Geopolityka

BAE Systems zmodernizuje duńskie CV-90

  • Fot. Royal Navy

Koncern BAE Systems podpisał z duńskim rządem umowę na modernizację i wsparcie eksploatacji swoich 44 bojowych wozów piechoty CV90, jak również gąsienicowych pojazdów terenowych (wszędołazów) BV206.

Umowa podpisana z duńską Agencją Zamówień Obronnych i Logistyki (DALO) obejmuje między innymi budowę prototypów, integrację systemów, obsługę techniczną, naprawy i przeglądy naprawcze. Duńska armia wykorzystuje ponad 40 BWP CV-90 w wersji Mk III (CV-9035DK), podstawowym uzbrojeniem pojazdów są armaty 35 mm. Pojazdy uczestniczyły w ćwiczeniach NATO w krajach bałtyckich, prawdopodobnie wejdą też do zestawu sił natychmiastowego reagowania NATO (tzw. szpicy) na 2017 rok. 

Kontrakt obejmuje współpracę przemysłową pomiędzy BAE Systems i partnerami przemysłowymi w Danii. Według BAE Systems umowa ma stanowić podstawę do utworzenia nowych miejsc pracy, potencjalnego transferu technologii i inwestycji. 

CV90
Fot. BAE Sytems

CV90 to rodzina gąsienicowych wozów bojowych zaprojektowanych wspólnie przez szwedzką agencję uzbrojenia FMV, BAE Systems Hägglunds oraz dział Weapons Systems w BAE Systems. CV-90 zostały pozyskane przez siły zbrojne siedmiu krajów, w tym czterech państw NATO. Oprócz Szwecji są to siły zbrojne: Norwegii, Danii, Finlandii, Estonii, Holandii i Szwajcarii. 

Czytaj także: Zmodernizowany CV-90 dla Norwegii [Defence24.pl TV]

Natomiast Bv 206 to dwuczłonowy, gąsienicowy pojazd opracowany w Szwecji. Jest wykorzystywany nie tylko przez siły zbrojne jako transporter opancerzony, ale także np. przez służby ratownicze. Jego konstrukcja powstała przy założeniu zapewnienia dużej mobilności w trudnych warunkach terenowych. Do chwili obecnej do użytkowników z 40 państw trafiło więcej, niż 11 000 pojazdów tego typu.

Komentarze