Duda i Trump otwierają drogę do większej obecności USA w Polsce. Pytania o konkrety i koszty [KOMENTARZ]

24 czerwca 2020, 21:10
dwnld909759824
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Donald Trump oraz prezydent Andrzej Duda wspólnie uczestniczyli w konferencji prasowej w Ogrodzie Różanym, po spotkaniu w Białym Domu. W jej trakcie padły deklaracje dotyczące perspektywy szerszego niż zakładano wzmocnienia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce, jednak bez żadnych spodziewanych wcześniej przez komentatorów konkretów. 

Prezydent Donald Trump na wstępie wspominał wizyty polskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych, ale również swoją podróż do Polski. Podkreślając przy tym kluczową wspólnotę ideologiczną wśród państw Zachodu, gdzie istotną rolę pełnią właśnie relacje amerykańsko-polskie. Co istotne z perspektywy obronnej, prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił znaczenie zakupu przez Polskę samolotów piątej generacji F-35.

Mówił też o planowanym w najbliższym terminie podpisaniu umowy o współpracy obronnej (Defence Cooperation Agreement). Możliwe, że to od sygnowania tego dokumentu zależą bardziej zdecydowane kroki związane ze wzmocnieniem obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce (np. przekształcenie jej w stałe bazowanie, bo na razie - jak potwierdził sam Andrzej Duda - jest to obecność trwała i rotacyjna).

Prezydent Donald Trump znacząco i wielokrotnie odniósł się w swoim wystąpieniu do problemu wydawania 2 proc. PKB na obronność, czy raczej uchylania się od tego zobowiązania przez dużą grupę państw w NATO. Kontrastuje to z Polską, która jest wśród wiarygodnych partnerów z NATO, gdzie spełnia się ten wymóg. Łącznie, swoje zobowiązania finansowe spełnia według Trumpa - obok USA - osiem innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Donald Trump zauważył, że w toku swojej prezydentury prowadził wielokrotnie rozmowy z Sekretarzem Generalnym NATO w sprawie finansowania potrzeb w sferze obronności. Jednakże, niestety nadal nie wszyscy płacą odpowiednie kwoty, wymogi spełnia jedynie, wielokrotnie podkreślane, grono ośmiu państw. Przy czym sam Trump zauważył rolę i znaczenie obecnego zwiększenia względem finansowania działań NATO, które nastąpiło w okresie jego administracji. 

Andrzej Duda oczywiście wskazał, że to istotne, że właśnie polski prezydent reprezentujący całe państwo, został zaproszony do Białego Domu w pierwszej kolejności po sytuacji z koronawirusem. Zaznaczając, że wraz z Donaldem Trumpem była prowadzona istotna dyskusja w zakresie przyszłości relacji wojskowych. Odnosząca się do potwierdzenia już ustalonego zwiększenia obecności militarnej Stanów Zjednoczonych z zeszłego roku (gdzie precyzowana zarówno liczebność oraz lokalizację rotacyjnego, ale trwałego komponentu wojsk amerykańskich). Jednakże, zauważając, że dziś rozmowa dotyczyła również możliwości jeszcze większego wzmocnienia wspomnianej obecności amerykańskiej na polskim terytorium.

Przy czym, jak podkreślał prezydent Duda potencjalne wycofanie wojsk Stanów Zjednoczonych z Europy byłoby znaczącym osłabieniem bezpieczeństwa całego kontynentu. Co więcej, taki wniosek płynie nie tylko z perspektywy polskiego prezydenta, ale znalazło to również wydźwięk we wcześniejszych rozmowach Dudy z Sekretarzem Generalnym NATO. Tym samym, Polska jest gotowa do wypełniania zobowiązań sojuszniczych. Może to obejmować także przyjęcie części wojsk wycofywanych z Niemiec.

Prezydent Duda odniósł się również do wkładu finansowego Stanów Zjednoczonych w rozwój koncepcji Trójmorza. Zauważając przede wszystkim fakt dostrzeżenia, że może się to stać przestrzenią nie tylko wewnątrzeuropejską, ale również odnoszącą się do strategicznych interesów transatlantyckich. Przekładając się ostatecznie na bezpieczeństwo UE i wschodniej flanki NATO, a przede wszystkim wzmocnienie bezpieczeństwa Polski.

Trzeba podkreślić, że w serii pytań Donald Trump, pytany o plany redukcji wojsk w Niemczech, podkreślił, że to właśnie Polska spełnia swoje zobowiązania finansowe w NATO. Prezydent Stanów Zjednoczonych odniósł się w ten sposób do ciągłej batalii, żeby strona niemiecka wzięła na siebie większe obciążenia obronne. Szczególnie, że Niemcy cały czas płacą w okolicy 1 proc. PKB i wobec tego sam prezydent USA czuje się zawiedziony. W Niemczech nastąpi więc zmniejszenie liczebności wojsk amerykańskich do 25 tys. i niektórzy z żołnierzy mają wrócić do Stanów Zjednoczonych, ale część zostanie dyslokowana w innych krajach. Polska będzie jednym z miejsc gdzie zostaną oni relokowani.

Donald Trump stwierdził też, że Polska poniesie koszty związane z rozmieszczeniem dodatkowych wojsk – Jeżeli wyślemy dodatkowe wojska, to oni za to zapłacą, i najprawdopodobniej przeniesiemy te wojska z Niemiec do Polski – powiedział Donald Trump, choć nie wiadomo czy odnosił się do pośredniego/bezpośredniego wsparcia amerykańskiej obecności, czy np. do dalszego zwiększania wydatków obronnych przez Warszawę.

Prezydent Duda zaznaczył, że nie ma śmiałości, aby sugerować amerykańskiemu prezydentowi, gdzie ma przerzucać podlegające mu wojska. Duda podkreślił, że w swoich rozmowach z Donaldem Trumpem zwrócił się z prośbą, aby nie wycofywał on wojska ze Starego Kontynentu. Przy czym, chodzić miało o Europę zjednoczoną (rozumianą jako całość), w domyśle kwestie pozostania wojsk w innych niż Niemcy państwach kontynentu jeśli miałyby one zostać wycofane z Republiki Federalnej.

Polski prezydent wskazał, że jesteśmy gotowi na przyjęcie większej ilości wojsk amerykańskich w naszym kraju. Szczególnie, że obecność wojsk państw NATO w tym Amerykanów w Polsce pokazuje, że artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest traktowano poważnie. Mocno zaakcentowano przy tym w wypowiedzi polskiego prezydenta nowe imperialne wątki w polityce rosyjskiej, które skutkowały agresją wobec Ukrainy, a wcześniej wobec Gruzji. Zaś dziś, silna współpraca z Amerykanami gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa w nowych warunkach. 

Donald Trump mocno wskazał, że Niemcy płacą miliardy Rosji za energię, a potem chcą, aby właśnie Stany Zjednoczone ich później broniły przed tą samą Rosją. Generalnie dało się wyczuć pewien zawód prezydenta Stanów Zjednoczonych względem postawy handlowej i biznesowej po stronie europejskiej. Zauważając, że amerykańscy żołnierze od lat bronią Europy, a w tym samym czasie Europejczycy wykorzystują kwestie handlowe, uderzające w domyśle w Amerykanów. 

Trzeba również podkreślić, że w wypowiedziach obu prezydentów znaczenie miała również kwestia wspólnej walka z pandemią oraz wspólna praca, w tym zakresie względem wyzwań w przyszłości. Obejmująca chociażby współpracę w zakresie przygotowywania badań niezbędnych do pokonania koronawirusa leków oraz rozwoju badań nad szczepionką. Ze strony prezydenta Stanów Zjednoczonych dostrzeżony został polski wojskowy zespół medyczny i osobiście obecność w nim kapitana Jacka Siewiery. Wskazując przy tym, że polska misja wojskowa wspierała Amerykanów we wspólnej walce z koronawirusem. Należy też odnotować, że pytany o znaczenie dzisiejszej defilady w Moskwie prezydent Donald Trump odniósł się do rozmów rozbrojeniowych z Rosją (które mają według niego przebiegać dobrze), natomiast Andrzej Duda zaznaczył że wspiera polskie interesy w rozmowach z amerykańskim partnerem.

Podsumowując w pewien sposób, z dotychczasowego przebiegu wizyty Andrzeja Dudy w USA można wywnioskować, że wzmocnienie obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce ponad wcześniejsze ustalenia jest "na stole". Donald Trump deklarował, że te jednostki mają pochodzić z Niemiec, choć jednocześnie Warszawa mocno zabiega o utrzymanie spójności NATO. Konkretne ustalenia jednak na razie nie zostały podjęte - mogą one zależeć od wyników negocjacji umowy o współpracy obronnej, jak i decyzji dotyczących podziału kosztów, co akcentował amerykański prezydent. Sprawa jest więc otwarta.

JR/JP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 337
Reklama
yaro
sobota, 27 czerwca 2020, 21:56

Podobno za całość utrzymania tych wojsk zapłacimy z naszych podatków ....

andys
piątek, 26 czerwca 2020, 14:42

"Duda i Trump otwierają drogę do większej obecności USA w Polsce. Pytania o konkrety i koszty" Te słowa obarczone są wadą, nazwijmy ja - geopolityczną. Odwrotnie ! Powinny pojawiać sie pytania o sprawy zasadnicze (ogólne, konstytucyjne itd). Kto powiedział , że wiekszą obecność USA w Polsce zaakceptuje naród polski? Właśnie te sprawy należy wyjasnić w pierwszej kolejnosci! Należy przeprowadzić ogólnopolska dyskusje na te tematy. Dopiero później należy rozmawiać o konkretach. Jako wnuk galicyjskiego cieśli , wiem jak buduje się dom, od fundamentów do dachu - nigdy odwrotnie. Sprawy zakupu uzbrojenia nalezy realizować w ramach NATO (a nie tylko w kontaktach z USA). To sa zadziwiajace rzeczy,które każą sceptycznie patrzeć na spoistość NATO, coś trzeszczy po szwach - ten szew leży miedzy USA i europejskimi członkami NATO. Polska miota się , jak wolny elektron , to tu, to tam. Uważam, że powinniśmy sie opowiedzieć po stronie NATO-Europa. Dla sceptyków przypominajacych zdrady Zachodu powiem tak - USA w tych zdradach bezpośrednio nie uczestniczyło tylko ze wzgledów geograficznych. Przypomnę tez, że w oredziu Wilsona wypowiedziano się za odrodzeniem Polski, ale w granicach etnicznych (czyli granice na wschodzie -PRL, na zachodzie II RP- czyli w sumie Ksiestwo Warszawskie lub Królestwo Polskie ). Zreszta "darowanie" Polsce niepodległości przypominało darowanie Niderlandów królowi szedzkiemu przez Zaglobe. Warto przypomnieć również, że USA 5 wrzesnia 1939 ogłosiło niezaangazowanie w sprawy europejskie, czyli umywało ręce (do wojny USA przystapily w grudniu 1941r.) Czyli my i Zachód Europy to jak Kargul i Pawlak , albo odwrotnie.

