Geopolityka
Algieria i USA wspólnie przeciw Rosji
Algieria podpisała memorandum o współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi, które według zamierzeń USA ma otworzyć drogę do zakupu amerykańskiego uzbrojenia. Oba kraje uważają, że dzięki temu aliansowi powstrzymają wpływy Rosji w krajach Sahelu.
Algieria jest jednym z głównych importerów broni na świecie i krajem mającym najwyższy na kontynencie afrykańskim budżet na obronę. Według agencji Bloomberg jej wydatki na obronność osiągną w 2025 r. rekordową kwotę 25,1 mld dolarów.
W ocenie Washington Institute ponad 85 proc. całego sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu armii algierskiej jest rosyjskiej produkcji.
W 2021 r. Algieria i Rosja podpisały dużą umowę zbrojeniową o wartości ponad 7 mld dolarów. Obecnie Algier finalizuje zakup rosyjskiego myśliwca piątej generacji Su-57 wykonanego w technologii stealth, czyli o obniżonej wykrywalności. Algieria przez lata była też dla Rosji bardzo ważnym klientem w dziedzinie marynarki wojennej. Północnoafrykański kraj kupił dwa rosyjskie okręty podwodne z napędem elektrycznym i spalinowym projektu 877 oraz cztery okręty podwodne projektu 636.6 z silosami wyposażonymi w pociski manewrujące Kalibr.
Właśnie za te kontrakty Algieria miała zostać objęta amerykańskimi sankcjami gospodarczymi. W 2022 r. wzywał do tego senator Partii Republikańskiej Marco Rubio, obecny sekretarz stanu USA.
Obecnie pod rządami prezydenta Donalda Trumpa Stany Zjednoczone zmieniają podejście do Algierii i zamiast ją karać, starają się korzystnymi kontraktami wyeliminować Rosję jako dostawcę broni, ale również jako głównego gracza w Afryce Północnej i Zachodniej.
Memorandum o współpracy obronnej podpisał pod koniec stycznia szef Afrykańskiego Dowództwa Wojskowego (AFRICOM), Michael Langley z ministrem obrony narodowej, zarazem szefem sztabu armii, generałem Saidem Chengrihą.
Według analityków z Instytutu Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego to wojskowe zbliżenie z USA dowodzi, że Algieria otwiera się na bliższe stosunki z Waszyngtonem w odpowiedzi na coraz chłodniejsze relacje z Rosją, z którą zaczęła rywalizować o wpływy w Sahelu.
Najdobitniej widać tę rywalizację w sąsiednim Mali, które zarzuca Algierii ingerencję w jego sprawy wewnętrzne. Jednocześnie przywódca malijskiej junty wojskowej generał Assima Goita sam zacieśnia więzy z Rosją, która w styczniu dostarczyła Mali dziesiątki lekkich czołgów i pojazdów opancerzonych. Dwa lata wcześniej Moskwa przekazała Bamako dwa śmigłowce bojowe i osiem myśliwców. Ale Algierię bardziej irytuje obecność w Mali rosyjskich najemników z byłej Grupy Wagnera, którzy wspólnie z malijską armią prowadzą tuż przy jej granicy ofensywę przeciwko sprzymierzonym z nią bojownikom pod pretekstem walki z organizacjami terrorystycznymi.
Algieria uważa, że osłabienie jej tradycyjnej roli w regionie i wrogość wobec niej rządzących reżimów wojskowych w Sahelu nastąpiły pod wpływem rosyjskich nacisków i intryg.
Uznając, że zagrożone są jej interesy i bezpieczeństwo, Algier zdecydował się na zmianę sojuszników i wysyła jasny sygnał nowej administracji USA o swojej gotowości do współpracy, ocenił portal Thearabweekly.
WIDEO: Abramsologia stosowana, czyli wszystko o M1 | Czołgiem!