które trzeba dopracowac i ufam ze beda to robic członkowie OT na bieżąco (to sie nazywa rozwój) a taki ryczacy sarkazm jak w twoim wykonaniu jest conajmniej nie na miejscu i swiadczy o wielkiej niewiedzy jak nie dodac odmiennej przynaleznosci społecznej (rusek)

    3. raz2

      Wiesz co to jest 150 000 nawet najlepszego zawodowego wojska na obszarze ok. 300 000 km2 to jest nic !!!! dosłownie NIC !!! zero , armia zawodowa w czasie konfliktu będzie skuteczna tylko na wąskim kierunku działań bojowych , a gdzie zaplecze ,szlaki komunikacyjne,obiekty strategiczne, tereny odludne -puszcze,bagna,góry czy granice państwa,przedmieścia dużych aglomeracji podatne na wrogą dywersję i chaos społeczny !!! wybacz ale masz nikłe pojęcie o tak złożonym problemie jak strukturalna budowa nowoczesnych sił zbrojnych .

  2. Zgroza

    Zastanawia unik rzecznika MON na pytanie, czy w strukturach obrony terytorialnej znajdzie się ONR. Czyli - możliwe, że się znajdzie.

    1. Tomasz Stelmach

      No i dobrze, bo to są patriotycznie nastawieni młodzi ludzie z silną motywacją.

    2. airsoftman

      Plus dla rzecznika MON. Prowokacje trzeba olewać.

    3. Marek

      Bronić ojczyzny ma prawo każdy. Także z ONR czy na przykład z Polskiej Partii Przyjaciół Piwa. Ważne jest to, żeby chciał i umiał to robić. Reszta zaś nie interesuje mnie wcale.

  3. robhood

    nie podoba mi sie nazwa. do nazw to trzeba miec glowe i pomysl geniusze z MONu. Mialobyc OAK czyli ochotnicza armia krajowa i co ? pomysl juz umarl, a skrot brzmial bardzo dobrze bo w angileskim oak to dab. jak znalazl. ... narodowe sily rezerwowe czyli NSR jakos nie wypalil. ciekawe dlaczego? bo mozna go swobodnie rozwinac w niekulturalne slowo. dla laikow i nie zaznajomionych z tematem wplywu na swiadomosc - symboli, skrotow i nazw odsylam do literatury fachowej ... OTK nie brzmi zle, lecz nie wyglada tez dobrze.... czepiam sie? pracuje w reklamie cale zycie i wiem co pisze i mowie ...

  4. SSTp

    To jeszcze raz zapytam. Wiemy że mają być dwu pułkowe brygady, pułk po trzy bataliony. Jak dotąd nie wiadomo do czego mają służyć, jakie mają mieć wyposażenie, ile to będzie kosztować, jak się ma wyposażenie do zadań, kto to będzie szkolił, gdzie będą magazyny broni i sprzętu ilu będzie oficerów zawodowych i podoficerów dla każdej brygady, nie wiadomo jaki sprzęt łączności będą posiadać, jaki system dowodzenia (BMS? ). To takie drobiazgi, które jak to mówisz niech sobie OT wymyśli. Nie nie OT jest od wymyślania takich rzeczy, to jest system obrony kraju tworzony przez rząd i SG. Właśnie o tym mówię odtrąbiono utworzenie trzech brygad OT z trzema sztabami brygad, sztabami pułków, batalionów, czy jest zaplecze, gdzie kancelarie jawne i tajne, a teraz wydajemy pieniążki, a jakoś się to potem poukłada może cudem okaże się to do czegoś przydatne. Do czego przydatne. Od miesiąca mówi się, że do walki na linii frontu w żadnym wypadku, do zabezpieczenia tyłów przed specnazem w żadnym wypadku, ktoś wymyślił, że do regulacji ruchu drogowego ( trzy brygady?). Nie ma dla nich miejsca ani na linii frontu, ani w jej pobliżu, ani do zadań wartowniczych ( dlatego że zadania wartownicze to cholernie skomplikowana sprawa ze względu na żmudną robotę, która nie może być schematyczna ). Więc do czego ta OT, żeby wydać pieniądze które są potrzebne na sprzęt dla zawodowców. na uzupełnienie jednostek na W jest NSR i byli żołnierze zawodowi, którzy odeszli z armii. To teraz proszę wytłumaczyć za ministra MON do czego, jak za ile i w jakim celu i czy to się do czegoś przyda.

Reklama