Reklama

Geopolityka

Czy francuskie wojsko tłumi zamieszki pod Paryżem?

Autor. La Gandarmerie Nationale

W odróżnieniu od większości innych państw europejskich we Francji do tłumienia zamieszek i zapewnienia bezpieczeństwa wykorzystuje się również siły zbrojne. Żandarmeria francuska jest bowiem częścią sił zbrojnych, chociaż w czasie pokoju podlega nadzorowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Terytoriów Zamorskich.

Reklama

Zastrzelenie 27 czerwca 2023 roku przez interweniującego policjanta 17 – letniego Francuza pochodzenia arabskiego jest tragedią, ale zostało wykorzystane do wywołania zamieszek, w większości o podłożu chuligańskim i rabunkowym. Palono więc samochody, rabowano sklepy i niszczono mienie, a nawet atakowano dziennikarzy, co na pewno nie było formą protestu na brutalność francuskiej policji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Tym bardziej, że do tragicznego wypadku doszło w dzielnicy podmiejskiej Nanterre pod Paryżem, a zamieszki wybuchły w innych skupiskach ludności pochodzenia arabskiego m.in. w Trappes, Garges-les-Gonesse, Bobigny, Nicei, Marsylii, Tuluzie, Bordeaux, Montpellier, Rennes, Nancy, Lille, Strasburgu, Lyonie i oczywiście w Paryżu.

Do uspokojenia sytuacji Francuzi zmobilizowali bardzo duże siły porządkowe , które podczas zamieszek tylko w nocy z czwartku na piątek zatrzymały 667 osób, w tym 307 w regionie paryskim. Niestety w atakach tłumu rannych został aż 249 policjantów i żandarmów, pomimo że w dużej części byli oni wyposażeniu w specjalne stroje ochronne. Informacje na ten temat przekazywało głównie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Terytoriów Zamorskich, co oznacza że to ten resort kierował całą operacją.

Czytaj też

O ile w przypadku policji jest to coś zupełnie naturalnego, to w przypadku Żandarmerii Narodowej, a więc wojska mogłoby się wydawać dziwne. W rzeczywistości dla Francuzów nie jest.

Autor. La Gandarmerie Nationale

Żandarmeria – wojsko, czy policja „pozamiejska"?

Żandarmeria Narodowa we Francji to dosyć nietypowa formacja „policyjna". Należy ona bowiem do francuskich sił zbrojnych jednocześnie podlegając nadzorowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Terytoriów Zamorskich oraz Ministerstwa Sił Zbrojnych (ministère des Armées) w zakresie udziału w operacjach wojskowych. Ten niejednoznaczny przydział wynika z tradycji historycznych. Żandarmeria Narodowa jest bowiem jedną z najstarszych francuskich instytucji i była wliczana do szeroko pojętego wojska będąc w podporządkowaniu francuskiego resortu obrony.

Czytaj też

Podzielono przy tym obowiązki. W mieście spokój zapewniała policja, natomiast zadaniem Żandarmerii Narodowej było (i jest) zapewnienie bezpieczeństwa na terenach wiejskich i podmiejskich). Żandarmi z Saint Tropez w sławnych komediach byli więc wojskowymi. Organizację tą zmieniono w 2009 roku. Żandarmerię przyłączono bowiem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zachowuje jednak jej status wojskowy i kulturę.

Czytaj też

Przykładowo Ministerstwo Sił Zbrojnych jest konsultowane m.in. w sprawach kadrowych oraz przy organizacji szkoleń wstępnych. Żandarmeria częściowo kontynuuje również swoje misje wojskowe, co stanowi obecnie około 5% ogólnej aktywności w czasie pokoju. Obecnie jest to organizacja w której służy ponad 130 000 żołnierzy (a nie funkcjonariuszy) w ponad 300 specjalnościach. Na czele Żandarmerii Narodowej stoi Dyrektor Generalny, w stopniu generała. Od 1 listopada 2019 roku dyrektorem jest generał armii Christian Rodriguez - siódmy generał żandarmerii na tym stanowisku od 1947 r.

