Reklama

Geopolityka

Australia i Nowa Zelandia podpisały nową umowę o współpracy wojskowej

Autor. NZ Defence Force/Facebook

Australia i Nowa Zelandia podpisały we wtorek umowę o współpracy wojskowej w zakresie wymiany doświadczenia, szkoleń i kooperacji wojsk, w tym sił specjalnych, w czasie gdy Nowa Zelandia zmaga się z niedoborem personelu w swojej armii - poinformowała agencja Reutera.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Plan ANZAC, którego nazwa pochodzi od połączonych sił australijsko-nowozelandzkich z okresu I wojny światowej, będzie również wspierał program wymiany informacji wywiadowczych Five Eyes, którego członkami są USA, Wielka Brytania, Kanada, Australia i Nowa Zelandia.

Czytaj też

"Jako bliscy sąsiedzi i sojusznicy mamy wspólne zobowiązanie do wzajemnego wspierania swojego bezpieczeństwa i skupiania się na bezpieczeństwie i stabilizacji w szeroko rozumianym regionie" - stwierdził w oświadczeniu dowódca nowozelandzkiej armii generał John Boswell.

Reklama

Czytaj też

Australia to jedyny oficjalny sojusznik Nowej Zelandii w sferze obronności. Canberra jest członkiem porozumienia dotyczącego wymiany technologii obronnych AUKUS i stale inwestuje w rozwój sił zbrojnych. W tym samym czasie Wellington musiało wstrzymać działania trzech z dziewięciu okrętów wojennych i wycofać flotę samolotów rozpoznawczych P-3 Orion, ponieważ żołnierze odchodzą z nowozelandzkiego wojska, poszukując lepiej płatnej pracy.

Czytaj też

Wzbudza to obawy, czy Nowa Zelandia jest w stanie dotrzymać kroku Australii - pisze Reuters i dodaje, że ogłoszenie nowego rodzaju współpracy pojawia się w czasie, gdy na Pacyfiku narastają napięcia geopolityczne.

"Będziemy mogli lepiej wymieniać się doświadczeniem w zakresie rozwoju zdolności, doktryny szkoleń i wielu innych obszarów (...), a w przypadku armii nowozelandzkiej z regeneracją zdolności do walk na lądzie" – powiedział Boswell.

Nowa umowa opiera się na porozumieniu z 2018 roku o bliższej współpracy obronnej między dwoma krajami.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama