Francja walczy w Katarze o kontrakty na myśliwce i inne uzbrojenie

26 czerwca 2013, 10:38
rafale
Fot. defense.gouv.fr
Reklama

Prezydent Francji Francois Hollande wykorzystał spotkanie w stolicy Kataru dotyczące kryzysu syryjskiego, by lobbować na rzecz zakupu francuskiego uzbrojenia.


Podczas odbywającego się w Doha szczytu państw europejskich i afrykańskich w sprawie kryzysu w Syrii francuska delegacja skorzystała z okazji, aby zaproponować Emiratowi Kataru zakup różnorodnego uzbrojenia, dla sił lądowych, morskich i lotnictwa. To ostatnie poszukuje obecnie maszyn, które zastąpią eksploatowane dotychczas 12 samolotów Mirage 2000ED/D.

Czytaj: Pierwsze wnioski z udziału Francuzów w konflikcie w Mali

W tej sytuacji Francuzi uznali za naturalnego następcę tych maszyn swoje myśliwce Dassault Rafale. Włączenie w te negocjacje oficjeli tak wysokiego szczebla dowodzić może silnej presji, jaką Francuzi chcą wywrzeć na władze tego bogatego kraju. Jest o co walczyć, gdyż już od ponad roku mówi się o planach zakupienia od 24 do 36 nowych myśliwców dla sił zbrojnych Kataru.

Czytaj: Hindusi chcą więcej Rafale

Walka o kontrakt będzie więc zaciekła, a wśród konkurentów wymienia się Boeinga z najnowszymi wersjami F-15 i samolot Eurofighter Typhoon produkowany we francusko-angielskiej kooperacji. W obecnej chwili dalsze szczegóły nie są znane, ale prezydent Hollande oświadczył podczas konferencji prasowej, że rozmowy w tych kwestiach trwają.

(JS)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24