Reklama

Geopolityka

Będzie spotkanie Biden-Putin

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Sekretarz stanu USA Antony Blinken potwierdził w czwartek, że prezydenci USA i Rosji Joe Biden i Władimir Putin „prawdopodobnie” będą rozmawiać ze sobą „w najbliższej przyszłości”. Wcześniej możliwość zorganizowania takiego spotkania zapowiadało MSZ Rosji.

Według Blinkena, który przebywa w Sztokholmie na spotkaniu Rady Ministerialnej OBWE, Biden i Putin mają do omówienia przede wszystkim kwestię eskalacji napięć przy zachodniej granicy Ukrainy.

"Jest prawdopodobne, że prezydenci będą rozmawiać ze sobą bezpośrednio w najbliższej przyszłości" – powiedział Blinken na konferencji prasowej w Sztokholmie.

Wcześniej w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow na antenie państwowej telewizji także zapowiedział, że w najbliższych dniach może dojść do spotkania Putina z Bidenem.

Riabkow podkreślił, że nie ustalono jeszcze daty spotkania, bowiem trudno jest znaleźć wspólny termin w kalendarzach obu prezydentów. Zaznaczył jednak, że "kontakt jest bardzo potrzebny, bowiem mamy mnożące się problemy".

image
Reklama

"Jedyny obszar, w którym jest poprawa naszych relacji, to układ START, w ramach którego zaczyna się normalna praca. Prezydenci jednak muszą dać impuls nam i swoim zespołom, aby posunąć się dalej w innych kwestiach. Sytuacja w Europie jest bardzo niepokojąca" - powiedział Riabkow.

Jedyne jak do tej pory spotkanie Bidena i Putina odbyło się w połowie czerwca w Genewie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (12)

 1. Palmel

  Oni ustalą tak jak podczas konferencji w 1943 roku w Teheranie podział wpływów a my znowu zostaniemy na lodzie

 2. franek

  to chyba "fake niuse" będzie spotkanie ale Duda - Biden a tego typa bez wymieniania nazwiska jak mawiał blaszak nie chcemy

 3. olo

  "kwestię eskalacji napięć przy zachodniej granicy Ukrainy" - mamy jakieś napięcia z Ukraina na jej zachodniej granicy ?? Pierwsze słyszę...

  1. HeHe

   Nie słyszałeś o tym, że Prawy Sektor, Swoboda, Korpus Narodowy i UNA-UNSO domagają się "zwrotu" przez nas Ukrainie tzw. Zakerzonia? Dmytro Jarosz powiedział o tym w wywiadzie dla "Rzepy" w 2014 roku.

 4. dr666

  Oddali nas Niemcom, Ukrainę Rosji to o czym jeszcze tu gadać?

  1. lenol

   Nie oddali nas żadnym Niemcom tylko oddali nas Ukraińcom... Nie widzisz co się dzieje dookoła ciebie? Na ulicy strach odezwać się po Polsku... Słyszy się tylko język ukraiński... Wszędzie pełno pretensjonalnych Ukraińców... Strach otworzyć lodówkę ,bo tam też Ukraińcy siedzą...

  2. HeHe

   Nie bredź. Unia to nie Niemcy i do Unii nikt nas nie "oddał".

 5. Fanklub Daviena i GB

  Władimir Władimirowicz niech weźmie zatyczki do nosa lub spotka się na otwartej przestrzeni i stanie po nawietrznej... :D

  1. viper

   No i niech nie zapomni butów na wysokim obcasie, albo przynajmniej na palcach stanie przy wspólnym zdjęciu.

 6. tut

  To ja się boję efektów tego spotkania.

  1. Extern

   Zależy czy coś dostanie. Ostatnio nic nie dostał, więc Amerykanie przypomnieli sobie że już od dawna prosiliśmy się ich o Abramsy. Jak teraz coś dostanie to boję się o te "nasze" nowe czołgi. Ech a mogliśmy wziąć licencję na K2, przynajmniej byśmy byli odrobinę bardziej podmiotowym państwem. A nie znowu obiektem politycznego handlu.

  2. lets go

   Nasi już się szkolą na Abramsy więc nie panikuj. A jeśli Stany nawet by nam odmówiły zawsze możemy z Koreańczykami zawrzeć umowę choć będzie to ze stratą w czasie i obronności naszego "imperium".

 7. Trybik

  Mocarstwo USA potrzebuje przywódcy na czele, a Biden nie jest przywódcą, czas mu na emeryturę.

  1. E

   Biden dorabia sobie do emerytury

 8. BUBA

  Jak dojdzie do spotkania to Rosja jest gora ... rozmawiac trzeba jak najbardziej i jestem za tym ale tu chodzi o cos innego jak rozmowa ...

 9. Petro

  Pytanie jaki będzie wynik rozmów, administracja Bidena jest pełna obamatytów, którzy się lubują w resetach z Rosją. Ukraina sprzedana za wsparcie USA przeciw Chinom? Czy w pakiecie sprzedażowym będą państwa bałtyckie? Co z Polską? Wychodzi nam bokiem głupia polityka zagraniczna. Gdyby USA/Rosja nie wiedziały z kim my jesteśmy ugadani (może Chiny, może Niemcy), to by nasza sytuacja geopolityczna wyglądała inaczej, a tak to jesteśmy wasalem USA i wszystko jest jasne, samodzielnie o niczym nie decydujemy. Gdybyśmy wcześniej zaczęli modernizować armię może byśmy byli poważną siłą już teraz i moglibyśmy wesprzeć Ukrainę tak, by mieć pewność wygranej z Rosją (bez pewności wygranej nie ma sensu zaczynać bitwy, prosta prawda, ale jakoś wodzowie AK jej nie rozumieli, przez nich była Rzeź Warszawska 44, Wołyń, Rzeź pod Monte Cassiono - bitwa, w której braliśmy udział już po konferencji w Teheranie i wiadomo było - przemówienie Churchila - że jesteśmy sprzedani sowietom). Teraz nasza śmieszna armia z prechistorycznym wyposażeniem może co najwyżej się modlić o kolejne 10 lat pokoju, żeby się udało cokolwiek unowocześnić (chociaż jest szansa, że nowa władza zacznie od początku orać programy zbrojeniowe i zabawa przeciągnie się dalej, ku radości Niemiec, Rosji i USA - nie ma to jak biedny, posłuszny i przestraszony wasal).

 10. Rex

  To Ukraina ma przechlapane, bidet zatańczy jak mu ruski zagra

 11. reht

  Ciekawe kogo tym razem Biden sprzeda...

 12. Melworn

  7 grudnia, we wtorek w formie wideokonferencji. ,,Jak powiedział wcześniej rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, jednym z tematów zbliżającego się szczytu będzie deeskalacja sytuacji w Europie, a także kwestie cyberbezpieczeństwa i stabilności strategicznej".

Reklama