Geopolityka

Europa odpowiada na kampanijną narrację Donalda Trumpa [OPNIA]

Archiwalne zdjęcie ze spotkania ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa z sekretarzem generalnym NATO Stoltenbergiem, 2019
Archiwalne zdjęcie ze spotkania ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa z sekretarzem generalnym NATO Stoltenbergiem, 2019
Autor. NATO.int

Wypowiedź z wiecu wyborczego w Karolinie Południowej lub już raczej szereg nakładających się wypowiedzi Donalda Trumpa pojawiających się w toku obecnej kampanii, a odnoszących się do roli relacji transatlantyckich, budzi obawy o przyszłość NATO. I zaznaczmy, że teraz ma to prawo je budzić ze względu na odniesienie się bezpośrednio do Rosji, a więc państwa podważającego ład międzynarodowy i odpowiedzialnego za wojny w Ukrainie oraz wcześniejszą inwazję na Gruzję. Należy więc zastanowić się, czy mamy do czynienia z realnym zagrożeniem, szczególnie dla państw europejskich w tym leżących na flankach, a może rzeczywiście na nowo odkrywamy co najwyżej swego rodzaju „trumpowski styl kampanijny”. Skierowany przede wszystkim do konkretnego odbiorcy wewnątrz USA i to w toku zażartej kampanii politycznej.

  • Czy Trump przekroczył granicę?
  • Jak walczyć ze stereotypami wokół NATO w Ameryce?
  • Jak Europa powinna odpowiedzieć na wyborcze hasła Trumpa?
  • Jak utrzymać relacje transatlantyckie po zwycięstwie Trumpa?

Na wstępie musimy zauważyć, że w Europie, ale także w samych USA, sformułowanie byłego prezydenta, a obecnego kandydata na kandydata do Białego Domu spotkało się z szeregiem komentarzy oraz częstokroć zażartych dyskusji chociażby z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Stąd też już na wstępie należy ostrożnie podchodzić do pewnej uniwersalnej diagnozy stanu amerykańskiego społeczeństwa i jego oceny jeśli chodzi o politykę USA względem NATO. Szczególnie, że na wspomniane wypowiedzi D. Trumpa nakładają się mocno polaryzujące podziały polityczne wewnątrz USA oraz sama specyfika trybu kampanijnego, przyjmowana przez tego kandydata w każdej jego kampanii.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.