Reklama

Geopolityka

Białoruś: Łukaszenka „utrze nosa” Putinowi?

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Eksperci uważają, że Aleksandr Łukaszenka w dobie koronawirusa postanowił zagrać na nosie Prezydentowi Rosji organizując 9 maja w Mińsku uroczystą defiladę zwycięstwa. Jak analitycy i eksperci przedstawiają postawę białoruskiego prezydenta?

„Poprzez organizację defilady w Mińsku Łukaszenka chce utrzeć nosa Putinowi, pokazać go jako słabszego, przywrócić Białorusi wizerunek głównego kustosza tradycji Zwycięstwa” – ocenił na łamach portalu Radia Swaboda politolog Waler Karbalewicz.

9 maja m.in. w Rosji i na Białorusi tradycyjnie obchodzony jako dzień zwycięstwa ZSRR w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Tak określany jest etap II wojny światowej w latach 1941-1945 (od ataku Niemiec hitlerowskich na ZSRR). W tym roku – pomimo szeroko zakrojonych planów świętowania okrągłej rocznicy – Kreml przełożył uroczystości z powodu epidemii koronawirusa. Tymczasem Alaksandr Łukaszenka odmówił przeniesienia parady, argumentując to m.in. ogromnym znaczeniem tej daty dla Białorusinów. „To emocjonalna, bardzo ideologiczna sprawa” – podkreśla białoruski lider.

Do odwołania parady na Białorusi zachęcają m. in. sygnatariusze internetowej petycji. Rezygnacja z imprez masowych, sprzyjających rozprzestrzenianiu się wirusa, jest także kluczowym zaleceniem dla Białorusi ze strony Światowej Organizacji Zdrowia.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwymi negatywnymi konsekwencjami przeprowadzenia takiego masowego przedsięwzięcia w czasie epidemii – powiedział w poniedziałek agencji BiełaPAN przedstawiciel krajowego biura WHO Batyr Bierdykłyczew.

„Szczególnie martwi nas możliwy udział osób starszych, wśród których odnotowano ciężki przebieg i wysoki współczynnik śmiertelności infekcji Covid-19” – podkreślił dyrektor białoruskiego oddziału WHO.

Natomiast białoruski analityk Aleksandr Kłaskowski w rozmowie z PAP ocenił, że kwestia parady to element ambicjonalnej gry pomiędzy liderami na Kremlu i w Mińsku.

Rosyjski prezydent chciał dzięki jubileuszowej paradzie z udziałem wysokich rangą gości uzyskać określone zyski polityczne, ale z powodu przeklętego wirusa przyszło mu ze ściśniętym sercem odłożyć to wydarzenie z 9 maja na bliżej nieokreślony termin. Z kolei białoruski lider postanowił paradę przeprowadzić. Nie każdy dzień daje okazję, by być górą wobec gospodarza Kremla

Aleksandr Kłaskowski, białoruski analityk

Kłaskouski wskazuje również na element dotyczący spraw ideologii i pamięci historycznej – „w ostatnich latach Mińsk i Moskwa kruszyli kopie nie tylko w sprawie cen surowców, ale także o to, kto zasługuje na miano spadkobiercy Zwycięstwa”.

Białoruski prezydent mówił m.in., że ktoś w Moskwy chciałby prywatyzować Zwycięstwo. Podkreślał, że to Białoruś złożyła na ołtarzu Zwycięstwa największe ofiary

Aleksandr Kłaskowski, białoruski analityk

 

Co istotne Alaksandr Łukaszenka skierował także publicznie zaproszenie na obchody do liderów państw poradzieckich. Mówił przy tym, że „prawidłowo byłoby spotkać się w Mińsku”.

To republika, która została zmieciona z powierzchni ziemi, która jako pierwsza przyjęła ciosy i gdzie ci starcy i dzieci, którzy przeżyli, jeszcze przez cztery lata żyli na błotach, w lasach, ziemiankach. To najbardziej doświadczona republika, żywy pomnik tej strasznej wojny

Aleksandr Łukaszenka, Prezydent Republiki Białorusi

 

Według Karbalewicza organizacja defilady to także ze strony Aleksandra Łukaszenki „wyzwanie wobec świata, który pogrążył się w koronopsychozie”.

Alaksandr Łukaszenka w swoich publicznych wypowiedziach wielokrotnie wskazywał, że epidemia wywołała na świecie właśnie psychozę. Swoją decyzję o niewprowadzeniu kwarantanny argumentował tym, że uleganie panice i zatrzymanie gospodarki może mieć katastrofalne skutki.

Według danych ze środy na Białorusi zachorowało dotąd 19225 osób (ostatni przyrost dobowy wyniósł 905 przypadków), zmarło 112 osób. Przeprowadzono ponad 220 tys. testów.

PAP/PJ

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.