Reklama

Geopolityka

Francja: Brakuje amunicji do haubic Caesar

Autor. Armée de Terre

Francja bardzo powoli wchodzi w „gospodarkę wojenną”. Choć zaplanowano znaczne przyśpieszenie zaopatrzenia, produkcję krajową oraz skrócenie czasu dostaw kluczowych sprzętów, to pojawiają się kolejne problemy. Szybsza dostawa armatohaubic dla francuskiej armii nie oznacza, że równocześnie będzie wystarczająco amunicji. Przy obecnych kontraktach jedna haubica będzie mogła oddać jeden strzał… na dwa dni.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Republika Francuska mocno skoncentrowała się na własnych potrzebach wojskowych, ponieważ oprócz wyzwań w Afryce Zachodnio-Północnej i na Indo-Pacyfiku pojawiła się sprawa ukraińska. Początkowo E. Macron traktował konflikt z Rosją dość po macoszemu. Teraz jego głównym celem, w wymiarze militarnym, jest przygotowanie Francji na konflikt o wysokiej intensywności. Stąd zwiększone finansowanie na armię i planowane nowe kontrakty.

W kwestii dział Caesar, obecne umowy umożliwiają sfinansowanie 6000 pocisków (wystrzałów) rocznie, a w maksymalnym ujęciu 9000. Oznacza to 25 wystrzałów dziennie,  do podziału między 58 działa na wyposażeniu francuskiej armii. Innymi słowy: każdy Caesar będzie mógł oddać co najwyżej jeden strzał na 2 dni. Jednocześnie, istnieje problem w dalszym przekazywaniu pocisków na Ukrainę, która potrzebuje ich teraz bardziej niż kiedykolwiek.

Reklama

Czytaj też

Posiadanie armatohaubic jest dobre, ale posiadanie pocisków jest jeszcze lepsze. Ukrainie przekazano już 18 Caesarów, a będzie ich łącznie 24. Sytuacja wymaga dalszych dostaw zwłaszcza, że okazały się one niezwykle skuteczne w warunkach rosyjsko-ukraińskiego konfliktu.

Choć dane dotyczące składów amunicji są tajne, to przedłożone raporty przez parlament wskazują na nie większy zasób niż 9000 pocisków. Powoduje to nerwowość u samego E. Macrona, który udał się z wizytą do krajowej fabryki Nexter. Głównym celem prezydenta jest dozbroić Francję.

W przypadku dział Caesar (i innych starszych systemów o kal. 155 mm) standardowo – rocznie powinno być wystrzeliwanych minimum 110 pocisków. Francuska armia jest bardzo daleko od tego, z 71 strzałami oddanymi w 2021 roku i 69 zaplanowanymi na 2022, a następnie z podobną liczbą w 2023. Największym problemem jest brak konkretnego osprzętu, który jest kluczowy dla produkcji pocisków, np. części z Japonii.

Czytaj też

Francuskie plany przyśpieszenia produkcji uzbrojenia były bardzo ambitne. Teraz pojawiają się pierwsze wyzwania i E. Macron wie, że trzeba zaproponować nowe kontrakty i wesprzeć armię. Francja chce być gotowa na kolejne konflikty. Nawet jeśli nie będzie to aktywny udział w wojnach, to Caesary to jeden z najlepszych produktów na eksport. Ponadto świat słyszy, że Francji brakuje pocisków, a ambicje Paryża nie spadają. Trzeba jednak mieć czym strzelać, a póki co, nad Loarą o to trudno.

Reklama

Komentarze (10)

  1. Valdi

    Przypomnijmy 1815😱😱😱 Wielka 🔋🔋🔋 bateria 66 dział w tym 24 Sztuki 57 mm👍👍👍 amunicji nie brakowało

    1. MichalK

      Jest chyba roznica miedzy amunicja z 1815 a obecna?

