Reklama

Geopolityka

Libia kupuje czeskie wozy bojowe

Libijski BWP-1 – fot. Flickr.com
Libijski BWP-1 – fot. Flickr.com

Nowe władze Libii korzystają z częściowego zniesienia embarga, zamawiając 350 czeskich wozów bojowych BWP-1 i samochodów pancernych BRDM.

Czytaj: Libia chce kupić Super Herculesy za 588 mln dolarów Czechy były jednym z ważniejszych dostawców uzbrojenia dla Libii podczas dyktatury Muammara Kadafiego. Nałożenie przez ONZ w 2011 embarga na transfer uzbrojenia spowodowało zawieszenie długoterminowych umów na dostawy broni dla Trypolisu. Korzystając z częściowego zniesienia zakazu, oba kraje podpisały porozumienie w sprawie dostaw 350 wozów bojowych typu BWP-1 i BRDM oraz modernizację dalszych 300 BRDM znajdujących się już w Libijskiej służbie. Realizacją wartego około 38 milionów euro kontraktu zajmą się trzy czeskie firmy zbrojeniowe - Excalibur Army, Tatra i VOP CZ. Problem w realizacji kontraktu stanowi częściowe embargo, które nie obejmuje samych pojazdów, ale ich uzbrojenie. Zdaniem niektórych ekspertów może to zagrozić realizacji kontraktu. Sprzedaży w pełni uzbrojonych pojazdów sprzeciwiają się zarówno członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ, jak i czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Czytaj: NATO wyśle do Libii misję ekspertów, by ocenić zagrożenie islamskim ekstremizmem Ich stanowisko wiąże się z obawami o możliwość przejęcia broni przez oddziały ekstremistyczne i terrorystów. Paradoksalnie, ten sprzeciw utrudnia trwającą przebudowę sił zbrojnych, mających dać nowym władzom możliwość skutecznej obrony kraju i zwalczania narastającego nacisku al-Kaidy oraz innych grup ekstremistycznych. (JS)
Reklama

Komentarze (1)

  1. wojt

    A nasze debile z MON i MSZ nadal się zastanawiają co zrobić z muzealnymi BWP-1. Urzędasy pierdzą w stołki i biorą pensje za darmo ...

Reklama