wert
niedziela, 28 czerwca 2020, 01:25

robisz to przez wybory przecież. Chyba jesteś świadomym wyborcą i znasz programy partii, więcej, rozliczasz je nawet z realizacji! Z ojropką popełniasz jeden błąd: nie bierzesz pod uwagę zmian kulturowych i narodowościowych. Ojropka robi się muzułmańska, lewactwo robi z nich bazę wyborczą i nikt nie będzie walczył za jakiś tam chrześcijan, będą "deeskalować". 70% potencjału NATO to USA, dodaj Kanadę ile zostaje w tej zdemoralizowanej ojropce? Polska się miota o tyle że przebiegunowała się na USA bo trafnie ocenia intencje ojropki- biznes z sowietami niezależnie od kosztów, bo koszty, jak by co, przecież poniesie Polska, tak jak dziś ponosi je Ukraina(z własnego wyboru w dużym stopniu). Co do USA: bez Wilsona nie mielibyśmy wolności, bez rosswelta nie mielibyśmy komuny, bez Regana nie mielibyśmy jej upadku a dzisiaj tylko sojusz z USA lewaruje Polskę, reszta to Mitteleurope lub Priwislinski Kraj

andys
środa, 1 lipca 2020, 18:13

1. To ten Wilson, pomnik którego tłuszcza obaliła /próbowała obalić w USA , a naukowcy z Princeton usuwaja nazwisko Wilsona z nazwy wydziału? 2. Jestem swiadomym wyborcą i korzystam ze swoich praw wyborczych. Jednak podejmowanie tak waznych decyzji geostrategicznych nie mozemy powierzyć, przypadkowo wybranym posłom. Tak jak głosowalismy za przystapieniem do UE i NATO, tak powinnismy kontynuować ten kierunek naszych politycznych, militarnych i ekonomicznych interesów. Niestety, niejako opłotkami , obecna władza chce nas skierować na nurt antyeuropejski . Sojusz z USA to egzotyka, Trójmorze to demagogia . Dlatego musimy dyskutować, inaczej bedziemy mieli powazne kłopoty.

BUBA
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:57

Pamiętaj proszę że UE weszła na rynek który w latach 90 należał do polskich firm. Pamiętasz głęboki kryzys gospodarczy za AWS 1997-2001? Dziesiątki tysięcy upadających firm przemysłu lekkiego w Polsce zamkniętej przez sztuczną barierę eksportową wprowadzoną przez Buzka i w tym czasie przejmującą naszych klientów wschodnich gospodarkę UE i państw ościennych. Efekt wielomilionowe bezrobocie i utrata polskiego kapitału. BO dzisiejsze PKB to w znacznej części obcy kapitał, wiec zysk jest wypompowywany, PKB z 1997 to w 90% polski kapitał i zysk w kraju........ ................................................................................................................................................................... Po 2014 powtórzył się scenariusz a dotyczy polskiego rolnictwa - embargo. Polska nie ma innych silnych marek. A Rosja dziwnym trafem nadal sprowadza z USA i Europy produkty wysokiej kultury technicznej typu serwery, komputery, części i silniki do odrzutowców cywilnych, całe wyposażenie fabryk, części do samochodów, statków, itp.......................................................................................... ..................................................................................................................................................................... Tak więc embargo dotyczyło produktów łatwych do zastąpienia w Rosji, a nie tego co ciężko wytworzyć - elektronika, mechanika precyzyjna, procesy technologiczne, maszyny procesowe itp.

andys
środa, 1 lipca 2020, 17:59

"Tak więc embargo dotyczyło produktów łatwych do zastąpienia w Rosji, a nie tego co ciężko wytworzyć - elektronika, mechanika precyzyjna, procesy technologiczne, maszyny procesowe itp." Powiem brzydko-i co z tego wynika? , i dodam, spokojniej - jak to sie stalo i jak to jest mozliwe?

Kaczor
piątek, 26 czerwca 2020, 13:21

DLACZEGO PREZES nie przywitał Adriana? Ten leci załatwia za prezesa A tu nic

Kaczor
piątek, 26 czerwca 2020, 13:20

Adrian przylecial z nowym długiem na 210 mld pln za,3 atomówki RADOCHA

martin
piątek, 26 czerwca 2020, 10:08

Przeciez to jest wpis do ksiegi pamiatkowej!

Alu Gator
piątek, 26 czerwca 2020, 13:26

Adrian pisze Help please remember watergate

Szlafmyca
piątek, 26 czerwca 2020, 13:22

Wpis za 3ATOMÓWKI Śląsk sie cieszy

martin
piątek, 26 czerwca 2020, 09:53

Duda podpisal ze szczepionkiwyprodukowane przez USA beda testowane na Polakach.

