Reklama

Geopolityka

Białoruś z pakietem nowych sankcji. Jest zapowiedź reakcji

Fot. president.gov.by
Fot. president.gov.by

Podnosimy koszty reżimu Łukaszenki za jego represyjne działania. Będziemy nadal współpracować z sojusznikami i partnerami, aby wspierać naród białoruski - zapewnił w czwartek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price. Decyzję w sprawie nowych sankcji podjęła w czwartek Wielka Brytania (w porozumieniu z UE, Kanadą i USA), która w czwartek kolejny, piąty już pakiet obostrzeń, w związku z lekceważeniem prawa międzynarodowego i łamaniem praw człowieka. Z kolei Białoruskie MSZ oświadczyło w czwartek, że w reakcji na uchwalone przez UE nowe sankcje wobec Białorusi, Mińsk odpowie działaniami „ostrymi, asymetrycznymi, lecz adekwatnymi”.

Podnosimy koszty reżimu Łukaszenki za jego represyjne działania, w tym niesprawiedliwe przetrzymywanie ok. 900 więźniów politycznych i bezduszne wykorzystywanie migrantów. Będziemy nadal współpracować z sojusznikami i partnerami, aby wspierać naród białoruski. #StandWithBelarus” - napisał Ned Price na Twitterze.

W kwestii lekceważenia norm międzynarodowych przez Łukaszenkę wypowiedział się też sekretarz stanu USA Antony Blinken na Twitterze pisząc, że przemyt ludzi przez reżim Łukaszenki jest bezduszny.

Najnowszym przykładem lekceważenia przez Łukaszenkę norm międzynarodowych jest bezduszny przemyt migrantów do krajów UE. Dzisiejsze działania podnoszą koszty reżimu Łukaszenki dzięki jednemu z najsolidniejszych dotychczas pakietów sankcji związanych z Białorusią” - napisał Blinken.

Amerykański Departament Skarbu ogłosił w czwartek w koordynacji z UE, Kanadą i Wielką Brytanią nałożenie kolejnej serii sankcji przeciwko Białorusi, wprowadzając restrykcje na 20 osób związanych z reżimem Alaksandra Łukaszenki, w tym jego syna Dmitrija oraz na 12 państwowych firm i instytucji. Restrykcje dotyczą też obrotu nowym białoruskim długiem.

image
Reklama

W ramach nowego pakietu brytyjskich sankcji zamrożono aktywa firmy Biełaruśkalij, będącej jednym z największych na świecie producentów i eksporterów nawozów na bazie chlorku potasu (potażu) oraz ważnym źródłem dochodów i walut obcych dla reżimu Łukaszenki.

Sankcjami, polegającymi na zamrożeniu aktywów i zakazie wjazdu do Wielkiej Brytanii, objęto także 8 osób - pięcioro urzędników zajmujących się propagandą, którzy odegrali kluczową rolę w szerzeniu dezinformacji na Białorusi, wysokiego rangą urzędnika odpowiedzialnego za represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej oraz sędziego i asystenta prokuratora, którzy są odpowiedzialni za liczne politycznie motywowane wyroki na dziennikarzy, aktywistów i uczestników pokojowych demonstracji.

Jak podkreślono w wydanym oświadczeniu, od czasu wyborów prezydenckich na Białorusi w sierpniu 2020 r. Wielka Brytania nałożyła już sankcje na ponad 100 osób i podmiotów, odpowiedzialnych za ich sfałszowanie oraz trwające od tego czasu represje i naruszenia praw człowieka. Wskazano, że są one tak ukierunkowane, by wywierać presji na Łukaszenkę, instytucje państwowe i osoby z jego otoczenia, ale by minimalizować, w miarę możliwości, wszelkie niezamierzone konsekwencje dla społeczeństwa białoruskiego.

Wielka Brytania wierzy w wolność słowa, wolną prasę i wolność zrzeszania się. Nie będziemy odwracać wzroku, gdy członkowie opozycji, dziennikarze i aktywiści są nadal bici, więzieni i zabijani lub zmuszani do emigracji. Sankcje te są nadal wymierzone w ważne źródła dochodów reżimu Łukaszenki i wprowadzają ograniczenia dla osób odpowiedzialnych za jedne z najgorszych antydemokratycznych aktów na Białorusi. Wielka Brytania i nasi sojusznicy zawsze będą stać po stronie rządów prawa i pociągać do odpowiedzialności tych, którzy podważają wolność, demokrację i prawa człowieka” - oświadczyła brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Nie długo trzeba było czekać na białoruską odpowiedź. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Białoruś przekazało w komunikacie: „Wyłącznie w charakterze odpowiedzi, tak jak zapowiadaliśmy, zastosujemy środki ostre, asymetryczne, lecz adekwatne”.

Resort dyplomacji nazwał sankcje „szkodliwymi i niemającymi perspektyw”, zarzucając UE dążenie do „ekonomicznego zaduszenia Białorusi i maksymalnego pogorszenia życia Białorusinów”.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (18)

 1. Niuniu

  Z tych sankcji to chyba naprawdę dotkliwe są te nalozone na eksportera nawozów sztucznych. Ale sankcje na niego już chyba są od dawna. Może obecnie realizowac tylko stare kontrakty. Paradoksalnie jest to też dotkliwe dla importerow tego produktu. Przy wyjatkowo drogim gazie europejscy producenci nawozow sa zmuszeni znacznie podnosic cene. W tej sytuacji tanie bialoruskie nawozy produkowane z prawie darmowego ruskiego gazu są bardzo konkurencyjne cenowo. A teraz w ogole znikną z europejskiego rynku. Ich miejsce zajmą pewnie ruskie. A Bialoruś sprzeda swe produkty do Afryki i Azji. Iran, Chiny, Indie też potrzebują tanich nawozów a sankcji USA i UE się zbytnio nie obawiają.

  1. a

   Ojj znowu Estonia urośnie na wielkiego producenta nawozów potasowych. A ciekawym kogo te sankcje dotkną najbardziej? rolnika europejskiego czy Białoruś - Rosja kupi od Białorusi przepakują i sprzedadzą na lepszej cenie a u nas nawozy w góóóórę już azotowe poszły w górę a ceny żywności jeszcze wyżej i kto na tym przegra?

  2. Gruszwik

   Jak dobrze, ze im to wytłumaczysz. Same korzysci z sankcji, bo białoruskie nawozy nareszcie zaleją swiat. Jak to mawiaja w Moskwie - wiecej sankcji. Żeby tylko bandycka Rosja nie napadla na Ukraine.

  3. Davien

   Niuniuś a niby kto w Afryce, Azji czy Chinach kupi białoruska tandetę jak maja znacznie tańsza z Chin:)

 2. ktr

  Sankcje na osoby to nic wielkiego, najważniejsze są obostrzenia związane z papierami dłużnymi i sankcje na wielkie generatory dolarów, którymi są państwowe spółki. Sprzedaż odbywa się w euro lub dolarach. Sankcje zmuszają do zamrożenia wszelkich transakcji w tych walutach i tak naprawdę zatrzymują handel. Zrobi się Baćce gorąco jak źródełko dewiz wyschnie. A z samej wymiany handlowej z Rosją się nie utrzyma i może spaść z rowerka.

 3. Radio moskwa

  Rosjanie powinni mu wytłumaczyć jak dobre są sankcje. Rozwinie swoje wszystkie gałęzie gospodarki jak Rosja. Zazdrościmy Rosji dobrobytu osiągniętego w te kilka lat. Ale trzymajcie się od nas z daleka z tym swoim dobrobytem. Wolimy swoją biedę.

  1. a

   No to poczytaj a potem p..p głupoty. Jedyny hak jaki miał zachód na Rosję to żywność dzięki sankcjom hak został zlikwidowany. Odtwarzają cała produkcję od turbin gazowych po mikroelektronikę. Przypomnieli sobie jak się buduje statki i wiele innych produktów.

  2. WAL 2

   Pełna racja. Przypomnieli sobie ze jak się nie konserwuje dźwigów to te spadają na lotniskowce. I że jak się nie konserwuje doków to te tona razem z lotniskowcami...

 4. gosc

  znowu usmani prowokuja rozruchy,majdany i inne zbrodnie.a indyki to lykaja.

  1. Radio moskwa

   Wam tam w moskwie do glowy nie może przyjsc mysl, że ludzie maja dosyć waszego swiata i chcą żyć godnie. Wy to wiecie prywatnie, ale propaganda musi pracowac. Przed majdanem była Polska, ktora zapoczatkowala ucieczke z waszych łap. Tu nikt nie chce powrotu do roli niewolnika dla Rosji.

