Reklama

Geopolityka

Grecja pyta o myśliwiec 5. generacji

Amerykański F-35A. Fot. SA Christine Groening/USAF
Amerykański F-35A. Fot. SA Christine Groening/USAF

Rząd Grecji wysłał oficjalne zapytanie do Stanów Zjednoczonych w sprawime możliwości zakupu samolotów wielozadaniowych 5. generacji F-35. O sprawie poinformował oficjalnie premier rządu greckiego Kyriakos Mitsotakis przy okazji szczytu NATO w Madrycie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak powiedział premier chodzi o „dywizjon" samolotów z opcją na drugi. Jednocześnie poinformowano że grecki dywizjon to 20 maszyn. Chodzi więc o chęć zakupienia od 20 do 40 maszyn.

Czytaj też

Zapytanie (Letter of Request) miało zostać wysłane „w ostatnich dniach", samoloty nie wcześniej niż w 2027 lub 2028 roku. Wcześniej premier Mitsotakis wspominał o zainteresowaniu Lightningami II prezydentowi Bidenowi jeszcze w maju tego roku, ale informacja o planach pozyskania przez Ateny 20 takich samolotów krąży już w mediach co najmniej od 2019 roku, kiedy to doszło do tarć na egejskiej granicy pomiędzy Grecją a Turcją. Grecy bardzo szybko zdecydowali się wówczas na zakup francuskich samolotów Dassault Rafale, ale jednocześnie podkreślali że nie wyrzekają się planów pozyskania w bliskiej przyszłości także F-35.

Reklama

Czytaj też

Tandem Rafale plus F-35 nie byłby niczym dziwnym, biorąc pod uwagę, że obecnie Grecy opierają się na podobnym tandemie. Składają się na niego Mirage 2000 w dwóch dywizjonach z bazy Tangara, wyspecjalizowanych w walce z Turkami i ponad 150 F-16C/D.

YouTube cover video

Zakup F-35 ma oficjalnie „wyrównać szanse" Greków wobec Turków w związku z zakupem przez nich systemów obrony powietrznej S-400. Realnie oznaczać będzie jednak osiągnięcie nad nimi przewagi. Szczególnie, że Turcja została wyrzucona z programu F-35, jej program samolotu 5. Generacji jest co najmniej daleki od realizacji. Wszystko na co może liczyć obecnie Ankara to zakup nowych F-16V (Block 70/72) lub modernizacja jej F-16C/D takiego do standardu Block.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. DIM1

  Artykuł podaje wersję skróconą. W roku 2019 Grecy negocjowali wiele naraz. Słusznych rozmarów bazę w Alexandroupoli, czyli na samej tureckiej granicy, szybką dostawę F-35, choćby używanych, energiczną osłonę przed Turcją itd. Chęć pozyskania F-35 i Rafale zgłaszano jednocześnie. Amerykanie zlekceważyli to, poza cierpką uwagą ambasadora "bardzo wątpię, czy jest to możliwe". Na co Grecy momentalnie kupili samoloty od Francji. Amerykanie podsuwali następnie swe "fregaty" mętnie obiecując coś i o bazie, i o F-35, ale w stylu "Ale może to zostać uwzględnione w przyszłej, nowej, ramowej umowie między krajami". Zatem załatwiajcie to w waszym tempie, a nam spieszy się i nowe fregaty plus upgrejdy starych kupimy gdzie indziej. W końcu Amerykanie faktycznie dopięli ową umowę ogólną, znów odpędzili trochę Turcję od granicm, Grecy dopiero potem wysłali im formalny Letter of Interest F-35. Ale zauważcie opcję: Możemy wziąć 20, ale moglibyśmy i 40....gdyby... - Umieją targować.

  1. [email protected]

   Z Usa nigdy nie widomo.

  2. Chyżwar

   Kombinujesz jak pół greckie dzieciaki, z którymi chodziłem do podstawówki. Koledzy sympatyczni. Ja się na nich nie przejechałem bo to była solidarna , wzajemnie uzupełniająca się ze swoimi polskimi kolegami i wesoła ekipa. Ale oni sami potrafili się przejechać nawet jak ich koledzy na łbie stawali, żeby było inaczej.. To drobiazgi oczywiście. UE pies nosem trącał. Nic nie może i nie będzie mogła ponieważ burdel jest taki, jak kiedyś w greckich "państwach miastach". Nie odpowiada ci szeryf. Mnie też niekoniecznie. Ale szeryf robi co należy. Grecja i Turcja mogą wodzić się na lufach. Jak zaczną do siebie strzelać, to oberwą w łeb. I całkiem słusznie.

  3. bubab1983

   Chyżwar, ale co on kombinuje? Przedstawia fakty i chyba z racji pochodzenia wie lepiej niż ty,. Ty jak zwykle nie możesz przeboleć chociażby cienia krytyki USA i wykorzystujesz każda sytuację aby napluć na EU. Ponowie pytanie, dla kogo ty pracujesz?

 2. Valdore

  @DIM, to po kolei: USA nei am uzywanych F-35 wiec musicie czekac w kolejce jak kazdy USA nei am fregat, dopiero teraz będa sobie budowac Constellationy wiec jedyne co wam mogli oferowac toLCS-y ale one fregatami nie sa.. A co do F-35 to LoR wysłaliscie na 20 F-35 a te 20 pozostałę to jedynie opcja czyli nic pewnego. I jak na nia nie dostaneicie zgody to nici z waszego targowania jak to nazywasz.

  1. [email protected]

   JAk piszesz kometrz to pisz pod postaem osoby do ktrej sie odnosisz. TAk sie rozbi w cywilizacji nie jakies dziczy..

  2. DIM1

   Poprzednio instuowałeś mnie, że wszystkim udały się op. 214, a to tylko Grekom nie wyszły. Nawet nie zauważyłeś, że wszyscy budowali je dopiero po Grekach. Ani że Grecy swoje przebudowywali, a TKMS za to zapłacił. I tam było jeszcze parę takich twoich "mądrych uwag" Czepiasz się, obojętnie czy masz w konkretnym temacie wiedzę, czy może zerową. Teraz też nic kompletnie nie wiesz o historii greko-amerykańskich negocjacji, ale swoje musisz wtrynić.

  3. DIM1

   Jeszcze sprawdzam, bo może to ja plotę bzdury, a nie ty ? Ale nie... redakcja linków nie puszcza więc tylko opiszę: Strona ERT czyli Greckie Radio i Telewizja /telewizja publiczna/ informacja z dnia 11/12, 1:50 pm, Upd: 11/12, 2:50 pm. Cytuję tytuł artykułu: USA pismo /czyli wystąpienie oficjalne/ dot. prawdopodobnej sprzedaży fregat do Grecji. Reakcja Francji. Znajdź sobie i przeczytaj oryginał: ΗΠΑ: ‘Εγγραφο για πιθανή πώληση φρεγατών στην Ελλάδα – Γαλλική αντίδραση. Jest też wiadomości video, normalne oficjalne wydanie informacyjne..

Reklama