Reklama

Siły zbrojne

10 000 żołnierzy chroni terytorium Francji. Odpowiedź na ataki terrorystyczne

Fot. Ministerstwo obrony Francji / EMA / armée de Terre
Fot. Ministerstwo obrony Francji / EMA / armée de Terre

W działaniach mających na celu ochronę terytorium Francji ma wziąć udział nawet 10 000 żołnierzy, w tym około 8 000 w ramach systemu Vigipirate. W operacji uczestniczą między innymi wojskowi służący na co dzień w artylerii, czy jednostkach wydzielonych z brygady pancernej.

Francuskie ministerstwo obrony poinformowało, że od wtorku 13 stycznia zakłada się rozmieszczenie w ochronie terytorium Francji aż 10 000 żołnierzy, z których większość będzie uczestniczyć w działaniach antyterrorystycznych w ramach planu Vigipirate. W operacji mają wziąć udział również żołnierze 16. batalionu strzelców, 13. pułku inżynieryjnego i 40. pułku artylerii  2. Brygady Pancernej.

Już w poniedziałek, 12 stycznia francuska armia wystawiła do działań w ramach planu Vigipirate około 5500 żołnierzy, w tym 3 tysiące w Ile-de-France. Dla porównania, jeszcze 7 stycznia w rejonie stolicy Republiki Francuskiej służbę pełniło 450 wojskowych wydzielonych do stałych sił prowadzących operacje w ramach programu Vigipirate. Obecnie w zabezpieczeniu antyterrorystycznym biorą udział także m.in. żołnierze piechoty morskiej czy 68. pułku artylerii.

Paryż zdecydował o znacznym rozszerzeniu działań sił zbrojnych na terenie kraju w związku z ostatnimi zamachami terrorystycznymi, w tym atakiem na redakcję Charlie Hebdo oraz wzięciem zakładników w sklepie z koszerną żywnością. Według serwisu Defense News szef MON Republiki Francuskiej określił podjęte działania jako „bezprecedensowe”.

Zakres operacji antyterrorystycznej na terytorium Francji, w której uczestniczyć ma około 8000 żołnierzy, w tym wydzielonych z jednostek artylerii czy batalionu piechoty brygady pancernej świadczy o konieczności szybkiego, nieplanowanego wcześniej zaangażowania znacznych sił wojskowych do działań w ochronie kraju. Obrazuje, w jaki sposób ataki terrorystów mogą wpłynąć na ogólną zdolność francuskiej armii do prowadzenia operacji, także w systemie obrony kolektywnej.

Trudno bowiem zakładać, że w wypadku wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa np. dla integralności terytorialnej członków NATO w momencie zwiększonego zagrożenia terrorystycznego zdolność sił zbrojnych do udzielenia pomocy sojusznikom nie zostałaby uszczuplona, biorąc pod uwagę zakres środków wdrożonych obecnie przez Francuzów.

Potencjalne przyczyny zamachów oraz ich możliwy wpływ na działania wobec Rosji były analizowane na łamach Defence24.pl.

Reklama

Komentarze (5)

  1. RIKI

    Francja zbiera co zasiała! Skótki kolonializmu , Degolowskiej polityki i wygodnictwa wedle którego to po ll wojnie na obrzeżach miast budowano osiedla dla taniej arabskiej siły roboczej ! Podczas restrukturyzaci przemysłu wiele arabów straciło pracę i ten trend się powiększa ! Dzisiaj 65% więżniów we Fraancji jest pochodzenia arabskiego ! Ich główne zajęcia to chandel narkotykami,rozboje ...itp a to tylko woda na młyn dla islamistów ! Francje czeka nieciekawa przyszłość! Niemcy ci mondrzejsi też jusz dostrzegają co za pare lat zrobią z ich krajem Turki! A całe lata ino na Polsce się zganiali jak to rzekomo mieliśmy ich zalać tanią siłą roboczą a Turki w kólki grają i kase z Niemieckiego socjalu wysysają ! A pani Merkel robi dobrą minę do złej gry !

    1. Mireq

      Dobrze piszesz jeżeli chodzi o krótkowzroczną politykę kolonialną - każdy zbiera to co kiedyś posiał

  2. Zdzich

    Jest ponad 700 żydowskich szkół w Paryżu i połowa z tego kontyngentu, jeśli nie więcej, będzie właśnie te szkoły chronić. Tak się dba o interesy Panie i Panowie.

  3. o lol

    na zdjęciach widać chłopców 18-21lat, jeżeli chodziło o efekt psychologiczny to marny albo wręcz odwrotny do założonego.

  4. say69mat

    def14.pl: W działaniach mających na celu ochronę terytorium Francji ma wziąć udział nawet 10 000 żołnierzy, w tym około 8 000 w ramach systemu Vigipirate. W operacji uczestniczą między innymi wojskowi służący na co dzień w artylerii, czy jednostkach wydzielonych z brygady pancernej. say69mat: Na pierwszy rzut oka, wygląda to dosyć nieciekawie. Skoro i artyleria i wojska pancerne do ... patrolowania ulic??? Czy żołnierze, swoją obecnością, będą w stanie zabezpieczyć ulice Paryża, przed atakiem generowanym przez terrorystyczne bojówki??? Zdeterminowane, religijną indoktrynacją, bezwzględnie wykorzystujące wszystkie atrybuty partyzantki miejskiej. Realizowanej w warunkach społeczeństwa demokratycznego. Jednak, skoro udało się anglikom powstrzymać eskalację islamskiego terroryzmu. To dla czego tego typu operacja ma się nie udać francuzom??? Przecież nie wszyscy wyznawcy islamu są zwolennikami terroru, jako metody dialogu międzyreligijnego. I jedynego sposobu na krzewienie wartości Islamu w świecie.

  5. hp7

    Może im rosomaków podesłać do patrolowania Paryża ?

Reklama