Reklama

Geopolityka

Liban: Izrael przeprowadził duży ostrzał artyleryjski

Fot. IDF/Flickr/CC BY-SA 2.0
Fot. IDF/Flickr/CC BY-SA 2.0

Środa na Bliskim Wschodzie obfitowała we wzajemny ostrzał pomiędzy Izraelem a bojówkami znajdującymi się na terenie Libanu. Po tym jak w stronę żydowskiego państwa wystrzelono trzy rakiety, to Siły Obronne Izraela aż dwukrotnie odpowiedziały ostrzałem artyleryjskim.

Najsampierw przypomnijmy wydarzenia z dzisiejszego przedpołudnia. Wtedy w kierunku Izraela zostały wystrzelone z terytorium Libanu trzy rakiety. Jedna z nich spadła na niezamieszkały teren w pobliżu miasta Kirjat Szemona na północy kraju, druga zaś nie przekraczając granicy raziła libańskie terytoria, natomiast trzecia została przechwycona przez Żelazną Kopułę. Nikt w wyniku ataku nie ucierpiał. W odpowiedzi Izrael dokonał dwukrotnego ostrzału artyleryjskiego.

Pierwszy ostrzał, jaki nastąpił bezpośrednio po ataku rakietowym, był w zasadzie niewielkim atakiem odwetowym. Niemniej kilka godzin później akcja odwetowa przybrała na sile – na libańskie terytoria Izrael przeprowadził atak z wykorzystaniem łącznie ponad setki pocisków artyleryjskich. Jednocześnie IDF poinformowało, że na chwilę obecną trwa ustalanie, kto dopuścił się dzisiejszego ataku na Izrael.

Wydawałoby się, że dzisiejszy atak rakietowy, dokonany na terytorium państwa żydowskiego, wiązał się z palestyńskim ugrupowaniem „Hezbollah”. Niemniej jak podkreślają żydowskie, oraz międzynarodowe media, prawdopodobnie w ten czyn zostały zaangażowane mniejsze bojówki, które mogły działać pod inspiracją Iranu, jednocześnie bez wiedzy i zgody „Hezbollahu”.

Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, związane z atakiem na izraelski tankowiec MV Mercer Street, to możemy być świadkami kolejnego etapu eskalacji i tak napiętych już stosunków irańsko-izraelskich. Wielka Brytania, USA jak i wiele innych państw w ostatnich dniach oskarżyły wszakże Iran o przeprowadzenie ataku dronowego. Pomimo tego, że on sam nie przyznaje się do winy, tak może za pomocą mniej znanych bojówek i fundamentalistycznych organizacji dokonywać aktów terroru na państwie Izrael.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama