Reklama

Geopolityka

Albania: unieszkodliwiono szpiegów. Są ranni żołnierze

Jeden z żołnierzy Albańskich Sił Zbrojnych, którzy zatrzymali dwóch Rosjan i Ukraińca.
Jeden z żołnierzy Albańskich Sił Zbrojnych, którzy zatrzymali dwóch Rosjan i Ukraińca.
Autor. Albańskie MO

Albańskie ministerstwo obrony poinformowało w sobotę wieczorem o aresztowaniu dwóch Rosjan i Ukraińca podczas próby przedostania się do zakładów wojskowych w środkowej części kraju. Są podejrzani o szpiegostwo. W czasie ich zatrzymania obrażenia odniosło dwóch żołnierzy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Trzech obywateli z rosyjskimi i ukraińskimi paszportami próbowało wejść do fabryki" - poinformowało ministerstwo w komunikacie przesłanym mediom.

"Wojskowi, którzy pilnowali zakładu, zareagowali natychmiast, ale podczas ich działań mających na celu zatrzymanie trzech cudzoziemców, dwóch naszych żołnierzy zostało rannych" – napisano w oświadczeniu, dodając, że stan strażników, którzy doznali obrażeń oczu, jest stabilny.

Reklama

Czytaj też

Ministerstwo poinformowało, że jeden z intruzów, który przedostał się na teren zakładów i próbował robić zdjęcia, podczas próby ucieczki po zatrzymaniu użył przeciwko wojskowym strażnikom sprayu z substancją o działaniu neuroparalitycznym. Mężczyzna został aresztowany, tak jak pozostałe dwie osoby, które zostały zatrzymane w pobliżu zakładów.

Premier Albanii Edi Rama powiedział, że trzy osoby są "podejrzane o szpiegostwo".

Żandarmeria wojskowa oraz służby wywiadowcze i antyterrorystyczne zostały wysłane na miejsce zdarzenia w celu zbadania incydentu.

Czytaj też

Agencja Reutera zauważa, że w sezonie letnim Albanię odwiedza wielu turystów z Rosji i Ukrainy. Baza wojskowa Gramsh znajduje się około 70 kilometrów od plaż.

W czasach komunizmu w albańskiej fabryce Gramsh produkowano karabinki AK.

Według strony internetowej albańskiego ministerstwa obrony fabryka świadczy dziś usługi produkcyjne dla przemysłu obronnego; szczegółów nie podano. Albania jest członkiem NATO od 2009 roku.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. MaxShuPL

    Jeśli RoZja chce się posiłkować albańskimi rozwiązaniami wojskowymi to jest grubo.

  2. Facetoface

    Często próbuje się tłumaczyć, że likwidacja ruchu bezwizowego z enklawą Królewiecką przyniosła straty ,,gospodarce'' . Natomiast świadomie pomija się kto tak naprawdę był wśród tych tysięcy kupujących u nas towary.

  3. Thorgal

    W Polsce to nawet nie podeszliby do budynków, u nas nie jeden próbował......

Reklama