Francuska marynarka wojenna usuwa ropę z wybrzeża Korsyki

14 czerwca 2021, 13:35
Jason2013
Fot. Raphodon/Wikimedia/CC BY-SA 3.0
Reklama

Francuska marynarka wojenna usuwa ropę z wód na południe od Korsyki. Plaże francuskiej wyspy zostały w weekend zamknięte z powodu zanieczyszczenia. Trwa śledztwo w celu zidentyfikowania źródła zanieczyszczeń.

Plamy ropy dryfują od piątku w kierunku południowego wybrzeża Korsyki, tworząc kilkanaście ognisk zanieczyszczeń – podała lokalna prefektura.

Od weekendu marynarka francuska usuwa ropę z morza. W sobotę usunięto od trzech do czterech ton. Akcja oczyszczania trwa również w poniedziałek. Wykorzystywane są helikoptery i samoloty, które mają zidentyfikować i zlokalizować wyciek.

„Po dwóch dniach zwalczania zanieczyszczeń (...) obserwujemy ogólny dryf na południe, który oscyluje między 5 a 15 km od wybrzeża, ewoluując zgodnie z prądami morskimi i pogodą” – wyjaśniła kapitan francuskiej fregaty i rzeczniczka prefektury morskiej Morza Śródziemnego Christine Ribbe.

Kilkanaście plaż Korsyki zostało zamkniętych, na wybrzeżu można zaobserwować pasma ropy. Na południu wyspy obowiązuje zakaz połowów i kotwiczenia. Badane są ujęcia wody pod kątem zanieczyszczeń.

W Solenzara na południu wyspy trwa dochodzenia w sprawie ustalenie źródła zanieczyszczenia. Władze podejrzewają trzy statki pływające w okolicy Korsyki. Eksperci nie wykluczają, że do zanieczyszczenia doszło po tzw. odgazowaniu statku lub statków.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Hans Kloss
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 19:20

Do zanieczyszczenia doszło po odgazowaniu? Raczej w czasie mycia zbiorników po ładunku przed kolejnym portem.

Roman
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:52

Może jednak nie tłumaczmy tak dosłownie na jęz. polski stopnia wojskowego we francuskiej Marine Nationale capitaine de fregate (CF), który posiada Mme Christine Ribbe, rzecznik prefektury morskiej. Ten stopień wojskowy to komandor porucznik wg polskiej terminologii wojskowej.

Tweets Defence24