Reklama

Geopolityka

Czarnogóra bliżej wejścia do NATO

Fot. NATO
Fot. NATO

W Brukseli trwają dwudniowe rozmowy akcesyjne Czarnogóry i Sojuszu Północnoatlantyckiego. To kolejny krok na drodze tego bałkańskiego państwa do członkostwa w Pakcie Atlantyckim.

W czasie rozmów omawiane są szczegóły dotyczące akcesu do NATO, jak również proponowane rozwiązania polityczne, wojskowe i prawne, związane z aktem przystąpienia Czarnogóry do Sojuszu. Chodzi o ustalenie aspektów obronnych członkostwa Czarnogóry w NATO, określenie zobowiązań finansowych, związanych z utrzymaniem na odpowiednim poziomie zdolności sił zbrojnych państwa aspirującego i określenie przyszłych zobowiązań finansowych, związanych z udziałem we wspólnie finansowanych przedsięwzięciach Sojuszu.

Czytaj też: Rozszerzenie NATO na Bałkanach. Czarnogóra 29. członkiem Sojuszu?

Po zakończeniu rozmów kolejnym krokiem formalnym będzie podpisanie Protokołu Akcesyjnego, a potem, po podpisaniu go przez wszystkie państwa członkowskie, Czarnogóra będzie mogła podpisać Traktat Waszyngtoński, stając się w ten sposób 29. państwem Sojuszu.

Rozmowom ze strony NATO przewodzi ambasador Thrasyvoulos Terry Stamatopoulos, zastępca sekretarza generalnego NATO do spraw politycznych i polityki bezpieczeństwa, delegacją Czarnogóry kieruje ambasador Dragana Radulovic.

Bliska współpraca Czarnogóry i NATO datuje się od 2009 r., kiedy bałkańskie państwo przystąpiło do Planu Działania na Rzecz Członkostwa, natomiast zaproszenie do rozmów akcesyjnych przekazano w grudniu 2015 r.

Czytaj też: Czarnogóra w NATO. Jakie znaczenie i zagrożenia dla Sojuszu? [ANALIZA]

Reklama

Komentarze

    Reklama