Reklama

Geopolityka

HIMARS-y i Caesary znów strzelają razem

Autor. U.S. Marine Corps, Pfc.Sarah Pysher

HIMARSy produkcji amerykańskiej i francuskie Caesary znów razem i mowa o współdziałaniu na Indo-Pacyfiku. Stany Zjednoczone oraz Indonezja kontynuują szeroko zakrojone manewry wojskowe, a jednym z elementów ćwiczeń jest szybkie wprowadzenie drogą lotniczą wsparcia artyleryjskiego i to z wykorzystaniem infrastruktury cywilnego portu lotniczego.

Reklama

Rakietowe HIMARS-y i lufowe Caesary znów współdziałają ze sobą. Nie mówimy jednak o działaniach zbrojnych w Ukrainie, ale ćwiczeniach w Indo-Pacyfiku. Amerykańscy żołnierze wykorzystują bowiem zestawy artylerii rakietowej w trakcie międzynarodowych ćwiczeń wojskowych w Indonezji pk. Super Garuda Shield, o których starcie pisaliśmy już na łamach Defence24.pl. Jednocześnie, wojska indonezyjskie przerzuciły w rejon strzelań artyleryjskich wykorzystywane przez nich systemy samobieżnych haubic produkcji francuskiej Caesar. Trzeba zaznaczyć, że strona indonezyjska użytkuje około 49 tego typu systemów artylerii lufowej kalibru 155 mm.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Należy zauważyć również, że Amerykanie podobnie jak w przypadku ćwiczeń prowadzonych w Europie (również w naszym regionie wschodniej flanki NATO), udoskonalają cały czas przerzut HIMARS-ów drogą powietrzną. W przypadku Indo-Pacyfiku podobne szybkie przerzuty systemów HIMARS były wykonywane we współdziałaniu US Army i US Marine Corps w przypadku manewrów w Japonii, Australii oraz na Filipinach. Do Indonezji trafiły trzy zestawy, obsługiwane przez żołnierzy z 17th Field Artillery Brigade, stacjonujących na co dzień w amerykańskim Fort Lewis. Armatohaubice Caesar wystawiła za to jednostka indonezyjska - Batalyon Armed 9/11 Kostrad. Ćwiczenie pk. Hiran/C-Rain, wchodzące w skład wspomnianych manewrów, zostało zorganizowane, aby doskonalić interoperacyjność wojsk indonezyjskich i amerykańskich w zakresie szybkiego wprowadzenia w rejon walk wsparcia artyleryjskiego.

Czytaj też

W trakcie obecnych ćwiczeń w Indonezji zarówno HIMARSy jak i Caesar zostały przerzucone transportem lotniczym na cywilne lotnisko Sułtan Mahmud Badaruddin II i niejako od razu przemieściły się na pozycje ogniowe. Wcześniej, w porcie lotniczym pojawili się żołnierze rozpoznania z plutonu Marines wchodzącego w skład 31st Marine Expeditionary Unit (MEU) oraz jednostki zwiadu wojsk indonezyjskich. Źródła indonezyjskie wskazują, że na ziemi pojawili się również żołnierze z zespołów JTAC. Po przerzuceniu wojskowych w pierwszym rzucie, wykonali oni działania niezbędne do przyjęcia transportu systemów artyleryjskich. Zaś sami artylerzyści z Indonezji i Stanów Zjednoczonych ćwiczą strzelania m.in. z HIMARS-ów na poligonie Baturaja oraz właśnie na Sumatrze w okolicach Palembang.

Czytaj też

Amerykańskie siły zbrojne testują przy okazji wykorzystanie MC-130J Commando II (353 Special Ops Wing USMC) oraz indonezyjskich C-130HS jako środka przerzutu HIMARS-ów oraz Caesarów. Mowa o maszynie lżejszej niż C-17 Globemaster III, pozwalającej tym samym na większą elastyczność jeśli chodzi o wybór miejsca lądowania.

Reklama

Komentarze

    Reklama