  2. Valdi

    Przypomnijmy 3 mld EUR za 1 sztukę barracuda 🇫🇷🇫🇷🇫🇷 zamówiono 6 sztuk Plus niwy lotniskowiec 6 mld euro zjadło kasę

  3. Ma_XX

    i to przykład europejskiej armii - czyli każdemu wydaje się... Trzeba budować własną armię i własny potencjał bo te eurokorpusy, euroarmie, europejskie tarcze to dużo słów a mało czynów i jeszcze mniej chętnych do wydawania kasy

    1. Allah|1435

      Problem z Europą jest taki że ma pieniądze, oraz poszczególne kraje posiadają armie. .które posiadają realne zdolności tylko w pewnych obszarach innymi słowy działają selektywnie. Wojny natomiast nie dzieją się w sposób selektywny tylko dotykają wszystkich aspektów, poza tym są zmienne. Jeśli nie masz komponentu lądowego to szybko zostaniesz zmieciony mimo posiadania broni atomowej, marynarki i Lotnictwa. O tym zapomnieli myśląc że są daleko i nic im nie grozi. Grozi i to bardziej niż in się wydaje 🙂

  4. mr Twardowski

    W takim razie zaproponujmy francuzom produkcję w naszych zakładach... Jestem pewien, że pracownicy szybko i sprawnie wykonają zamówienie po godzinach w ramach tzw. "chałtury" czy overtime'u i dodatkowej ekstra premii...

  5. szczebelek

    Gospodarcze potęgi bez wojska można szybko przejąć 😂🤣

    1. Nico44

      Francja przestawiła swoją gospodarkę na zamówienia dla wojska ty sobie możesz przejąć co najwyżej uaza od wojska polskiego

    2. QVX

      @Nico44 Na razie to deklaracja. Oby nie było jak z tymi niemieckimi 100 mld EUR, które nie pokryją nawet wszystkich planowanych cięć.

    3. TFX

      szczebelek, ciekawe ile Polska ma pocisków 155mm do Krabów. I ciekawe ile ich będzie po zakupie K9.

  6. rwd

    Kolejna kompromitacja mocarstwowej Francji. Chociaż można ich zrozumieć, bo racjonalniej jest inwestować w gospodarkę niż w armię.

    1. Laky

      rosja też powinna w gospodarkę inwestować ,a nie w wojsko😉😂😂😂😂

  7. Valdi

    Przypomnijmy 🇫🇷🇫🇷🇫🇷 wydaje kasę na nuklearne ⛵⛵⛵ podwodne👍👍👍 i lotniskowce 😱😱😱 oraz parę samolotów. Górna półka na golasa 😱😱😱

    1. Nico44

      Francja szybo nadrobi zapasy amunicji kal 155 mm .. Zobacz jaką ma Francja ma Marynarkę Wojenną oraz jak dobrze wyposażone Wojska Lądowe nie wspominając o Siłach Powietrznych to Polska jest tzw potęgą z niskiej półki

    2. Adam S.

      @Valdi, czyżby Egipt ( i to starożytny) podbił Polskę? Przeszliśmy na pismo obrazkowe? Prosimy, powróć do używania liter.

    3. QVX

      @Nico44 Nie byłbym tego taki pewien. Niestety współczesna armia francuska (w tym szczególnie flota) przypomina tę z końca epoki Napoleona III, czyli rozbudowany komponent kolonialny, niewielki komponent "flagi mocarstwa" i dość zaniedbana reszta. Choć istotnie w zestawieniu z obecną Bundeswehrą to niebo i ziemia.

  8. xdx

    Pewnie „ zmyłka „ aby wydobyć z parlamentu więcej kasy na zbrojenia. Wszystko maja na miejscu - zapalniki robią od lat z Niemcami , a same korpusy i elaboracja to pikuś. Nexter pewnie tez chce wykorzystać sytuacje i zrobić większa szarże zamiast paru tysięcy na chwile.

  9. Andybuba

    Ciekawe jak u nas to będzie? Może być większa beka. Z 250 Abramsami kupiliśmy Ca 10tys naboi :) wszystkich ..........

  10. Był czas_3 dekady

    Najlepszy dowód Na TO, że trzeba się zbroic i nie liczyć specjalnie na pomoc "sojuszników"

Reklama