Reklama

Geopolityka

Budowniczowie mostu przez Cieśninę Kerczeńską objęci unijnymi sankcjami

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Sześć podmiotów, które brały udział w budowie mostu nad Cieśniną Kerczeńską, między Rosją a Krymem, zostało objętych sankcjami Unii Europejskiej za działania podważające lub narażające na szwank integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy. Restrykcje te polegają na zamrożeniu aktywów.

Decyzja podjęta przez państwa UE została ogłoszona we wtorek. Tym samym łączna liczba podmiotów objętych przez UE sankcjami wzrosła do 44. Ponadto restrykcjami polegającymi nie tylko na zamrożeniu aktywów, ale i na zakazie wjazdu na terytorium Unii, jest objętych 155 osób.

Jeszcze we wtorek rozporządzenie wykonawcze Rady zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Wszystkie nowe podmioty objęte restrykcjami to rosyjskie przedsiębiorstwa, które brały udział w projektowaniu i budowie mostu kerczeńskiego albo autostrady lub linii kolejowej, która została tamtędy poprowadzona. Część z tych firm należy do Arkadija Rotenberga, który już wcześniej był wśród osób objętych unijnymi sankcjami.

Rada dodała 6 podmiotów do listy objętych sankcjami za działania podważające lub narażające na szwank integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy. Wspomniane podmioty trafiły na listę za udział w budowie mostu nad Cieśniną Kerczeńską łączącego nielegalnie zaanektowany Krym z Rosją. Swoimi działaniami wsparły konsolidację rosyjskiej kontroli nad nielegalnie zaanektowanym Krymem, co jeszcze bardziej podważa integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

komunikat Rady Unii Europejskiej

Unijne restrykcje polegające na zamrożeniu aktywów oraz zakazie wjazdu na teren UE obowiązują od marca 2014 r. Od tego czasu są systematycznie przedłużane. Obecnie kres tych restrykcji jest wyznaczony na 15 września 2018 r. Wobec dopisania do listy nowych podmiotów przedłużenie tego terminu wydaje się przesądzone.

To niejedyne sankcje, jakie UE nałożyła w związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim. W czerwcu UE przedłużyła o kolejny rok – do 23 czerwca 2019 r. – sankcje nałożone ze względu na nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola przez Rosję. Te restrykcje obejmują m.in. zakaz importu do UE produktów pochodzących z Krymu i Sewastopola. Zabronione jest także inwestowanie na półwyspie, a więc europejskie firmy nie mogą kupować tam nieruchomości, finansować krymskich przedsiębiorstw ani świadczyć związanych z tym usług. Zakaz obejmuje także usługi turystyczne, w szczególności europejskie statki wycieczkowe nie mogą zawijać do krymskich portów. Wyjątkiem są tylko sytuacje nadzwyczajne. Sankcje zabraniają również eksportu na Krym wybranych dóbr i technologii. Dotyczy to sektorów: transportu, telekomunikacji i energii oraz poszukiwania, wydobycia i produkcji ropy naftowej, gazu i minerałów. Zakazane jest techniczne wsparcie, pośrednictwo i usługi budowlane w tych sektorach.

Sankcjami indywidualnymi polegającymi na zamrożeniu aktywów są także objęte osoby odpowiedzialne za sprzeniewierzenie ukraińskich środków publicznych. Te restrykcje obowiązują aktualnie do 6 marca 2019 r.

Wciąż obowiązują też sektorowe sankcje gospodarcze w wymianie z Rosją. Ich zniesienie UE uzależnia od pełnego wdrożenia porozumień mińskich. Ponieważ do tego nie doszło, Unia przedłuża sankcje co pół roku – obecnie obowiązują one do końca stycznia 2019 r. Sankcje te obejmują: ograniczenie dostępu niektórych rosyjskich banków i firm do unijnych pierwotnych i wtórnych rynków kapitałowych, zakaz eksportu i importu broni, zakaz eksportu produktów podwójnego zastosowania do celów militarnych lub dla użytkowników wojskowych w Rosji oraz ograniczenie dostępu Rosji do pewnych strategicznie cennych technologii i usług, które można wykorzystać do produkcji i wydobycia ropy naftowej.

