Konferencja dowódców poziomu operacyjnego Grupy Wyszehradzkiej

25 stycznia 2021, 11:53
konferencja dowódców v4
Fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek
Reklama

W dniu 20 stycznia br. pod przewodnictwem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasza Piotrowskiego odbyła się wideokonferencja dowódców poziomu operacyjnego Państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Litwy, Rumunii i Ukrainy.

Spotkanie otworzył Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund T. Andrzejczak.

Konferencja dotyczyła współpracy na poziomie operacyjnym oraz perspektywy zaangażowania w ćwiczenia w latach 2021-2023. W formacie 6 państw NATO oraz aspirującej do członkostwa w Sojuszu Ukrainy omówiono percepcję zagrożeń, oraz możliwości wzięcia udziału we wspólnych przedsięwzięciach szkoleniowych.

Bardzo się cieszę, że mimo trudnych czasów i trwającej pandemii COVID-19 jesteśmy się w stanie spotkać się w gronie przyjaciół z regionu i rozmawiać o sprawach naszego wspólnego bezpieczeństwa, a tym samym rozwijać współpracę.

gen. broni Tomasz Piotrowski

Inicjatywa zacieśnienia współpracy na poziomie operacyjnym spotkała się z dużym zadowoleniem zaproszonych do udziału w Konferencji krajów oraz chęcią kontynuacji.

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
andys
poniedziałek, 8 lutego 2021, 08:48

1. Moim zdaniem Grupa Wyszegradzka powinna dzialac głównie w dziedzinie gospodarczej, kwestie wojskowe powinny być rozwiazywane w ramach NATO. Mamy porównywalne, relatywne poziomy ekonomiczne, zbliżone potencjały (jednak przy naszej przewadze demograficzne itd) . Nasze przemysły są , jesli nie uzupełniajace, to ewidentnie zdolne do efektywnej współpracy. To byłby jakiś pomysł na przeciwstawienie się prowincjalizacjI (a nawet swoistej kolonizacji) naszych krajów w UE. Narasta bowiem proces kolonialnego podziału pracy w UE - stara Europa produkuje, my jesteśmu kolonialnym dostawca surowców i taniej siły roboczej oraz montownią opracowanych na Zachodzie urządzeń. 2. Nie jestem zwolennikiem zapraszania Ukrainy na takie konferencje. To ich utwierdza w fałszywym przekonaniu , że Zachód jest jednoznacznie za nimi i gotów jest do pomocy w dowolnej sytuacji. Swoje podstawowe problemy , Ukraina musi rozwiązać sama.

Grzyb
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 13:19

Pytanie brzmi: czy bracia Węgrzy przyślą korpus ekspedycyjny gdy Wojsko Polskie ruszy z odsieczą państwom bałtyckim? Ostatnio bardzo się przyjaźnią z ruskimi...

SAS
sobota, 30 stycznia 2021, 17:40

Tak, ale może być to za miesiąc, a może za pół roku. Chyba nikt nie sądzi, że da się coś takiego zorganizować w kilka dni?

Piotr ze Szwecji
wtorek, 26 stycznia 2021, 13:18

Pewne sprawy nie można zostawiać w rękach polskiej dyplomacji. Polska powinna usilnie dążyć do zawiązania lokalnego paktu obronnego V4. Poza NATO Polska ma pakt obronny tylko z UK.

Jamniczek
wtorek, 26 stycznia 2021, 12:35

Oczywiście, że przyślą - na pomoc mniejszości rosyjskiej w pribałtyce.

Tweets Defence24