Geopolityka

Iran grozi odwetem za rozszerzenie embarga na broń

Prezydent Iranu Hasan Rowhani. Fot. Mohammad Ali Marizad/CC BY 3.0
Prezydent Iranu Hasan Rowhani. Fot. Mohammad Ali Marizad/CC BY 3.0

Iran da "miażdżącą odpowiedź", jeśli embargo na broń zostanie rozszerzone — ostrzegł w środę prezydent tego kraju Hasan Rowhani. Według niego prezydent USA Donald Trump zrobił "głupi błąd", odstępując od porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Rowhani oświadczył, że jeśli Stany Zjednoczone "chcą wrócić do porozumienia, powinny znieść wszystkie sankcje nałożone na Teheran i zrekompensować ponowne nałożenie sankcji (po wyjściu USA z umowy) (...) Iran da miażdżącą odpowiedź, jeśli embargo na broń, nałożone na Teheran, zostanie rozszerzone". Prezydent dodał, że zakończenie embarga na broń było jednym z osiągnięć porozumienia z 2015 r.

Porozumienie to, zawarte między Iranem a sześcioma światowymi mocarstwami — USA, Chinami, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami — stanowiło, że w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych Iran zrezygnuje z programu budowy broni nuklearnej, a sektor jądrowy podda pod kontrolę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

W ramach umowy zawartej w lipcu 2015 roku postanowiono również, że embargo ONZ na broń będzie przedłużone o pięć lat. Embargo na dostarczanie Iranowi wyrobów, które mogłyby być wykorzystane do programu rakiet balistycznych, miało pozostać w mocy przez osiem lat. Wycofując swój kraj z porozumienia w maju 2018 roku, prezydent Trump argumentował, że nie było ono wystarczające pod względem ograniczenia programu rakietowego Iranu i jego wpływów w regionie.

Od momentu jednostronnego odstąpienia USA od umowy pozostali jej sygnatariusze, niejednokrotnie potwierdzali, że chcą utrzymać porozumienie w mocy. Na razie nic z tego nie wyszło, a Waszyngton stosuje taktykę wywierania maksymalnej presji na Teheran; USA ponownie nałożyły na Iran sankcje gospodarcze, które obejmują też embargo na irańską ropę. 

Źródło:
PAP

Komentarze