RAL

Reklama

Komentarze (16)

  1. Lord Godar

    Nałożono sankcje na budujących ten most ... Tylko pytanie , dlaczego zrobiono \"de facto\" to po jego zbudowaniu , a nie przed , czy w trakcie ? Czyżby konflikt interesów ? Dziwne te sankcje , jak i wiele innych jak się im dobrze przyjrzy ...

  2. Marek

    @MI6 no przecież używa. Samochodu, który wymyślił rosyjski uczony Samochodow. Puszek, które wymyślił rosyjski uczony Puszkin. Na dodatek w wielu urządzeniach, których używa są tryby które spowodowały, że rosyjski uczony Trybow, który je wymyślił, wymyślił także jodłowanie wsadzając to co niepotrzeba pomiędzy swoje wcześniejsze wynalazki.

  3. JKK

    zeby nam tak w ramach rekompensaty ze trzy takie mosty zbdowali to by znow bylo z czy walczyc

  4. MI6

    do obalaczmitów: taaa widać potęga naukowa i gospodarcza...tylko odpowiedz mi proszę na kilka prostych pytań: pisząc ten komentarz używałeś smartfona czy komputera? z Androidem IOSem czy Windowsem? jeździsz autem \"zachodnim\" czy rosyjskim? używasz gps czy glonass? w domu masz telewizor \"zachodni\" czy rosyjski? leczysz się lekarstwami \"zachodnich\" firm czy rosyjskich? czy chociaż jedna z twoich odpowiedzi wskazuje że używasz czegoś wymyślonego w Rosji? - chodzi nie o produkcję bo wiadomo że wszystko jest i tak made in china ale o technologię, know-how, no i gdzie ta potęga naukowa Rosji? Rosja jest potęga tak jak PRL był potęgą w produkcji stali, miedzi i wagonów kolejowych, tylko, że to się nie przekłada na realne wykorzystanie tego w gospodarce i na użyteczność dla zwykłych ludzi, a co do możliwości Rosji to właśnie ogłosili że wycofują się z nowatorskiego programu czołgu nowej generacji \"armata\" bo ich nie stać a tak w ogóle to \"T72 sa porównywalne do zachodnich czołgów\"-taka to potęga technologiczna z tej Rosji... A co do wyników olimpiad, i co z tego, że są tacy dobrzy, my w Polsce też mamy świetnych lekarzy, astronomów , fizyków tylko, że oni pracują w USA albo w krajach zachodnich i tak samo będzie z tymi rosyjskimi olimpijczykami geniuszami-wyjadą na zachód i będą rozwijać technologie dla USA a nie dla Rassiji

  5. Urko

    Tak, most jest fajny. Ale co w nim jest innowacyjnego, poza tym, że jest duży? Sankcje powinny być nakierowane na technologie, które nie są dostępne w Rosji. Szczególnie na takie, które przemycane w cywilnych projektach mogą być bez trudu i z miejsca zastosowane w produktach militarnych. Jakoś nikt tego nie pilnuje. Wszyscy \"sprzedajemy Ruskim sznurek\" i się z tego cieszymy...

  6. Musolek

    Ja tam jestem zadowolony z mostu, fajny i nowoczesny, w końcu łatwo z Rosji pojechać sobie na wczasy na Krym.

  7. narcyz

    ACH ! Te sankcje - komu służą.... a może zysk jest po obu stronach ? Ci nakładający - droższa sprzedaż do tych którzy je otrzymyją ... a ci co otrzymują .... bo muszą kombinować sami ? Jeśli ktoś jeszcze kapuje na bieżąco ich machinacje ... technologie i towar trzeba sprzedać - pytanie GDZIE ? A Rosja - posuwa się dalej ...mimo wszystko ?