Ustawiator
piątek, 26 czerwca 2020, 13:23

KOLEDZY dostał szczepionke na PIS ALE mu zapomnieli powiedzieć

dropik
piątek, 26 czerwca 2020, 09:36

Pan prezydent rzekł , że "nie nie śmiałby proponować pan prezydentowi Trumpowi, gdzie ma wysłać amerykańskich żołnierzy". To jest tak śmieszne, że jak sobie przypomnę, to pękam ze śmiechu. I to jest ta polityka wstawania z kolana? To jest właśnie czysty klientelizm, o którym tyle trąbili zarzucając go innym. Trump miesza się w nasze sprawy wewnętrzne - to jest tragiczne i śmieszne choć jest to śmiech przez płacz.

Rumune
piątek, 26 czerwca 2020, 13:24

Trump już wie RUMUNIA

Codybanks
piątek, 26 czerwca 2020, 09:22

Koszty???? A jakie były koszty utrzymywania wojsk ZSSR ???? I jakie mieliśmy gwarancje , że jesteśmy bezpieczni o możemy spokojnie się rozwijać !?!?!?!? Przez te 5 lat jesteśmy dalej niż inne kraje z naszego byłego OBOZU !! Mamy najlepszą żywność i inne produkty, drogi , kolej , dostęp do morza i cały czas rozwój !!! To są te koszty i gwarancja bezpieczeństwa i współpracy !!!

Ustawiator
piątek, 26 czerwca 2020, 13:46

Do1994 w Polsce bylo 130 tys _180 tys ruskich wojsk w tym atomówki i wszystkie zachodnie lotniska i poligony były ich. To 50 lat

Gts
piątek, 26 czerwca 2020, 12:12

Jasiu wiejski chłopcze pisowski. Nie zawdzięczamy tego ani trochę pisowi. To fundusze unijne dźwignęły Polską tak bardzo, to inwestycje platformy sprawiły, że jesteśmy przed innymi z dawnego bloku. Pisowi zawdzięczamy rozdawnictwo socjalu nierobom, promowanie nieuctwa, galopująca inflację i spadek inwestycji infrastrukturalnych do poziomu z lat 90. Współpraca z USA wygląda dla nas jak dyktat co mamy kupować i nikt się nie pyta dlaczego w 2-3x wyższej cenie. Gwarancje bezpieczeństwa to daje NATO, a przede wszystkim siła własnej armii i gospodarki, a USA już pokazały co robią z sojusznikami. Kurdowie są tego przykładem. Dorośnij chłopie.

Marek
środa, 1 lipca 2020, 20:11

Ja tylko pragnąłbym przypomnieć, że przy okazji wstępowania Polski do UE Niemcy z Francuzami na spółkę zaorali polski przemysł cukrowniczy wykorzystując do tego unijne fundusze strukturalne. Zrobili to dlatego, bo nie chcieli konkurencji. Pomogły im w tym niestety rodzime elyty. Do dziś ciekaw jestem jakie świństwo podano stawiającemu się tym elytom posłowi Gabrielowi Janowskiemu, że zaczął się wygłupiać na korytarzu sejmowym. Tak na marginesie niejaki Marek Borowski kazał wywalić z sali sejmowej tych posłów, którzy sprzeciwiali się przekrętowi. Jakoś jednak dziwnym trafem nikt ani w Niemczech, ani we Francji nie krzyczał, ani nawet nie szeptał, że jest to naruszenie zasad demokracji. Możesz tego nie pamiętać, bo przypuszczam, że jesteś zbyt młodym człowiekiem. Jednak film jak to wyglądało bez problemu znajdziesz na Youtube.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 18:29

Profesor Thomas Piketty francuski ekonomista opublikował w 2018 dane za lata 2010-2016 o bilansie zysków, dochodów z własności etc wyprowadzanych przez zachodni kapitał z Polski Węgier Czech i Słowacji. Średnia roczna wartość wpływów do Polski wyniosła 2.7% PKB, średnia roczna wartość WYPŁYWÓW to 4.7% PKB. Czyli MINUS 2% PKB co daje ok 10 mld EU. ROCZNIE, czyli równowartość kosztów np. 500+. lub prawie cały budżet MON-u. Dla Słowacji to MINUS 1.9% PKB(ich) Dla Węgier MINUS 3.3% ich PKB Dla Czech MINUS 5% ich PKB. Twierdzenie Pikettego: "Unijny kapitał, przejmując ponad połowę aktywów firm, SKOLONIZOWAŁ wschód Europy i wykorzystując niskie płace, CZERPIE POKAŹNE ZYSKI znacznie przewyższające pomoc jaką te państwa otrzymują z Brukseli. Nie da się więc twierdzić że te państwa są BENEFICJENTAMI Unii". Zgodzić się można tylko z "siłą własnej armii i gospodarki" reszta to emocjonalny bełkot z racjonalną oceną nie mający nic wspólnego

Ghj
piątek, 26 czerwca 2020, 13:09

Jest dokladnie na odwrot, najlepszy niewolnik ktory mysli ze jest bogaty.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 10:03

Musisz otwarcie powiedzieć że to jest zysk bo nie zrozumieją. Oni rozumiom inaczej

tom
piątek, 26 czerwca 2020, 09:02

koszty? konkrety? nic w zamian jeśli chodzi o technologię a kasa? Nikomu amerykanie nic nie dali za darmo - jeśli "dadzą" to tylko iluzorycznie ale po to aby zarobić 10x tyle

As
piątek, 26 czerwca 2020, 07:15

Biedni za przyjaźń i obietnice powinni płacić.

Ghjkk
piątek, 26 czerwca 2020, 00:52

Polska ma budzet wielkosci malenkiej portugalii czy pograzonej od lat w kryzysie biednej grecji. Bez sojusznika niemcy i ruscy zrobia z nas niewolnikow w ciagu dekady.

