Reklama

Geopolityka

Girkin: Następnym przystankiem jest Moskwa. Początek dezintegracji Rosji

Autor. kadr z konta Girkina na Telegramie

Igor Girkin vel. Striełkow, były szef quasi-resortu obrony tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, który słynie z krytyki Władimira Putina skomentował na Telegramie pucz Prigożyna. Donbaski zbrodniarz wojenny i jednocześnie bloger twierdzi, że szef Grupy Wagnera wybrał zły moment na atak.

Reklama

Girkin jest skonfliktowany z Prigożynem, którego wielokrotnie krytykował w czasie swoich streamów w tzw. runecie. Ten były oficer rosyjskich służb specjalnych stwierdził, że "jeśli ostatnie informacje o wejściu jednostek Wagnera do Woroneża potwierdzą się, to następnym przystankiem jest Moskwa". Dodał także, że uważa bunt Prigożyna za wybrany w złym momencie, ponieważ front się jeszcze nie załamał od naporu ukraińskiej ofensywy, a wojsko rosyjskie nie poprze wagnerowców. "Mówi o trzech zestrzelonych śmigłowcach Federacji Rosyjskiej i obiecuje zestrzelić więcej. Odniósł swój pierwszy sukces. Teraz albo wojna domowa już teraz lub... nieco później" – zaznacza Girkin.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Czytaj też

Co jego zdaniem oznacza wygrana Prigożyna? "Rebelię w Czeczenii i trzecią wojnę czeczeńską, prawdopodobne załamanie się frontu na Ukrainie i wejście Ukraińców na Krym oraz utratę przez Rosję obwodów donieckiego i ługańskiego, początek procesu dezintegracji Federacji Rosyjskiej oraz krótki, ale krwawy okres dyktatury w stylu latynoamerykańskim". Skrytykował także to, że wojsko negocjuje z wagnerowcami zamiast do nich strzelać. "Władza, która nie zachowuje się jak władza, przestaje być władzą" – zaznaczył.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Extern.

  Kiepski pomysł. Ja jednak na Kremlu wolę Putina, który co prawda wolno, ale za to konsekwentnie popycha Rosję ku coraz większej katastrofie. Zmiana władzy na lepszego organizacyjnie i bardziej radykalnego w poglądach polityka mogło by odwrócić ten pozytywny progres.

 2. easyrider

  W tym konflikcie wewnętrznym trzeba kibicować Prigożynowi. Rosja musi się rozpaść. To sztuczne państwo.

  1. Darek S.

   Tak Rosja to sztuczne państwo w którym żyje ponad 100 narodów. Tylko dzięki intensywnej rusyfikacji, język rosyjski ich łączy.

  2. asymetria

   Nie. 100 narodow dzieki autonomi - np Czecenc rzadza Czecznia, Ingisze igiszetia. JAkicja - parlamet, wlasna konstytucja Premer. Takie podejscie do odbitch natodow pbce dla USa. Dlatego chca ich zniszczyc bo zamiast zabijac jak usa indian Ci daja autonomie. Dlateo wlasnie i Ltwa i Ukraina przetrwaluy w ZSRR jako odrebne narody bo inna filozia panstwa.

 3. rwd

  Przekupią wagnerowców i ci sami go wydadzą. Psy wojny walczą dla pieniędzy i jest im wszystko jedno kto płaci aby tylko dawał dużo kasy.

  1. staryPolak

   ta. a potem amnestia i .... marsz na front pod ogień dział Ukrainy. Ty możesz mieć komfort naiwności, oni błąd przepłacą życiem. Mają więcej szans walcząc, nawet gdy dostaną sie do niewoli.

  2. asymetria

   No wlasni eto jest ciekawe. Bo nagle z Najelminkow oni wygadaja jak jacyc idealisci ktrzy walcza o wieksza sprawe. Cos mi tu niegra. Moze czas pokaze

 4. asymetria

  Chaos- ale zwroce uwage ze w Rosji wiecej prawdzwych infrmacji niz na Ukrainie. TAm dwie opcje ALBO CISZA- ALBO PROAGANDA>

 5. SPQR

  Szanowni, ja tylko przypomnę ważną rzecz: niezależnie od tego co my i reszta zachodniego świata myślimy o aneksji Krymu, to Rosja uważa ten region za część ich federacji. Powtarzam, niezaleznie od naszego polskiego punktu widzenia. I atak Ukrainy na Krym w chwili, kiedy na Moskwę maszeruje kilkadziesiąt tysięcy zbuntowanych Rosjan będzie dla Putina i jego kliki doskonalym pretekstem do uzycia taktycznej broni jadrowej w myśl doktryny: KIEDY ZAGROŻONE JEST ISTNIENIE PAŃSTWA ROSYJSKIEGO. Moze to nastąpić po krótkim przemówieniu Putina z jego bunkra, gdzie zapewni, że używają broni atomowej w obronie istnienia państwa i aby nikt się nie ważył odpowiadać bo wówczas i oni odpowiedzą. Tak więc, ja bym się zbytnio nie cieszył z rozwoju sytuacji. Atak Ukrainców na Krym to początek nuklearnej anihilacji.

 6. Buczacza

  Pomyśleć, że od girkina zaczęło się to wszystko...

 7. Rusmongol

  Teraz legion rosyjski powinien zrobić kolejny rajd żeby była większa checa. Rosja to pośmiewisko 😂

  1. Sebseb

   Ten cały legion to dopiero pośmiewisko.

  2. mh

   Może już robią ta samą autostradą.

  3. Szczupak

   Jakoś do śmiechu nie było Raszystom jak grasowali po biełgorodskim regionie. A teraz to weszliby jak w masło ale tego nie zrobią że względu na działania Wagnera w Rosji. Ja zajadam popcorn i oglądam komedie dziejącą się u Raszystów

 8. Macorr

  Kijów w 3 dni stał się nagle Moskwą w 3 dni ;)

Reklama