  8. Urko

    Przydały by się jeszcze sankcje na brytyjskie RMJM za zaprojektowanie najwyższego budynku w Europie (462 metry), czyli biurowca Gazpromu w Petersburgu.

  9. yaro

    @lol nie miały by żadnego skutku, te firmy holenderskie czy fińskie czy inne europejskie to firmy córki tego Pana z Rosji ... jeśli by nałożyli sankcje to Chiny natychmiast by je zastąpiły .... Pozdrawiam ;-) Europa zachowuje się teraz jak Córa takiego miasta z dawnej Grecji ;)

  10. lol

    I czekali z sankcjami do samego końca budowy? A nie łaska było nałożyć sankcje, w trakcie budowy, żeby miały jakiś skutek?

  11. Gts

    Obalacz mitow, moze i mozna sie zgodzic z tym ze osiagaj pewne cele ale zeby nazwac ich globalnym graczem to pojechales...

  12. Gts

    Ciekawe czy sankcjami to obejmuja tez swoje firmy niemieckie, francuskie holenderskie, ktore chetnie dziela sie z Rosja technologia i mozliwosciami.

  13. Kiks

    Czy dotyczy to również dwóch holenderskich firm, które sprzedały technologię, a bez której ruscy byli bezradni jak dzieci?

  14. Paweł Broda

    Kurczę przecież ten most budowały jako podwykonawcy holenderskie firmy. Mimo że prowadzonego przez Holandię śledztwa w sprawie zestrzelenia samolotu malezyjskich lini lotniczych z ponad setką pasażerów na pokładzie.(z obywatelstwem holenderskim)

  15. obalaczmitow

    I co z tego - most jest - most stoi, budują część kolejową, zbudowali elektrownie, podłączyli do sieci energetycznej Rosji, zbudowali od nowa całe kompleksy turystyczne, nowe lotnisko w Sewastopolu, W ciągu pierwszych 6 miesięcy Krym odwiedziło 3 mln turystów. Nie budują firmy z Europy to i lepiej - budują z Rosji , Chin , pozakładano spółki z kapitałem rosyjskim. - po prostu bezsilność jedyne co można pokazać przez te sankcje i nic więcej. Ale co mają zrobić? Może król europy coś ogłosi - jakieś kwieciste przemówienie o niczym. Polityka to umiejętność osiągania celów - realnych celów a nie rauty, spotkania, meetingi itp z których nic nie wynika. Rosjanie są mistrzami osiągania celów - z kraju upadłego w 20 lat temu pozbierali się i stali się globalnym graczem. Dla naszych funboyów polecam dowiedzieć się które miejsce zajęła Rosja w tym roku w olimpiadzie fizycznej, chemicznej , matematycznej i biologicznej. To są wyniki olimpiady fizycznej w 2018 r w kolejności od 1 do 10 1Yang Tianhua China46.8 pkt ; 2.Bobkov Grigorii Russia 42.5 ; 3 Dongjin Shin South Korea 42.15 ; 4 Dylan Toh Shan Hong Singapore ; 5 Daniel Zhu USA ; 6 Chen Shiqi China ; 7 Pawan Goyal India ; 8 Iakovlev Zakhar Russia ; 9 Xue Zeyang ; 10 Kiwhan Song South Korea Chcecie coś jeszcze dodać ? Z jakiego europejskiego kraju znalazł się ktokolwiek w PIERWSZEJ DZIESIĄTCE? - podobnie jest w matematyce Rosja zajęła 2 miejsce tuż za USA - więc to Rosja stawia na edukację i naukę - to ci ludzie zbudują przyszłość - oni to zrozumieli - I porównanie nakładów na edukację w USA i Rosji to jak po prostu przepaść a wyniki są podobne - marnotrawstwo sił i środków - a i jeszcze warto zobaczyć nazwiska drużyny z USA - naprawdę warto.

  16. tak tylko

    A simens (turbiny) a co z hutami niemieckimi dostarczającymi blachy I konstrukcje stalowe?

Reklama