  2. Rusek

   Będziemy sobie żyli jak nam się podoba. Nic wam do tego.

  3. A żyjcie sobie tam jak tyko chcecie, bo przecież nie checie tak jak na zachodzie. W końcu to do was uciekają masowo ludzie z Unii i USA. W końcu każdy chce do raju... Ale nie wyciagajcie łap po nie swoje. Bo się zdziwicie

 5. TU

  czas pokazał, że sankcje Zachodu są bardzo przydatne dla Rosji i Białorusi. i przynoszą straty Zachodowi

  1. zryw

   Nadaje radio Erewań

  2. obserwator

   Jak wam Rosjanie sprzyjają finansowo i gospodarczo sankcje , to z chęcią nałożymy jeszcze większe sankcje :) :)

  3. Rusek

   Dawaj nakładaj...

 6. ACAN

  Niestety za rządów pana Kaczyńskiego sytuacja polski pogorszyła się radykalnie. Jego zapowiedzi dotyczące tego że Polska będzie prowadzić politykę izolacjonistyczną moim zdaniem prowadzą do katastrofy. Każdy kto ma odrobinę intelektu wie że nie przetrwamy jako naród państwo konfrontując się ze wszystkimi w koło jednocześnie . Na dziś naszej egzystencji zagrażają Moskale to znaczy że trzeba rozmawiać z Niemcami jak Niemcy będą czychać na naszą niepodległość to trzeba z moskalami się dogadywać jeśli tego nie zrozumiemy to przepadniemy. Odrzućmy chore ideologie zacznijmy myśleć w kategoriach interesu narodowego tak jak to robią Anglosasi. Oni ostatecznie zawsze wygrywają bo potrafią manipulować tymi którzy kierują się ,, ideałami” takimi jak wiara honor duma narodowa . To wszystko są bzdety i narzędzia w rękach tych którzy kierują się interesem własnego kraju. My chyba jesteśmy skazani na porażkę bo na sztandarach mamy wypisane bóg honor ojczyzna i to nam się wpaja od najmłodszych lat. Moim zdaniem na sztandarze powinno być napisane POLSKA a wtedy nikt już nigdy nie potraktuje nas jak narzędzie do osiągania własnych celi. A Boga każdy powinien mieć w sercu.

  1. obserwator

   Na twoim opozycyjnych sztandarze namalowany jest sierp i młot z napisem Deutschland uber alles .

  2. Extern

   A to taki jesteś pewien że warto już rozmawiać z Niemcami? Bo mi się wydaje że oni jeszcze nie podjęli decyzji czy w przyszłym konflikcie będą po stronie Anglosaskich żeglarzy czy po stronie państw kontynentalnych. A od tego i nasze postępowanie będzie zależeć.

  3. ACC

   A na twoim widły i gumowce z napisem disco polo

 7. Niuniu

  BUBA - bo po to są właśnie sankcje. Mają trafiać w zwykłego człowieka. Utrudniać mu życie. Zwiększać jego frustrację i niezadowolenie. Jeśli jeszcze wolne media, internet itp wytłumaczą mu, że to przez jego własny niedobry, niedemokratyczny rząd, to już jest sukces. Niezadowoleni ludzie wychodzą na ulicę, robią strajki i w końcu obalają "dyktatora". Tak było w Polsce i tak było w Libii. W Iraku się nie udało i trza było wysłać wojsko. Tak chwilami dzieje się w Iranie czy Wenezueli. Niewielki nakład, czyste ręce i sprawa załatwiona. Kolejne Państwo traci suwerenność.

 8. bonifacy

  Czyli Plan Niemiec wypalił na całego, Łukaszenka zakręca rurke to Polska będzie kupować gaz od Niemiec z NS2 który teraz będzie musiał być uruchomiony bo inaczej wszyscy zamarzną :) Czyli Niemcy i Rosja znowu ograli leszczyków. Białoruś jak im gospodarka padnie to ją Rosja łyknie, a Polskie PKB poleci na ryj i nas Niemczyki będą szantażować że jak nie to nie dostaniemy kaski. SZACH MAT

  1. Extern

   Otóż nie, bo my w przeciwieństwie do Niemców tym razem nie okazaliśmy się idiotami i nie przerobiliśmy naszych węglowych elektrociepłowni na gaz i nie sprzedaliśmy naszych magazynów gazu Gazpromowi, więc mamy je pełne i zimę przetrwamy, a za rok rusza Bałtic pipe którego podmorski odcinek właśnie tydzień temu został już ukończony.

