Reklama

Geopolityka

Libia: Rząd tymczasowy utworzony

Fot. ليبي صح (domena publiczna)
Fot. ليبي صح (domena publiczna)

Podczas rozmów w Genewie strony konfliktu w Libii powołały w piątek nowy rząd tymczasowy, którego celem będzie przeprowadzenie w grudniu ogólnopaństwowych wyborów i tym samym zakończenie dekady chaosu, podziału i przemocy w tym kraju. Rozmowy toczyły się w Genewie pod auspicjami ONZ.

Strony konfliktu libijskiego powołały szefa nowego rządu tymczasowego Libii i trzyosobową radę prezydencką.
Premierem został wpływowy biznesmen Abdul Hamid Dbaiba z zachodniej części kraju. "Ten rząd będzie rządem wszystkich Libijczyków" - zapewnił Dbaiba. Ma on 21 dni na sformowanie swego gabinetu. Na czele rady prezydenckiej stanął Mohammed Minfi ze wschodniej Libii.
Porozumienie w sprawie utworzeniu rządu tymczasowego w Libii z zadowoleniem przyjęły m.in. USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Włochy.

Libia jest pogrążona w chaosie od obalenia dyktatury Muammara Kadafiego w 2011 roku.
Od 2014 r. w Libii toczyła się z różną intensywnością wojna domowa między rywalizującymi ze sobą ośrodkami władzy - uznawanym przez społeczność międzynarodową Rządem Jedności Narodowej (GNA) z siedzibą w Trypolisie i Libijską Armią Narodową (ANL) dowodzoną przez gen. Chalifę Haftara.

W konflikcie pośrednio lub bezpośrednio zaangażowanych jest szereg innych państw. Rząd w Trypolisie wspierany jest m.in. przez Turcję i Włochy, zaś siły Haftara - przez Rosję, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Francję.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama