Geopolityka
Amerykańskie B-52 po raz pierwszy w Indonezji
W minionym tygodniu USA rozmieściły dwa bombowce B-52 w Indonezji. Jest to pierwsza tego typu wizyta amerykańskich bombowców w tym kraju – poinformował U.S. Indo-Pacific Command.
Stany Zjednoczone cały czas demonstrują swoją obecność w regionie Indo-Pacyfiku, 19 czerwca po raz pierwszy w historii amerykańskie B-52 zostały rozmieszczone w Indonezji. Rzecznik Pacific Air Forces podkreślił w komunikacie, że „rozmieszczenie B-52 w Indonezji podkreśla znaczenie współpracy z naszymi sojusznikami, partnerami i innymi jednostkami wojskowymi USA, gdy wzmacniamy naszą wspólną zdolność do wspierania wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku".
🇺🇸–🇮🇩
— U.S. Indo-Pacific Command (@INDOPACOM) June 25, 2023
A @PACAF B-52 bomber launches from 🇮🇩.
This flight marks the first-ever take off by a B-52 from 🇮🇩 soil, demonstrating the interoperability and advancements working with our #FriendsPartnersAllies in support of a #FreeAndOpenIndoPacific.
📸: TSgt Zade Vadnais pic.twitter.com/9YB5kevNrj
Początkowo amerykańskie siły powietrzne nie informowały o rozmieszczeniu samolotów w tym kraju, jednak internauci na podstawie danych ze śledzenia lotów wychwycili obecność B-52 w Indonezji. Bombowce przyleciały z bazy na Guam - to dwa z czterech bombowców, które niedawno przybyły na tę wyspę.
#TNIAU confirmed that not one but two USAF B-52H Stratofortress landed at Kualanamu today
— JATOSINT (@Jatosint) June 19, 2023
They took off from Guam and were welcomed by 3x 🇮🇩 F-16s from Roesmin AFB
This is part of 🇮🇩🇺🇸 Interoperability Bomber Landing Exercise#CopeWest #BomberLandinghttps://t.co/sO9fCEZD25 pic.twitter.com/iaMY55JsfQ
Czytaj też
Amerykańskie bombowce, które zawitały do Indonezji są przydzielone do 23. Ekspedycyjnej Eskadry Bombowej z Bazy Sił Powietrznych Minot w stanie New Jersey i przebywają w regionie w ramach rozmieszczenia Bomber Task Force. Bombowce wylądowały na lotnisku Kualanamu na wyspie Sumatra, według komunikatu amerykańscy i indonezyjscy piloci trenowali ze sobą od 12 do 23 czerwca w ramach ćwiczenia Cope West. Bombowce, kiedy przybyły do Indonezji były eskortowane przez trzy myśliwce Indonezyjskich Sił Powietrznych F-16 Fighting Falcon, które wraz z rosyjskimi Su-27 i Su-30 stanowią trzon floty indonezyjskich sił powietrznych. Obecnie Indonezja posiada 15 - EMB-314; 25 - F-16A/C (Średni wiek F-16 wynosi ponad 36 lat); 22 - Hawk 209; 16 - Su-27/30 (ze średnią wieku blisko 14 lat – ). W lutym 2022 roku Indonezja zamówiła 42 samoloty wielozadaniowe Rafale we Francji. A w połowie czerwca pojawiła się informacja, że Indonezja kupiła od Kataru 12 wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Mirage 2000-5.
Czytaj też
Przybycie amerykańskich bombowców jest historyczne, jednak Indonezja miała już styczność z B-52. We wrześniu 2021 r., odbyła się pierwsza misja Bomber Task Force (BTF) z udziałem indonezyjskich sił powietrznych. Podczas tej misji cztery indonezyjskie F-16 stacjonujące w bazie sił powietrznych Iswahyudi na Jawie Wschodniej działały z dwoma B-52 z bazy sił powietrznych Barksdale w Luizjanie, prowadząc operacje nad Morzem Celebes.
Czytaj też
B-52 są używane w amerykańskich siłach powietrznych od lat 50. XX wieku, a najnowsze egzemplarze, w jedynym eksploatowanym obecnie wariancie B-52H, trafiły do służby na początku lat 60. XX w. Maszyny były wielokrotnie używane bojowo. Prawdopodobnie pozostaną w służbie co najmniej do 2040 roku, do czasu wprowadzenia maszyn typu LRS-B. B-52 przenosi najszerszą gamę broni w zasobach USA. W ciągu dwóch godzin dwa B-52 mogą monitorować obszar 364 000 kilometrów kwadratowych powierzchni oceanu. Podczas Pustynnej Burzy B-52 zrzuciły 40 procent ładunków użytych przez siły koalicji. Bombowiec B-52 jest w stanie przenieść 31 500 kg różnego rodzaju broni konwencjonalnej (bomby, miny, rakiety) oraz bomby jądrowe (B28, B43, B53, B61, B83). Typowy ładunek konwencjonalny to na przykład 51 bomb o wagomiarze 241 kg. B-52 może też przenosić 20 pocisków manewrujących do atakowania spoza zasięgu działania obrony przeciwlotniczej wroga (atak typu stand-off).
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105