Reklama

Polityka obronna

Dworczyk: ponad 4 tys. studentów bierze udział w programie Legii Akademickiej

Wiceszef MON Michał Dworczyk w Sejmie. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl
Wiceszef MON Michał Dworczyk w Sejmie. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl

Na 60 uczelniach państwowych, które zgłosiły się do organizowanego przez MON pilotażowego programu ochotniczego szkolenia studentów Legia Akademicka, utworzono 130 grup, w których jest ponad 4 tys. studentów – poinformował w czwartek w Sejmie wiceszef MON Michał Dworczyk. Dodał, że spodziewa się, ze drugie tyle studentów zgłosi się w drugim semestrze.

Pilotażowy program Legia Akademicka wystartował w tym roku. Mogą do niego dobrowolnie przystępować uczelnie państwowe – cywilne i wojskowe.

Z 98 uczelni państwowych i wojskowych, które są objęte tym programem, 60 uczelni zgłosiło się do udziału w tym przedsięwzięciu. Biorąc pod uwagę krótki czas, czyli ok. 3 tygodni, kiedy uczelnie mogły aplikować i podejmować stosowne uchwały senatów, uważamy, że jest to dobry początek, bo jest to blisko 2/3 placówek, które uprawnione do udziału w programie.

Michał Dworczyk, sekretarz stanu MON

Wiceminister dodał, że w placówkach akademickich rozpoczęło się już tworzenie grup, w ramach których mają się odbywać zajęcia teoretyczne.

Na ten moment zostało utworzonych ponad 130 grup, w których jest ponad 4 tys. studentów.

Michał Dworczyk, sekretarz stanu MON

Jak powiedział wiceminister, MON zakłada, że w drugim semestrze zgłosi się "co najmniej tyle samo studentów", czyli że "do programu w tym roku może zgłosić się ok. 10 tys. studentów".

Czytaj także: Macierewicz: Legia Akademicka wpisuje się w wysiłek odbudowy WP

Studenci uczelni publicznych, które nie przystąpiły do Legii Akademickiej, mogą zgłaszać się na szkolenie w innych szkołach wyższych. Na razie w programie nie mogą uczestniczyć studenci uczelni prywatnych – poinformował Dworczyk.

Wiceminister podał także trochę szczegółowych informacji na temat programu szkolenia studentów, którzy zgłoszą się do Legii Akademickiej. Część teoretyczna, która odbywa się na uczelniach, obejmuje 30 godzin zajęć. W tym czasie studenci mają otrzymać podstawową wiedzę dotyczącą wyszkolenia ogólnowojskowego. Osoby, które zaliczą te zajęcia i zgłoszą akces, będą kierowane na przeszkolenie poligonowe w wakacje. Żeby do niego przystąpić, konieczne będzie zgłoszenie się do Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Czytaj także: Rusza Legia Akademicka. Dworczyk: "Wojsko wraca na uczelnie"

Obóz poligonowy ma trwać trzy tygodnie. Zajęcia mają się odbywać w 12 jednostkach wojskowych. Szkolenie poligonowe ma się zakończyć złożeniem przysięgi wojskowej i nadaniem przydziału mobilizacyjnego w stopniu szeregowego rezerwy.

Osoby, które chcą zostać podoficerami rezerwy, będą mogły przejść szkolenie poligonowe przez kolejne trzy tygodnie oraz zdać egzamin.

Dworczyk podkreślał, że szkolenie poligonowe będzie intensywne. Dzień zajęć ma trwać przez 12 45-minutowych "godzin szkoleniowych". Niedziele będą wolne. Program obejmuje intensywne szkolenie strzeleckie oraz z podstaw taktyki, medycyny pola walki, terenoznawstwa, topografii i wiedzy ogólnowojskowej.

MON przygotowało dla studentów-ochotników 10 tys. miejsc szkoleniowych na poligonach.

Wiceszef MON poinformował, że od przyszłego roku akademickiego resort planuje rozłożyć szkolenie na trzy roczne moduły dla przyszłych szeregowych, podoficerów i oficerów rezerwy. Obecnie, w ramach pilotażu chętni mogą zostać szeregowymi a następnie podoficerami rezerwy w ciągu jednego roku. O tym, że MON rozważa takie rozwiązanie, Dworczyk mówił w programie SKANER Defence24.pl na początku listopada.

Zobacz także: Dworczyk o docelowym szkoleniu rezerwistów: rocznie 20-25 tys. w ramach Legii Akademickiej i 5 tys. w klasach mundurowych [SKANER Defence24]

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. gsopjksrhio

    Młodzi popełniają straszną głupotę. Ja w razie W pakuję się do Passata i daję nogę do Hajnówki.

    1. racja racja

      dałem się kiedyś podpuścić i poszedłem na służbę przygotowawczą do NSR, złożyłem przysięgę, kontraktu nie podpisałem, ale teraz mnie ciągają na ćwiczenia.

  2. A lub A

    Zajęcia startują w drugim semestrze. Jak więc mają się zgłosić te kolejne tysiące? Coś się panu min. pomyliło. W drugim semestrze może być nabór ale na następny rok akadem.