 9. Maciek

  Już niedługo i i nas, po tym jak PiS sfałszuje wybory…

  1. Ciekawy

   A co będzie, jak wybory sfałszuje PO? Już dziś łże przecież jak najęte licząc, że ludzie zapomną co robili.

  2. bardziej ciekawy

   A co takiego robili?

  3. Extern

   No jakoś w 2007 nie sfaulowali choć też rządzili, a wiedzieli że je przegrają, miej wiarę w siłę Polskiej demokracji.

 10. grdsaw

  I bardzo dobrze ścigać komunistów !

  1. Herr Wolf

   To zacznij w Brukseli przez Berlin do Warszawy.

  2. obserwator

   Właśnie za malwersacje będzie sprawa karna dla niektórych w UE i TSUE :) :) :)

  3. Davien

   Chodzi ci o bajki jakei wypisuje francuska gazeta? Bo za malwersacje to juz kilku byłych szfów z UE wsadziło to samo UE. inni zwiali do Gazpromu.

 11. BUBA

  Wszascy gadaja o sankcjach ... ale co to i jakie sa sankcje nikt nie pisze ... a swoja droga sankcje trafiaja w zwyklego szarego czlowieka czyli tego na dole a gora sie z tego smieje ...

 12. codybancks

  Te sankcje powinny od razu wejść w życie , a nie cykanie PO trochu , bo może odpuści !!? Nic z tych rzeczy , doskonale wiecie , że on nie odpuści !!! Sankcje muszą być dotkliwe dla jego administracji i jego samego !!

 13. fdgdaf

  A zwykli ludzie zawsze ucierpią najbardziej przez tą chorą politykę.

 14. Xd

  Te k.. slogany zupełnie jak u nas za solidarności a po przejeciu władzy co taki kor zrobił dla robotników wywalanych z zamykanych demokratycznie fabryk a widać wyraźnie o co tym pajacom chodzi boli tych kolonialistów przyzwyczajonych do życia z okradania innych że te białoruskie fabryki nie należą do nich

 15. Herr Wolf

  Jak Pan Prezydent Łukaszenka zakręci rurę to kto będzie cierpiał??? Po ile będzie paliwo i zimno w domach...

  1. Darek

   Tylko dla ciebie onuco ten kołchoźnik kacapski to ,,pan”.

  2. MKW

   Zaworki są u Putina, Łukaszenko to sobie może zawór do pralki zakręcić

  3. Pablo

   Jak OPEK obniży ceny paliwa jak za Regana i paliwo będzie tanie jak barszcz to co wtedy zrobią biedni łukaszenko i putynienko ????

 16. Ech

  A juz było spokojnie na granicy...

 17. Kiks

  To ciekawe w taki sposób ta światowa "potęga" ma zamiar odpowiedzieć. Kapustnik żyje w alternatywnej rzeczywistości. Bieda, bieda i bieda. Oczywiście kołchoźnik jej nie doświadcza, bo za luksusy uzurpatora płacą Białorusini.

 18. Jerzy

  Nie jestem przekonany czy sankcje to właściwa droga, bo tylko bardziej wpychamy Białoruś w objęcia Putina, a z mojej perspektywy nie ważne kto tam rządzi, byle miał jak najgorsze stosunki z Rosją.

  1. Misie

   Lukaszenke juz w objecie Putina wrzucili aferzysci polscy wspieracjacy jawnie opozycjonistow w postaci dresika wyprowadzanego z samolotu i Bialo ustej....

  2. zryw

   Mógł Łukaszenko nie fałszować wyborów i nie niszczyć opozycji. Chcecie się układać z Łukaszenką jak wcześniej z Hitler ze Stalinem?

  3. Wawiak

   Błąd popełniono jeszcze w latach 90-tych. Wtedy Rosja była słaba i można było Białoruś wyrwać z jej zatrutych objęć.

Reklama