Geopolityka

Amerykański Senat niemal jednogłośnie za akcesją Szwecji i Finlandii do NATO

kongres usa
Fot. JessicaRodriguezRivas/Wikimedia Commons/CC4.0

Amerykański Senat niemal jednogłośnie zagłosował w środę za ratyfikacją protokołów akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Po podpisaniu ratyfikacji przez prezydenta Bidena, USA będą 22. krajem, który zatwierdzi rozszerzenie Sojuszu.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Przeciwko przyjęciu Szwecji i Finlandii zagłosował tylko jeden z setki senatorów, Republikanin Josh Hawley, zaś inny, Rand Paul, wstrzymał się od głosu. Trzech senatorów nie wzięło udziału w głosowaniu. To dwóch Demokratów (Jeff Merkley i Patrick Leahy) oraz jeden Republikanin (John Cornyn). Jak pisze Business Insider, wszyscy oni nie brali udziału w głosowaniu z powodów zdrowotnych, ale popierają akcesję Szwecji i Finlandii do NATO.

Do uchwały dołączono poprawkę nawołującą państwa Sojuszu do spełnienia wymogu wydatków na obronność na poziomie 2 proc. PKB.

Czytaj też

Jak uzasadniał Hawley - wymieniany jako jeden z potencjalnych kandydatów partii na prezydenta – Stany Zjednoczone powinny skupić się na zagrożeniu z Chin, podczas gdy przyjęcie państw nordyckich wiązałoby się w długim terminie ze zwiększeniem zaangażowania USA w Europie.

Jego argumenty były krytykowane przez część jego kolegów wskazujących m.in., że Szwecja i Finlandia będą najsilniejszymi militarnie nowymi członkami Sojuszu, zaś Hawley w 2019 r. zagłosował za przyjęciem słabszej Macedonii Północnej.

"Jeśli jakiś senator szuka możliwej do obrony wymówki, by zagłosować na "nie", życzę mu powodzenia" - stwierdził z przekąsem lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell.

Wraz z amerykańskim Senatem, akcesję Szwecji i Finlandii ratyfikowały dotąd 22 z 30 państw członkowskich Sojuszu. W środę w Departamencie Stanu ratyfikowane przez Polskę protokoły złożył wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Czytaj też

Źródło:
PAP
/ Defence24

Komentarze