Wspólne ćwiczenia francuskiej Żandarmerii Narodowej z amerykańską piechotą morską
Wspólne ćwiczenia francuskiej Żandarmerii Narodowej z amerykańską piechotą morską
Autor. US Marine Corps

W porównaniu do policji Żandarmeria wyróżnia się zarówno pod względem umundurowania, jak i wyposażenia (posiada np. 56 śmigłowców). W jej skład wchodzi np. Gwardia Republikańska, wywodząca się jeszcze ze Straży Miejskiej Paryża, utworzonej przez Napoleona Bonapartego w 1802 r. W 1849 r. została ona włączona do Żandarmerii Narodowej i obecnie zabezpiecza m.in. konną eskortę prezydencką na Polach Elizejskich.

Czytaj też

Żandarmeria Narodowa współpracuje z wojskiem również w sprawach porządkowych. We Francji dopuszcza się bowiem, by w sytuacjach zagrożenia lub dla odstraszania zagrożenia, bezpieczeństwo na ulicach zapewniały patrole z uzbrojonymi żołnierzami. Wojskowe patrole z bronią maszynową na lotniskach lub we francuskich miejscach atrakcyjnych turystycznie są więc czymś zupełnie naturalnym.

Odbywa się to najczęściej w ramach tzw. planu Vigipirate, który obecnie jest już stałym środkiem w działaniach antyterrorystycznych, łącząc wszystkie siły „w procesie czujności, prewencji i ochrony".

Reklama
Reklama

Komentarze (10)

  1. RAF

    Cierpliwość narodu francuskiego też ma swoje granice. Jak długo można patrzeć na bezkarne niszczenie kraju? Należy spodziewać się przejęcia władzy przez wojsko i ugrupowania prawicowe. Tylko to może zapobiec wojnie domowej, w której mogą zginąć w rzeziach dzisiątki tysięcy ludzi.

    1. Extern.

      Chyba ze 2-3 lata temu było nawet głośno o jakimś liście grupy wojskowych skierowanym do rządu Francuskiego którego głównym przesłaniem było coś w stylu "Albo zrobicie coś z tym, albo my coś z tym zrobimy"" We Francji będzie się jeszcze działo.

  2. Jan z Krakowa

    @xdx. Dziekuję za tę informację. Przypuszczałem, że wszystko (działanie policji fr.) było zgodne z prawem.

    1. zLoad

      Tak , wszystko było zgodne z prawem , Wg przekazu na YT w tym roku już 3 raz podczas kontroli drogowej.

  3. MiP

    Brawo francuska policja 🙂

  4. Rusmongol

    Dla mnie problemem w każdym kraju są ludzie którzy uważają tak jak niektórzy u nas, że są prawdziwi Polacy czyli oni i polskojezyczni czi reszta. To zazwyczaj element do wyeliminowania. To tacy ludzie właśnie niszczą Francję.

  5. Cyber Will

    Podstawowe pytanie: Czy w szkołach srednich uczy się młodzież że do kontroli policyjnej należy się bezwzględnie zatrzymać?

    1. zLoad

      Jak system edukacji nie istnieje to miałby nagle zadziałać i coś przekazać komuś?

    2. SAS

      Siły porządkowe tym się różnią od okupacyjnych, że za ucieczkę sąd wymierzy karę, a nie policjant na miejscu przeprowadzi egzekucję.

    3. QVX

      @SAS Za próbę najechania gwoli ścisłości.

