Reklama

Geopolityka

Chiny wydały 15 mld dolarów na manewry na Pacyfiku w 2023 roku

fot. PLA
fot. PLA

Z wewnętrznych szacunków Tajwanu wynika, że Chiny w 2023 roku przeznaczyły na ćwiczenia na Pacyfiku ponad 15 miliardów dolarów. To około 7% ich budżetu obronnego.

Jak podaje Reuters, dotarł on do badań przeprowadzanych przez Tajpej, które podsumowały działania Chin na Morzach Południowochińskim, Wschodniochińskim, w Cieśninie Tajwańskiej i w zachodniej części Pacyfiku. Wchodzą to nie tylko klasyczne manewry, ale również koszty licznych prowokacji ze strony Pekinu. Raport polegał na analizowaniu tras przebywanych przez chińskie jednostki oraz szacunku zużytej ilości paliwa, materiałów eksploatacyjnych, pensji, czy nawet ewentualnych kosztów napraw.

Czytaj też

Reklama

Z analiz wynika, że Chiny na tego typu działania przeznaczyły aż 15,3 miliarda dolarów (110 miliardów juanów). Jeśli brać pod uwagę oficjalny budżet obronny Chin, to stanowi to aż 7% jego całości. Często jednak można spotkać się z opiniami, że rzeczywiste wydatki Pekinu na zbrojenia są znacznie wyższe.

Wedle tychże szacunków chińskie samoloty, w tym myśliwce J-10, bombowce H-6 i drony, wykonały ponad 9200 lotów w regionie i spędziły w sumie około 29 000 godzin w powietrzu. Chińska marynarka wojenna wykonała ponad 70 000 rejsów, wliczając w to lotniskowce i niszczyciele, co stanowiło łączny czas na morzu ponad 1,7 miliona godzin. Około 40% działań chińskich odbyło się na Morzu Południowochińskim, około 20% na Morzu Wschodniochińskim graniczącym z Japonią i Koreą Południową, a prawie 15% na Cieśninie Tajwańskiej. Tajwan poinformował, że w tym roku w strefie identyfikacji obrony powietrznej kraju przeleciało około 1700 chińskich samolotów wojskowych, co jest liczbą nieznacznie większą niż w całym 2023 roku, zgodnie z danymi zebranymi przez waszyngtoński think tank Center for Strategic and International Studies.

Chiny w ostatnim czasie znacząco zwiększyły ilość wykonywanych działań na pobliskich morzach. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przestrzeni powietrznej, gdzie regularnie dochodzi do prowokacyjnych lotów w obszarze Tajwanu. Tylko 11 lipca aż 56 z 66 chińskich samolotów przeleciało nad Cieśniną Tajwańską po stronie tajskiej.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama