Reklama

Geopolityka

Czy Janukowycz skończy jak Ceausescu?

Fot. Flickr/ IvBogdan
Fot. Flickr/ IvBogdan

Na Ukrainie nadal możliwe jest użycie pełnego wariantu siłowego przez władze pod presją wstrzymania rosyjskiej pomocy finansowej. Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się jednak także podjęcie próby zastąpienia Janukowycza innym politykiem i to zarówno przez rodzimych oligarchów jak i Rosjan. 

Kto wie jakim potencjałem dysponowałby dziś Majdan gdyby Janukowycz nie dostarczał mu regularnie paliwa? Ostatnie godziny to już trzeci punkt kulminacyjny protestów trwających od czasu wileńskiego szczytu Partnerstwa Wschodniego i tak jak poprzednie został on wywołany spiralą agresji nakręconą przez władze. Czy zakończy go ponowne ogłoszenie „przełomowych rozmów” z opozycją skutkujące chwilowym spadkiem napięcia?

Na ukraińskiego prezydenta mocno naciska Rosja próbując pchnąć go do użycia siły, definitywnego rozpędzenia demonstrantów i wprowadzenia stanu wyjątkowego. W mniemaniu Kremla wywołanie takiej sytuacji przełożyłoby się na większą przewidywalność Janukowycza, który popadłby w izolację na Zachodzie. Narzędziem jakie wykorzystuje Moskwa do wpływania na zachowanie Kijowa jest gra oferowaną pomocą finansową oraz zadłużeniem gazowym Naftohazu wobec Gazpromu. Ponieważ Ukrainie grozi niewypłacalność, która wprost przekłada się na szanse zachowania władzy przez Janukowycza są to naciski o dużym stopniu dotkliwości.

Z drugiej strony ukraiński prezydent nie może jednoznacznie opowiedzieć się za „rosyjskim rozwiązaniem” ponieważ w jego zapleczu politycznym istnieją duże podziały co do sposobu rozwiązania kwestii protestów na Majdanie. Głęboko niechętna użyciu siły jest spora część oligarchów finansujących Janukowycza np. Achmetow. Boją się oni izolacji na Zachodzie ze względu na styl życia, posiadane tam aktywa, ewentualne utrudnienia z dostępem do kredytów oraz nacisk kapitału z Rosji. Głowa państwa ukraińskiego musi się z nimi liczyć podobnie jak z Rosjanami. Jeśli Janukowycz zignoruje podziały w swoim zapleczu grozi mu w najgorszym przypadku nawet utrata władzy.

To właśnie powyższa dychotomia motywuje dziś ukraińskiego prezydenta z jednej strony do wysyłania Berkutu na barykady Majdanu (czynnik rosyjski), z drugiej strony do nieustannego powracania do stołu rokowań z opozycją i wycofywania swoich sił na pozycje wyjściowe. To są główne powody działań Janukowycza, czynnik zachodniej pomocy finansowej ma tu marginalne znaczenie ponieważ pieniądze z UE i USA nie niosą ze sobą gwarancji utrzymania władzy.

Jak długo będzie trwał obecny impas na Ukrainie? Zapewne jeszcze przez pewien czas. W największym stopniu zależy to właśnie od groźby bankructwa państwa i samookreślenia się lokalnych oligarchów (Kreml próbuje ich dyscyplinować, ale czy działania te okażą się skuteczne?). W horyzoncie krótkookresowym nadal możliwe jest użycie pełnego wariantu siłowego przez władze pod presją wstrzymania rosyjskiej pomocy finansowej, coraz bardziej prawdopodobne wydaje się jednak także podjęcie próby zastąpienia Janukowycza innym politykiem i to zarówno przez rodzimych oligarchów jak i Rosjan.  

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.