NIewolny
piątek, 26 czerwca 2020, 09:58

To jest waćpan wybór między prusko-ruskim, a amerykańskim Panem

Fjoo
piątek, 26 czerwca 2020, 10:56

Zaletą sojuszu z Amerykanami jest to że budżet zyskał ok 100 mld zl rocznie. Za PO czyli delegatury niemiecko-rosyjskiej budżet był 280 mld zl, teraz jest 380 mld zł . Nie musimy płacić gazowego haraczu ruskim a i mniej pieniedzy jest transferowana do Europy zachodniej. Niemniej jednak dopóki nie stworzymy własnego przemysłu tzn. nie będziemy sprzedawać wlasnych produktow na światowych rynkach z wysoką marżą będziemy tylko krajem pòł-kolonialnym z danym na łaskę mocarstw.

Gts
piątek, 26 czerwca 2020, 12:14

Tak, i co jeszcze. Budżet zyskał głownie dzięki koniunkturze światowej, a nie działaniom PiS.

Gkl
piątek, 26 czerwca 2020, 13:11

Nie, za PO nie bylo mozliwe zprzestania placenia haraczu rosjanom i zastopowanie transferu mld zl z vat na zachod europy.

SamJo !!
piątek, 26 czerwca 2020, 09:23

Cyba z ciebie !!!

say69mat
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:09

Hmmm ... czarna polewka w Białym Domu??? Tak się kończy zabawa w politykę i sojusze. Jeżeli kontrowersyjne kwestie alkowy stanowią dominantę kampanii wyborczej, definiując zarazem kryteria dialogu, sporu i walki politycznej.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 10:09

Aleś się "pa polski" wysilił. Jeżeli już stosujesz implikacje to pamiętaj o zasadach inaczej wychodzi "yntelygencki" bełkot. A treść szkoda komentować

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 10:09

Aleś się "pa polski" wysilił. Jeżeli już stosujesz implikacje to pamiętaj o zasadach inaczej wychodzi "yntelygencki" bełkot. A treść szkoda komentować

say69mat
piątek, 26 czerwca 2020, 13:44

Zatem, jeżeli publikujesz swój komentarz to masz ochotę połechtać swoje superego???

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 20:27

teraz poprawnie chociaż teza błędna

SPS
piątek, 26 czerwca 2020, 01:03

Co to za brednie?

say69mat
piątek, 26 czerwca 2020, 07:00

Przeczytaj, ze zrozumieniem, statement opublikowany przez Biały Dom po zakończeniu wizyty Prezydenta Polski.

A.
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:36

Nie ciesz się za wcześnie, wasze rozmowy z Ribbentropem też podobno nie wyglądały różowo a pakt finalnie podpisaliście.

say69mat
piątek, 26 czerwca 2020, 06:35

Zrozum, tego typu wizyty - z reguły - są zwieńczeniem ogromnej pracy jaką wykonuje dyplomacja Polski i USA. Tym samym finalizując szereg obszarów współpracy, a tu wypadł ... Microsoft. Mam tu na myśli ntp. poziom amerykańskich inwestycji w naszą obronność. Mając na względzie poziom inwestycji amerykańskich w system narodowego bezpieczeństwa Japonii, Izraela, Korei lub Tajwanu. I to nie jest wcale zabawne, ponieważ obnaża Rów Mariański pomiędzy postrzeganiem i rozumieniem kwestii polityki i dyplomacji w USA i w Polsce. Po drugie, Ribbentrop był również uznanym i cenionym partnerem gry dyplomatycznej Becka i Lipskiego.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 10:12

I dzięki grze dyplomatycznej Becka angole dali gwarancje na piśmie co było niespotykane w ich działaniach. Nie masz pojęcia o historii, nie masz pojęcia o dyplomacji. Tylko ujadasz