  6. xdx

    Niestety taka polityka i tylko polityka jest temu winna. Miałem okazje oglądać to Video i policjant użył w 100% broni prawidłowo ( tym bardziej iż przed 1-2 Laty zmieniono przepisy we Francji i użycie pojazdu przeciw policjantowi jest traktowane jako użycie przedmiotu niebezpiecznego- broni ). Zamknięcie policjanta w areszcie pokazuje iż polityków bardziej interesuje robienie pod publikę a nie przestrzeganie prawa. Policjant podczas kontroli stal z boku pojazdy przed A słupkiem z ciałem wychylonym nad maska i przed przednią szyba i mierzył z broni do kierującego. Kierujący zdecydował się ruszyć pojazdem nie zważając iż przed przednia szyba znajduje się korpus i głowa policjanta, ten po poruszeniu pojazdu oddał 1 strzał przez szybę w kierującego , policjant został odepchnięty pod ścianę a pojazd przejechał jeszcze kilkadziesiąt metrów po czym się zatrzymał. Sytuacja jak z podręcznika - zagrożeniem życia i zdrowia.

  7. Macminik

    Jak to jest, że jak policja postrzeli białego, mówi się o tym, nie ma protestów. A jak już są to są jakieś marsze itd. Jak policja postrzeli Araba czy Afroeuropejczyką czy Afroamerykanina, to głównym punktem protestu jest palenie samochodów i czyszczenie okolicznych sklepów?

    1. Był czas_3 dekady

      Bo ci ludzie (Arab, Afroeuropejczyk, Afroamerykanina) mają gorącą krew i działają zwykle w stadzie. Im wystarczy tylko impuls do rozróby, draki. Mentalność Europejczyka jest zupełnie odmienna. Uśpiony życiem w jako takim luksusie oddaje swój kraj/kontynent w obce ręce kierując się poprawnością polityczną, dobrem drugiego człowieka itp, a później zapłaci za to wysoką cenę. Europa zaleje się krwią!

    2. Znad Bałtyku

      Mam shadenfreude. Oby jak najdłużej i jak najwięcej. Szkoda mi tylko architektury Paryża.

    3. RAF

      Macminik@ Przez dekady pozwalano emigrantom z Afryki i Azji na więcej niż rodowitym Francuzom i teraz są tego efekty. Do tego dochodzą oczywiście różnice cywilizacyjne. Oni rozumieją tylko język siły. Każde inne zachowanie odczytują jako słabość i maksymalnie wykorzystują.

  8. zLoad

    Ciekawe jak ja bym się zachował, jak by mnie z kolegami odcięto od internetu. Francuzi zareagowali tak.

  9. zLoad

    Francuska żaba próbuje wyskoczyć z garnka. W Polsce, Włoszech temperatura idealna, regularnie podnoszona, jest cichutko i spokojnie.

  10. easyrider

    Użycie broni przez funkcjonariusza wobec siedemnastoletniego dealera narkotykowego, który nie zatrzymał się do kontroli i zaczął uciekać jest tragedią? Tragedią to jest poziom anarchii tamtego społeczeństwa. Nie ma fizycznej możliwości żeby w tym tyglu społecznym nie doszło do wojny domowej. To tylko kwestia czasu.

    1. Sebseb

      To nie jest anarchia społeczeństwa a raczej poprawność polityczna rządzących. Gdyby ludzie mogli bez konsekwencji prawnych rozwiązywać takie sytuacje to by to robili.

    2. Irateas

      Zgadza się. No ale nie ma tu przypadku że w internecie pokazują tylko wycinek całej sytuacji i jednocześnie usprawiedliwiaja kryminalistów.

    3. Jan z Krakowa

      Właściwie do takiej wojny już doszło wcześniej. Tylko rządzący we Francji dość skutecznie przynajmniej (jeśli chodzi o francuską opinię publiczną ) rżnęli głupa nie usuwając przyczyn. Obecnie to tylko się nasiliło. Tam będzie coś innego, a mianowicie skoro państwo francuskie jest bezradne, to pojawią się szwadrony śmierci, sądy kapturowe, etc. Przecież musi być jakaś reakcja, chociaż ja czegoś takiego nie popieram.To tak skrótowo. Dalej zwozi się pseudouchodżców z Afryki, BL. Wschodu, zamiast zablokowania M. Śródziemnego.