Reklama

Geopolityka

Armia Rumunii obchodzi swoje święto

Autor. MApN, oficjalna strona sił zbrojnych Rumunii

Rumuńskie siły zbrojne obchodzą 25 października swoje święto. Jest to idealna okazja, aby zauważyć, że właśnie Rumunia jest obecnie bezsprzecznie jednym z najważniejszych filarów całej wschodniej flanki NATO. Patrząc zaś geograficznie, pełni również rolę swoistego interkonektora między flankami wschodnią i południową NATO.

Reklama

Z tego też powodu, tak ważna jest Rumunia w myśleniu strategicznym regionalnym i wręcz transatlantyckim. Jednakże, żeby sprostać takiej pozycji niezbędne są efektywne siły zbrojne i Rumunia idzie w kierunku budowy nowoczesnego potencjału militarnego, niezbędnego do działań wielodomenowych. Jednocześnie, jest zarówno biorcą pomocy wojskowej ze strony sojuszników, jak i dawcą, w przypadku konieczności wystawienia odpowiedniego kontyngentu do misji sojuszniczych (w tym również na terytorium Polski). W dobie współczesnych zagrożeń na wschodniej flance NATO i obchodzonego właśnie święta sił zbrojnych Rumunii zapraszamy serdecznie do zapoznania się z archiwalnym odcinkiem serii Defence24 „Armie Świata: Siły Zbrojne Rumunii” autorstwa Macieja Szopy.

Reklama
YouTube cover video
Reklama

Należy podkreślić, że obecnie przed rumuńskimi siłami zbrojnymi stanęły naprawdę wielkie wyzwania operacyjne. Przede wszystkim Marynarka Wojenna, jest dziś kluczowa dla zachowania niezbędnej obecności wojskowej NATO na strategicznym akwenie Morza Czarnego. Co więcej, od rosyjskiej napaści na Ukrainę z 2022 r. rumuńskie wojska stanęły także przed wyzwaniem z zakresu odpowiedniego zabezpieczenia granic kraju w związku z rosyjskimi atakami rakietowymi i dronowymi. Można stwierdzić, że podobieństw w wyzwaniach na co dzień stojących przed rumuńskimi i polskimi żołnierzami jest nader dużo.

Czytaj też

Przede wszystkim, oba państwa prowadzą w ostatnich latach szereg dużych procesów modernizacyjnych, które mają zwiększyć możliwości bojowe. W przypadku Rumunii przed rumuńskimi wojskowymi stoją ważne inicjatywy w zakresie dalszego wzmacniania lotnictwa, obrony powietrznej, ale też zakupy ciężkiego wyposażenia dla wojsk lądowych. Rumunia dokonuje modernizacji w oparciu o kooperację z kluczowymi partnerami strategicznymi kraju, stąd zakupy broni i uzbrojenia z USA. Jednakże, nie ogranicza się tylko do pozyskiwania sprzętu zza oceanu. Zauważmy, że pozyskane zostały m.in. nowoczesne drony efekt kooperacji brytyjsko-izraelskiej.

Autor. MApN

W kontekście święta sił zbrojnych Rumunii zapraszamy również do zapoznania się z relacją z niedawnego forum bezpieczeństwa w Bukareszcie, w którym brał udział przedstawiciel Defence24.

Czytaj też

Trzeba również zaakcentować, że Rumuni cały czas podejmują starania w zakresie dostosowania własnych możliwości krajowych do przyjęcia wsparcia natowskiego na wypadek zróżnicowanych zagrożeń - i tych wojennych i tych poniżej progu wojny. Trzeba zauważyć, że doświadczenia polskie z tego zakresu są obecnie szeroko studiowane w Rumunii, myślącej o inwestycjach infrastrukturalnych, w tym drogowych i kolejowych.

Autor. MApN

Ważne jest także odnotowanie, że zarówno Rumunia, jak i Polska, stawiają na współpracę z sojusznikami (również bilateralną). Obecnie w Rumunii rozwija się natowska grupa bojowa na czele której stanęła Francja. Jednocześnie, w Rumunii swoją obecność szeroko akcentują Amerykanie. Jednakże, myśląc o relacjach rumuńsko-polskich, powinno się przede wszystkim pamiętać o ważnej służbie żołnierzy rumuńskich stacjonujących w ramach eFP NATO w Polsce oraz o służbie polskich mundurowych funkcjonujących w ramach PKW Rumunia i wspierających na miejscu żołnierzy rumuńskich.

Czytaj też

Military Balance informuje, że siły zbrojne Rumunii składają się obecnie z 71 500 żołnierzy, z czego 35 000 służy w wojskach lądowych, 11 700 w siłach powietrznych i 6 800 w marynarce wojennej. Dodatkowo należy podkreślić rezerwę w sile 55 000 żołnierzy oraz żandarmerię i inne struktury paramilitarne w liczące 57 000. Finalnie należy zaznaczyć, że rumuńscy wojskowi uczestniczą nie tylko w misjach w ramach NATO, albowiem służą także w misjach europejskich (UE) oraz prowadzonych pod auspicjami ONZ.

Czytaj też

Dzień Armii Rumuńskiej (25 października) jest obchodzony w całej Rumunii, ale jak zaznaczyło ich ministerstwo obrony również w bazach wojskowych oraz miejscach w których stacjonuje rumuńska armia poza granicami. W Polsce, w Warszawie, dzień przed świętem odbyła się odnosząca się do wspomnianego święta uroczysta gala, zorganizowana przez rumuńską Ambasadę oraz Ataszat.

Reklama
Reklama

Komentarze