Oleg
piątek, 26 czerwca 2020, 14:41

Cytat ; Przedwojenny świat zachodni CECHOWAŁA WZAJEMNA NIEUFNOŚĆ I WIELOSTRONNA WROGOŚĆ,ORAZ RYWALIZACJA POMIĘDZY :IMPERIUM BRYTYJSKIM,IMPERIUM FRANCUSKIM ,USA,JAPONIĄ ,A PÓŻNIEJ  NIEMCAMI I ZWIĄZKIEM SOWIECKIM JAKO NAJWIĘKSZYMI I NAJPOTĘŻNIEJSZYMI ÓWCZEŚNIE PAŃSTWAMI! Wielka Brytania i to nie tylko ONA SAMA,ALE RÓWNIEŻ CAŁY ŚWIAT UWAŻAŁ TEN KRAJ ZA NAJWIĘKSZE I JEDYNE SUPERMOCARSTWO ŚWIATA,KTÓRE CZĘSTO ZMIENIAŁO SWOICH SOJUSZNIKÓW! Król brytyjski nosił wiele tytułów między innymi po królowej Wiktorii(cesarzowa Indii)cesarza Indii jako koloni brytyjskiej.a Indiami były też i obecny Pakistan i Cejlon,a nawet Birma.Kanada,Australia,Nowa Zelandia,czy RPA-a właściwie Związek Południowej Afryki,a póżniej UPA,czyli Unia Południowej Afryki to nie były takie kraje jak obecnie-każda decyzja ich parlamentów musiała być zatwierdzona przez Brytyjską Izbę Gmin ,a decyzja premiera lokalnego rządu musiała mieć kontrasygnatę premiera brytyjskiego.Praktycznie teraz Wielką Brytanię rozumie się jako państwo europejskie o powierzchni 244 tysiące kilometrów kwadratowych i ludności 61 milionów. Nie mówiąc  o Indiach to dzisiejsza Kanada,czy Australia i inne kraje podległe koronie brytyjskiej to właściwie obecnie niepodległe od Wielkiej Brytanii państwa ,które łączy tylko osoba króla,czy królowej,ALE PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ TAK NIE BYŁO-TO BYŁY CZĘŚCI PRAWDZIWEJ WIELKIEJ BRYTANII!!! WIELKA BRYTANIA PRZEDWOJENNA TO PAŃSTWO NAD KTÓRYM NIGDY NIE ZACHODZIŁO SŁOŃCE ROZŁOŻONE NA WSZYSTKICH KONTYNENTACH ŚWIATA A JEGO POWIERZCHNIA WYNOSIŁA PONAD 30 MILIONÓW KILOMETRÓW KWADRATOWYCH GDZIE ŻYŁO PRAWIE MILIARD LUDZI,CZYLI NIE TAK JAK TERAZ,BO WSZYSTKIE; KONDOMINIA,DOMINIA I KOLONIE WCHODZIŁY W SKŁAD TEGO ŚWIATOWEGO PAŃSTWA!!! Czyli nie Związek Sowiecki był pod względem powierzchni największym państwem świata,a Wielka Brytania! Nie Chiny były przed wojną najludniejszym państwem świata,a Wielka Brytania! Nie Stany Zjednoczone były największą potęgą gospodarczą świata,a Wielka Brytania! Cd; Po I wojnie światowej USA zredukowały drastycznie swoje siły zbrojne i właściwie poza własnym terytorium i swoimi terytoriami zamorskimi jak:Hawaje(nie były jeszcze stanem)strefą kanału panamskiego,Puerto Rico,Filipin i innych pomniejszych terytoriach nie posiadały swoich baz wojskowych. Najpotężniejszą wielomilionową armię, a także floty morskie;handlową i wojenną posiadała WIELKA BRYTANIA,STĄD UKNUŁO SIĘ PRZEDWOJENNE POWIEDZENIE CHARAKTERYZUJĄCE WIELKĄ BRYTANIĘ POD NAZWĄ;"LEW MORSKI"!! Stany Zjednoczone ,które były INICJATOREM STWORZENIA TZW"LIGI NARODÓW"(poprzedniczki ONZ) z siedzibą w Genewie(siedziba ONZ to Nowy Jork-miał być też siedzibą Ligi Narodów!),której celem miało być uniknięcie na przyszłość wielkich konfliktów światowych W OGÓLE NIE WESZŁY DO TEJ ORGANIZACJI ZE WZGLĘDU NA OSTRY KONFLIKT POMIĘDZY NIMI,A GŁOWNIE WIELKĄ BRYTANIĄ GŁOWNIE O HANDEL Z JEJ KOLONIAMI I DOMINIAMI,KTÓRY O MAŁO NIE SKOŃCZYŁ SIĘ WYBUCHEM WOJNY POMIĘDZY OBU KRAJAMI W ROKU 1928!!! USA ustąpiła Wielkiej Brytanii(cła i przywóz towarów do jej imperium-tylko odbywał się na statkach brytyjskich) co skutkowało rok póżniej ,to jest w roku 1929 wielkim krachem na giełdach najpierw w USA, póżniej w Imperium Brytyjskim,Francji,Niemczech,Japonii ,aż w końcu(oprócz komunistycznego ZSRR) na całym świecie-tzw:"czarny czwartek"! Dopiero po kryzysie w końcu lat 30 ubiegłego wieku USA dzięki między innymi polityce "new deal" pod każdym względem zaczęły DOMINOWAĆ NAD WSZYSTKIMI PAŃSTWAMI W TYM  Po zakończeniu I wojny światowej-nazywanej wówczas po prostu WOJNĄ ŚWIATOWĄ-czyli bez jej numerowania-ENTENTA czyli PRZYMIERZE ZACHODNICH PAŃSTW PO POKONANIU NIEMIEC W ROKU 1919 ZOSTAŁO FORMALNIE ROZWIĄZANE! W lutym 1921 r. w Paryżu doszło do podpisania polsko-francuskiej deklaracji o przyjaźni i układu politycznego wraz z konwencją wojskową, zgodnie z którą państwa zobowiązywały się do udzielenia pomocy w razie napaści Niemiec na którąś ze stron,ale traktat ten obowiązywał tylko przez 12 lat czyli do lutego roku 1933! W traktacie było zapisane,że traktat ów może zostać przedłużony na następne 12 lat,ale za WOLĄ OBU STRON! W 1933 roku jak już pisałem Francja W zastępstwie układów dwustronnych przedstawiła projekt zawarcia nowego,wielostronnego układu wojskowo politycznego tzw:"Wschodniej Ententy"czyli "Wschodniego Przymierza" z udziałem nie tylko Francji,ale również i przede wszystkim Polski,a także:Czechosłowacji,Węgier,Rumunii i Jugosławii o wyrażnym ostrzu antyniemieckim i antysowieckim! Ten układ wojskowo polityczny miał zastąpić dwustronne układy wojskowe Francji z Polską,Czechosłowacją,Rumunią i Jugosławią. Francja nie miała tylko układu wojskowego z Węgrami,które powstały po rozkładzie Austro-Węgier po I wojnie światowej.To państwo dualistyczne Austro-Węgry składało się z Austrii w której skład oprócz niej samej wchodziły:Czechy,Galicja z Lwowem i Krakowem,Słowenia z Karyntią,a także w póżniejszym okresie ;Bośnia z Hercegowiną,oraz Królestwo Węgier(cesarz Austrii był również Królem Węgier)w którego skłąd wchodziły oprócz obecnych Węgier:Burgeland(obecnie w Austrii),Słowacja,Siedmiogród-czyli tzw:Transylwania-obecnie w Rumunii ,Banat z Vojwodiną obecnie w Serbii i Chorwacja. Jak więc widać Węgry poniosły po pierwszej wojnie światowej największe straty terytorialne w Europie,a wraz z utratą Chorwacji dojście do morza adriatyckiego.Węgry,które w roku 1867 NIE ZGODZIŁY SIĘ NA PRZEKSZTAŁCENIE AUSTRII W PAŃSTWO TRIALISTYCZNE,TO ZNACZY W AUSTRO- MADZIARO-POLSKĘ I NA TZW USTANOWIENIA TRZECH OFICJALNYCH STOLIC PAŃSTWOWYCH CESARSKO KRÓLEWSKICH,TO JEST:WIEDNIA,BUDAPESZTU I KRAKOWA po I wojnie światowej STAŁY SIĘ WROGIEM ZAWARTEGO POKOJOWEGO TRAKTATU WERSALSKIEGO,CZYLI Z NATURY RZECZY WROGIEM M.INNYMI NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI I PO ROKU 1921 ZWIĄZAŁY SIĘ RÓŻNYMI SOJUSZAMI PRZEDE WSZYSTKIM Z NIEMCAMI!!! TYLKO POLSKA I WĘGRY W ROKU 1933 ODMÓWIŁY PRZYSTĄPIENIA DO BLOKU WOJSKOWEGO POD PATRONATEM FRANCJI ZWANEGO "WSCHODNIĄ ENTENTĄ"A PÓŻNIEJ  ZE WZGLĘDU NA JEJ OKROJENIE TERYTORIALNE"MAŁĄ ENTENTĄ"! TRAKTAT FRANCUSKO-POLSKI PO ROKU 1933(PO POWSTANIU "MAŁEJ ENTENTY") NIE BYŁ JUŻ ODNAWIANY PRZEZ OBA PAŃSTWA I STAŁ SIĘ W RZECZYWISTOŚCI MARTWY,AŻ DO JEGO WZNOWIENIA W LIPCU 1939 ROKU CO BYŁO SPOWODOWANE ZAGROŻENIEM NIEMIECKIM i SOWIECKIM! OD ROKU 1933(ZAWIESZENIA TRAKTATU) FRANCJA ZAPRZESTAŁA WIĘC UDZIELANIA FINANSOWEJ I TECHNOLOGICZNEJ POMOCY WOJSKOWEJ POLSCE,BO JAK OGŁOSZONO OFICJALNIE;TRAKTAT ZA OBOPÓLNĄ ZGODĄ RZĄDÓW FRANCJI I POLSKI ZOSTAŁ ZAWIESZONY NA 10 LAT ,CZYLI DO ROKU 1943!!! POLSKA NATOMIAST FAKTYCZNIE OD ROKU 1933 ZA PLECAMI FRANCJI I ANGLII PRZY POMOCY WĘGIER(SOJUSZNIKA NIEMIEC) PRÓBOWAŁA DOGADAĆ SIĘ Z NIEMCAMI ,CO W/G MNIE DLA POLSKI NIE BYŁO W ŻADNYM WYPADKU KORZYSTNE,A W KOŃCOWYM EFEKCIE OKAZAŁO SIĘ WIELKĄ TRAGEDIĄ ,NATOMIAST DLA WĘGIER SOJUSZ Z NIEMCAMI BYŁ NATURALNY I ISTNIAŁ OD ROKU 1919- OWSZEM BYŁ BARDZO DLA NICH KORZYSTNY,BO NIEMCY TAK JAK WĘGRY JAKO KRAJE POKONANE W WOJNIE ŚWIATOWEJ NIE UZNAWAŁY USTANOWIONYCH W WERSALU ZMIAN TERYTORIALNYCH ŻĄDAJĄC ICH BEZWARUNKOWEJ REWIZJI!!! LEPIEJ WIĘC JAKO POLACY SZUKAJMY PRZYJACIÓŁ W ZALEŻNOŚCI OD POLITYCZNYCH OKOLICZNOŚCI,A NIE KIERUJMY SIĘ W POLITYCE RÓŻNYMI SENTYMENTAMI I MITAMI,BO Z WĘGRAMI KILKA WOJEN W ŚREDNIOWIECZU TEŻ PROWADZILIŚMY. Nie zwalajmy więc winy na innych za błędy popełniane przez nasze polskie rządy w przeszłości,BO ONE W ŚWIETLE RÓŻNYCH;ŚWIADECTW I