Geopolityka
Ćwiczenia rosyjskiej obrony cywilnej. Próby reagowania na uderzenia bronią masowego rażenia
W Rosji odbyły się czterodniowe, jedne z największych w historii, ćwiczenia obrony cywilnej oraz innych instytucji związanych z tamtejszym Ministerstwem ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (EMERCOM). Uwagę zwraca zarówno skala zaangażowanych sił oraz środków, jak i całe spektrum scenariuszy poszczególnych epizodów ćwiczeń, obejmujących reagowanie kryzysowe na zagrożenia militarne i pozawojskowe.
Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przeprowadziło w minionych czterech dniach ćwiczenia obejmujące zarówno struktury federalne, jak i regionalne całego państwa. Na terytorium Rosji rozgrywano rozmaite epizody, podzielone na trzy etapy. Testowane scenariusze działań były zróżnicowane pod względem geograficznym i zakładały potrzebę reagowania kryzysowego na różnego typu zagrożenia obejmujące duże obszary, wynikające zarówno z przyczyn naturalnych, jak i będące pochodną działań człowieka.
W trakcie trwania pierwszej fazy ćwiczeń zakładano sprawdzenie systemów powiadamiania, przekazywania informacji oraz szybkiej mobilizacji centrów zarządzania kryzysowego na każdym z możliwych szczebli dowodzenia. Druga część ćwiczeń miała na celu sprawdzenie pionu planowania oraz praktycznej organizacji działań tamtejszej obrony cywilnej. Chodziło przy tym o dokonanie oceny szybkości dyslokacji odpowiednich sił i środków, a także ocenę możliwości współdziałania różnych instytucji mogących działać w ramach całościowego systemu reagowania kryzysowego państwa. Trzecia faza, która wywołała najwięcej komentarzy na Zachodzie, obejmowała ćwiczenie reagowanie na zdarzenia o dużej skali - od pożarów po potrzebę odpowiedzi na zagrożenie czynnikami wywołującymi promieniowanie, czynnikami chemicznymi oraz biologicznymi.
Sam EMERCOM podkreśla, że bezpośrednio zaangażowanych i objętych ćwiczeniami było niemal 40 milionów obywateli, a także 200 tys. specjalistów z różnych instytucji reagowania kryzysowego oraz ponad 50 tys. jednostek specjalistycznego sprzętu. Testowana była także infrastruktura przeznaczona na potrzeby działań ratowniczych, w tym wszelkiego rodzaju schrony rozlokowane w najważniejszych miastach Rosji. Ministerstwo podkreśliło przy tym dążenie do rozbudowy istniejących schronów przeciwatomowych, szczególnie w przypadku stolicy. Docelowo w tego rodzaju schronach mieliby znaleźć miejsce wszyscy mieszkańcy Moskwy. Oprócz samych działań ćwiczebnych przeprowadzono też szeroko zakrojone akcje informacyjne z zakresu obrony cywilnej, objęto nimi system szkolnictwa państwa.
Tomasz
Smutne jest to, że w Polsce OC nie istnieje w przypadku jakiegokolwiek konfliktu leżymy
mity i fakty
Ot - tak nie wykonuje sią takich ćwiczeń oraz manewrów ! A że Rosjanie przez lata ten system praktykowali - to i nowemu pokoleniu trzeba go utrwalić ? A że USA są nie przewidywalne w swych dalszych zapędach przeciwko Rosji , starcie które teraz nastąpiło w SYRII - może okazać się że będą się nawzajem szanować na równych zasadach ? A na to jest tylko jedna odpowiedź , kto komu przygwożdzi ?
fakty i mity
Do: mity i fakty. Nie jestem Rusofobem, bardzo lubię Rosję i Rosjan (lecz nie jej rządzących). Skoro USA są tak bardzo nieprzewidywalne, to dlaczego każde Państwo które wyrwało się spod Rosyjskiej strefy wpływów - już nie chce tam wracać. Nawet Państwa neutralne zastanawiają się nad wstąpieniem do NATO. Może warto zastanowić się czy to nie przez rządzących Rosją - doszło do tego co się teraz dzieje. Na koniec jeszcze raz dodam (a nie jest to sarkazm) - bardzo lubię Rosję i Rosjan i nie mam żadnego interesu w tym aby pisać coś nieprawdziwego na temat wspaniałego Państwa jaki jest Rosja i jego mieszkańców Rosjan.
Barburys
Pytanie : Wojna jądrowa ok. lecz jak będzie wyglądało życie mieszkańców np. wielkich miast po " tym wszystkim " ? Może ktoś odpowie ?
Obawiam się
Napiszę to z wielką przykrością. Pytanie czy wybuchnie konflikt między USA a Rosją jest już nieaktualne. Teraz trzeba zadać pytanie kiedy to nastąpi :/
Kiks
Nie znasz Rosjan. Oni na każdym polu lubią takie gierki.
Gość
Zachodnie media piszą wprost, że chodziło o przećwiczenie reagowania w wypadku ataku jądrowego. Pokazuje to dobitnie skalę napięcia na linii USA-Rosja.
Natohk
A u nas... Likwiduje się schrony OC gdzie tylko można, bo po co one - w końcu to relikt przeszłości i jako że jesteśmy w NATO i UE żadne niebezpieczeństwo nam nie grozi
Obawiam się
Po takich ćwiczeniach na szeroką skalę nie mam wątpliwości, że najgorsze przed Nami (czyt. wybuch wojny)