Geopolityka
Kirgistan: Do końca roku chcemy przystąpić do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu
Prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew w piątkowym wywiadzie dla agencji ITAR- TASS poinformował, że liczy na to, że jego kraj zostanie członkiem Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu jeszcze przed końcem tego roku.
Unia Celna (UC) to kluczowy projekt integracyjny na obszarze byłego Związku Sowieckiego. W zamyśle Kremla ma stanowić fundament projektowanej Unii Eurazjatyckiej. Rosja pełni w niej przewodnią rolę, a cała struktura wzmacnia więzi ekonomiczne, które przetrwały śmierć Sojuzu, ale zostały nadwyrężone przez czas.
Przeczytaj także: „Rosyjskie NATO” się wzmacnia. Czy stanie się elementem Unii Eurazjatyckiej?
Prezydent Ałmazbek Atambajew wyraził nadzieję, że grupa robocza ds. akcesji Kirgistanu do Unii Celnej (UC) przygotuje mapę drogową na jesień. W takim wypadku Kirgistan stałby się jej członkiem do końca tego roku. Kirgistan i Tadżykistan były od dawna typowane na państwa, które dołączą do UC w pierwszej kolejności. Mimo to zapowiedź Atambajewa należy uznać za nieprzypadkową.
Jesień to przecież kluczowy moment, test, dla Partnerstwa Wschodniego. Szczyt w Wilnie może według zapowiedzi licznych dyplomatów na trwałe związać z Zachodem m.in. Ukrainę, czy Mołdawię. Z tej perspektywy zapowiedź ewentualnego poszerzenia UC ma wykazać żywotność, otwartość i atrakcyjność tej struktury. Oba wspomniane kraje były zresztą w ostatnim czasie intensywnie kuszone korzyściami jakie odniosłyby z członkostwa w tym projekcie.
Zobacz także: Rosja wejdzie do Afganistanu? „To dla bezpieczeństwa regionu”
Ponadto akcesja Kirgistanu do UC wpisywałaby się w hasło "kierunek Azja", które przyświeca trzeciej kadencji Władimira Putina. Stanowiłaby pierwszy -ekonomiczny- etap konsolidacji regionu wokół Moskwy. Drugi, militarny jest realizowany równolegle. W Kirgistanie i Tadżykistanie przedłużono dzierżawę rosyjskich baz wojskowych, oba kraje są odbiorcami zaoferowanych przez Kreml kredytów przeznaczonych na modernizację ich sił zbrojnych m.in. systemu obrony przeciwpowietrznej, który zostanie zintegrowany z rosyjskim. Trwa także konsolidacja wspomnianych państw w ramach sojuszu wojskowego CSTO. Sprzyja temu perspektywa zdestabilizowania Afganistanu w 2014 roku.
Piotr A. Maciążek