Reklama

Geopolityka

Czaputowicz: Reformy kluczem do niezależności Ukrainy

Fot. Tymon Markowski/MSZ
Fot. Tymon Markowski/MSZ

Polska konsekwentnie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, a także proces reform, których wdrożenie jest kluczem do jej prawdziwej niezależności i odporności na zagrożenia zewnętrzne - powiedział we wtorek w Toronto szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Minister przedstawił stanowisko Polski w trakcie międzynarodowej konferencji na temat reform na Ukrainie, w tym roku współorganizowanej przez Kanadę.

Polska konsekwentnie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, podnosząc kwestię rosyjskiej agresji i sytuacji na okupowanym Krymie na różnych forach międzynarodowych, w tym w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, OBWE, w Radzie Europy, NATO i w UE, a także zdecydowanie wspiera Ukrainę w trwającym procesie wdrażania reform(...) Trwałość, integralność i nieodwracalność reform na Ukrainie - jak sugerują organizatorzy tej konferencji - powinna być naszym hasłem przewodnim w tym wspólnym wysiłku. Nic nie uczyni Ukrainy bardziej niezależną i odporną na zagrożenia zewnętrzne niż udane reformy.

Jacek Czaputowicz, Minister Spraw Zagranicznych

Minister przypomniał, że w 2018 roku Ukraina była największym odbiorcą polskiej oficjalnej pomocy rozwojowej, otrzymując wsparcie o wartości ponad 56 mln euro. "Skupiamy się na praktykach dobrego rządzenia, kapitale ludzkim, przedsiębiorczości i sektorze prywatnym, a na życzenie rządu ukraińskiego użyczyliśmy wsparcia w reformie mającej na celu decentralizację" - powiedział. Najpotrzebniejsze zdaniem Czaputowicza reformy dotyczą "zwalczania korupcji, wzmacniania instytucji takich jak Najwyższy Sąd Antykorupcyjny i Narodowe Biuro Antykorupcyjne, reforma sądownictwa, a także legislacja chroniąca prawo własności, kluczowa zwłaszcza dla małych i średnich firm".

Występując podczas panelu "Wizja: Ukraina jako kraj o wysokim dochodzie", Czaputowicz mówił też, że trzeba skończyć z monopolizacją i oligarchizacją kraju. "Chcemy widzieć Ukrainę jako wysoko rozwinięty, uporządkowany, sprawny i transparentny kraj, w pełni zintegrowany z gospodarką międzynarodową" - podkreślił.

Musimy przekonać naszych partnerów w UE, że jest to dla nas korzystne i w naszym interesie, jest to nasz moralny obowiązek, by udzielić wsparcia Ukrainie, żeby pozostała suwerenna, integralna terytorialnie, z korzyścią dla Ukraińców i dla Europejczyków.

Minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz

Minister podkreślił też szybko rozwijającą się współpracę między Polską a Ukrainą, "czy to w sektorze obronnym, czy na poziomie więzi międzyludzkich, czy handlu". "Polska jest obecnie największym rynkiem eksportowym Ukrainy, a Ukraina to wielki kraj europejski, z ewidentnymi atutami" - zaakcentował. Szef polskiego MSZ, podkreślił też, po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy Kurtem Volkerem, obustornną chęć współpracy w dziedzinie wsparcia reform na Ukrainie

Omówiliśmy, jak oceniamy sytuację, ta ocena jest bardzo podobna - należy wspierać władze, należy wspierać prezydenta, wybory. Proces demokratyczny postępuje, będzie też czas na sprawdzenie, jak te cele prezydenta Zełeńskiego są realizowane w praktyce. Będziemy z USA współpracować w zakresie wsparcia reform gospodarczych i politycznych na Ukrainie

Szef MSZ, Jakek Czaputowicz o rozmowach ze specjalnym wysłannikiem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem

Ze swej strony Volker napisał na Twitterze, że "Polska i USA podzielają zainteresowanie silną, bezpieczną Ukrainą, zintegrowaną w regionie i wewnątrz społeczności transatlantyckiej. Minister Czaputowicz @PolandMFA i ja rozmawialiśmy o tym, jak wzmocnić wysiłki na rzecz wspierania reform i stworzyć otwartą, dynamiczną Ukrainę".

Konferencja na temat reform na Ukrainie organizowana jest w tym roku po raz trzeci, pod hasłem "Nieodwracalność zmian". Ppoprzednie odbyły się w Londynie w 2017 r. i w Kopenhadze w 2018 r. Pomysłodawcą konferencji jest premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, a jej celem jest wsparcie dla programu reform rozpoczętych w 2014 roku na drodze do euroatlantyckiej integracji kraju. W trakcie wydarzenia, które skupiło przedstawicieli ponad 40 państw oraz 8 organizacji międzynarodowych (w tym UE, NATO, OECD, Rady Europy, Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju) ‎wystąpili m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz premier Kanady Justin Trudeau‎.

PAP/Defence24.pl 

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Zbigniew

    Warto przypomnieć Ukraińcom, ale też i Polakom, że naukowe badania medyczne wykazały iż najbliższa genetycznie Polakom jest ludność Ukrainy, nie dajmy się skłócić przez podstępnych wspólnych wrogów.

    1. qwert

      Najbliżsi są Rosjanie, gen R1a1

    2. Gracz

      Ja nie będę się bawić w genetykę. Ale martwi mnie to zdanie: Polska jest obecnie największym rynkiem eksportowym Ukrainy. Czy nie tracimy w takim razie?? Czy nie powinno być na odwrót?

  2. Palmel

    Pan Jacek Czaputowicz powiedziało swoich marzeniach a rzeczywistość może być po wyborach zupełnie inna, w wyborach prezydenckich Poroszenko którego popieraliśmy wygrał tylko w 3 województwach Iwano- Frankowskim, Lwowskim i Łuckim a to jest zaledwie 25 % Ukraińców czyli region prawego sektora, partia Regionów to ta w której był Janukowicz który uciekł do Putina jest na 2 czy 3 miejscu w sondażach przedwyborczych wniosek prosty nie wiadomo co się wydarzy po tych wyborach bo jak na czele ichniejszego Parlamentu stanie teść Putina który stoi na czele partii Regionów to będzie wesoło i np. dużo tego uzbrojenia które przekazaliśmy Ukrainie może się znaleźć się w Rosji i to będzie jeszcze bardziej ciekawe

  3. Dalej patrzący (Davien)

    Polska na całej tej absurdalnej zabawie w ukraińską niezależność tylko straci. Tak jak my jesteśmy dla niemiec strefą buforową między Białorusią tak samo powinniśmy traktować ukrainę jako strefę buforową w handlu między Polską a Rosją wtedy zyskamy.

Reklama