Reklama

Siły zbrojne

Albania prawdopodobnie kolejnym użytkownikiem tureckich dronów

Dron pionowego lądowania Bayraktar DIHA. Fot. baykardefence.com
Dron pionowego lądowania Bayraktar DIHA. Fot. baykardefence.com

Siły zbrojne Albanii zamierzają zakupić bezzałogowe statki powietrzne za około 8,2 mln euro. Wszystko wskazuje na to, że już wybrano drony wyprodukowane przez turecką firmę Baykar Defence.

Według albańskiego portalu Exit.al Albania będzie kolejnym krajem, który zamierza zakupić drony tureckiej firmy Baykar Defence. Środki budżetowe na ten cel miały się znaleźć w budżecie państwa, który został zmieniony i zatwierdzony 22 czerwca 2021 roku. Wynika z niego, że na zakup dronów albańskie ministerstwo obrony ma otrzymać około 8,2 miliona euro.

Dziennikarze od razu połączyli tą korektę budżetową ze spotkaniem na początku czerwca br. ministra spraw wewnętrznych Bledara Kuci z przedstawicielami firmy Baykar Defence i wizytą w ich fabryce. Nie będzie to pierwszy kontakt Albanii z przemysłem Turcji. Pod koniec ubiegłego roku Albańczycy zakupili w tureckiej firmie National War Technologies Defense Systems Inc. system antydronowy IHAMAX, stając się obok Kataru pierwszym, zagranicznym użytkownikiem tego rozwiązania.

Analitycy oceniają, że biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką kwotę wydzielonych pieniędzy, w Turcji zostaną zakupione niewielkie drony klasy mini o wadze około 9,9 kg (Bayraktar Mini UAV System) lub bezzałogowe pionowzloty taktyczne ważące przy starcie około 30 kg (Bayraktar DIHA - Vertical Landing Unmanned Aerial Vehicle). Jest natomiast mało prawdopodobne, by za 8,2 miliona euro Albańczycy zdecydowali się na drony uderzeniowe Bayraktar TB2, kosztujące około 3 miliony euro za sztukę (bez systemu nadzoru, uzbrojenia i wsparcia logistycznego).

Reklama

Komentarze

    Reklama