Reklama

Siły zbrojne

F-35 strzela europejskimi rakietami

fot. USAF
fot. USAF

Koncern Lockheed Martin poinformował o przeprowadzonych z sukcesem pierwszych strzelaniach samolotów F-35 Lightning II z wykorzystaniem europejskiej rakiety ASRAAM koncernu MBDA. W ten sposób Amerykanie udowadniają, że ich najnowszy myśliwiec może być wyposażony również w nieamerykańskie uzbrojenie.

Odpalenie opracowanej w Wielkiej Brytanii rakiety krótkiego zasięgu „powietrze-powietrze” ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) jest pierwszym przypadkiem wykorzystania nieamerykańskiego uzbrojenia na myśliwcu stealth F-35. Próby zorganizowano w oparciu o bazę amerykańskich sił powietrznych Edwards i bazę lotnictwa morskiego Patuxent River.

Czytaj też: Amerykańskie F-35 i bezzałogowe Reapery na wspólnych ćwiczeniach

Rakieta ASRAAM została przygotowana przez koncern MBDA zgodnie z kontraktem podpisanym w 2016 r. Umowa przewiduje przygotowanie naprowadzonego na podczerwień pocisku krótkiego zasięgu dla zakupionych przez Wielka Brytanię samolotów F-35. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez koncern MBDA, dzięki wydajnemu silnikowi i parametrom aerodynamicznym rakieta ASRAAM ma mieć możliwości większe niż jej zagraniczne odpowiedniki.

Jednocześnie z integracją nowych pocisków na samolotach F-35 trwają prace nad ich dostosowaniem dla potrzeb myśliwców Eurofighter Typhoon. Wszystkie te działania są realizowane w ramach programu ASRAAM CSP (Capability Sustainment Programme).

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. krzysiek84

    Ciekawe czy Meteor da się zintegrować?

    1. shercann

      MBDA już opracowała nową wersją Meteora dostosowaną do wewnętrznych komór Lightninga II. Pozostaje tylko zintegrować z F-35 która to integracja ma nastąpić wraz z wersją Block 4.

    2. F-35

      Po co jakiś meteor, jak USA ma wszystkie rakiety jakie tylko chce, i może je wsadzić do komór wewnętrznych F-35, więc każdy kraj nabywając ten super samolot, może dostać do niego wszystko czego tylko chce..oczywiście pod warunkiem że ma kasę i chcę współpracować z USA, a w tedy dobrze na tym wyjdzie jak Japonia itp.

    3. Dropik

      Może być zintegrowany ale wcześniej musi być przebudowany bo nie mieści się tyle co aim120