Reklama

Geopolityka

Algierska prasa: 2000 komandosów z Europy gotowe do interwencji w Sahelu

Fragment artykułu mówiący o ćwiczeniach europejskich sił specjalnych w Libii w 2011 r.
Fragment artykułu mówiący o ćwiczeniach europejskich sił specjalnych w Libii w 2011 r.

Według algierskiego dziennika al-Khabar, 4 europejskie państwa sformowały w Afryce Północnej grupę uderzeniową przygotowaną do zwalczania organizacji terrorystycznych w regionie.


Jak podało wczoraj, 17 sierpnia br. internetowe wydanie algierskiego dziennika, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania utworzyły liczącą ok. 2 tys. żołnierzy sił specjalnych formację gotową do szybkiej interwencji na terenach objętych aktywnością ugrupowań terrorystycznych, takich jak Al-Qaeda in the Islamic Maghreb oraz At-Tawhid wa l-Dżihad.


Wcześniej, Francuzi zapowiadali, że wesprą ewentualną interwencję sił afrykańskich w znajdujących się pod silną presją ze strony ekstremistów Mali, którego północną część opanowało ugrupowanie Ansar Dine współpracujące z AQIM. 4 sierpnia minister obrony Jean-Yves Le Drian wraził wolę współdziałania z ECOWAS (the Economic Community of West African States) i Unią Afrykańską w tym zakresie.


Al-Khabar powołując się na poinformowane źródło osobowe związane ze służbami bezpieczeństwa jednego z państw Sahelu, informuje również, że w okresie od lutego do czerwca 2011 r. , ok. 800 żołnierzy z sił specjalnych wymienionych państw europejskich przeprowadzało ćwiczenia w południowej Libii. Ćwiczenia obejmowały, m.in. desant z powietrza, uwalnianie zakładników i likwidację dowódców al-Kaidy. Miały w nich wziąć udział także bezzałogowe aparaty latające (drony), lekkie transportery opancerzone i śmigłowce szturmowe.


(MMT)

Komentarze