DOKUMENTÓW SĄ EWIDENTNE!!! Tak więc Polski nie odciągano od sojuszu z Francją ,czy Wielką Brytanią. BO PO PROSTU POLSKA PRZEDWOJENNA TAKICH SOJUSZY NIE MIAŁA-TO ZNACZY Z FRANCJĄ ON WYGASŁ W ROKU;1933,A Z WIELKĄ BRYTANIĄ GO W OGÓLE PRZED WOJNĄ POLSKA NIE ZAWARŁA- BO PÓŻNIEJ W 1939 ROKU BYŁY TO TYLKO JEDNOSTRONNE STRATEGICZNE GWARANCJE POLITYCZNE,KTÓRE NIE SĄ W ŚWIETLE PRAWA MIĘDZYNARODOWEGO OBOWIĄZKOWYMI DWUSTRONNYMI ZOBOWIĄZANIAMI!! Wojna "PREWENCYJNA"  z Niemcami,którą w roku 1933 zaproponował Francji sam Piłsudski była odpowiedzią na notę rządu francuskiego Z PROPOZYCJĄ PRZYSTĄPIENIA NASZEGO KRAJU DO TZW:"WSCHODNIEJ ENTENTY" I NICZYM WIĘCEJ!Do roku 1933 Niemcy wypełniały jeszcze wszystkie zobowiązania ciążące na nich w wyniku traktatu wersalskiego i Piłsudski dobrze zdawał sobie z tego sprawę,że żaden kraj (nie tylko Francja)takiej propozycji NIE PRZYJMIE!TA PROPOZYCJA TO "WYBIEG POLITYCZNY"PIŁSUDSKIEGO MAJĄCY NA CELU; PO PIERWSZE PRZESTRASZYĆ HITLERA,A PO DRUGIE NIE WCHODZIĆ W UKŁADY SOJUSZNICZE Z PAŃSTWAMI Z KTÓRYMI ZATARGI GRANICZNE MIAŁY WĘGRY!!! Przed tą propozycją J Piłsudski długo przez telefon rozmawiał z Horthym! DOPIERO TUŻ PRZED SAMĄ WOJNĄ W ROKU 1939 FRANCJA I ANGLIA WYSTRASZONE EKSPANSJONISTYCZNĄ POLITYKĄ HITLERA I JEGO SOJUSZEM Z ZSRR UDZIELIŁY NAM NIEZOBOWIĄZUJĄCYCH JEDNOSTRONNYCH GWARANCJI,A POLSKA-A POLSKA DO OSTATNIEJ CHWILI -NIESTETY,ALE PROWADZIŁA RAZEM Z WĘGRAMI POLITYKĘ PRONIEMIECKĄ,A ZWRÓCIŁA SIĘ DO ANGLII I FRANCJI O POMOC DOPIERO WTEDY JAK HITLER PRZEDSTAWIŁ JEJ(ULTIMATUM),CZYLI RACHUNEK ZA NIEWIERNOŚĆ-TO ZRESZTĄ SŁOWO(NIEWIERNOŚĆ W STOSUNKU DO NIEMIEC)JEST AUTORSKIM SŁOWEM SAMEGO ADOLFA HITLERA!!! Jak doszło do gwarancji brytyjskich dla Polski? Zostały one udzielone rządowi polskiemu w odpowiedzi na rozpaczliwą notę rządu polskiego z dnia 22 sierpnia 1939 roku z podpisem Prezydenta Mościckiego i ministrów;Rydza Śmigłego i Becka! W nocie tej polski rząd pisze między innymi,cytuję: "Rząd polski oddaje Najjaśniejszą Rzeczpospolitą i cały jej Naród w ręce Jego Wysokości Króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Głowy całego Imperium Brytyjskiego,w nadziei ,że ochroni Polskę przed III Rzeszą i jej Dyktatorem Adolfem Hitlerem.Od tej chwili rząd polski będzie wypełniał wszystkie postanowienia i zalecenia Rządu Jej Królewskiej Mości"! No i co-po co Polacy o tym mają wiedzieć?! W odpowiedzi na tę rozpaczliwą notę rządu polskiego w dniu 24 sierpnia rząd brytyjski zwołał posiedzenie i w dniu 25 sierpnia udzielił Polsce jednostronnych gwarancji! Adolf Hitler początkowo wyznaczył atak wermachtu na Polskę na 30 sierpnia 1939 roku,ale w dniu 29 sierpnia o godzinie 23 minut 15 odwołał atak! Dlaczego? O godzinie 21 minut 10 zadzwonił do niego admirał Canaris szef Abwery,czyli wywiadu i kontrwywiadu wojskowego! Powiedział mu,że ma BARDZO PILNĄ POUFNĄ INFORMACJĘ! Co to była za informacja? Canaris przybył do Hitlera bardzo szybko,już po 15 minutach i powiedział mu ,że Abwera posiada w otoczeniu  rządu brytyjskiego zaufanego tajnego informatora. Tym informatorem okazała się jedna z sekretarek Premiera brytyjskiego Panna Wilson,od której następnego dnia wieczorem Abwera miała uzyskać kopie stenogramu z posiedzenia rządu brytyjskiego dotyczącego Polski. I faktycznie taki stenogram fuhrer otrzymał następnego dnia to jest 30 sierpnia o godzinie 23,który doręczył mu osobiście sam Canaris! Co było w tym stenogramie? Rząd brytyjski udzielał gwarancji Polsce,aby odstraszyć Hitlera i przeciągnąć sprawę,uważał,że Polska jest sobie sama winna za prowadzenie polityki proniemieckiej. Stwierdzał,że Wielka Brytania nie jest przygotowana w tej chwili do wojny z Niemcami,a możliwe,że i z jego sprzymierzeńcem(pakt Ribbentrop-Mołotow)Związkiem Sowieckim,że musi sobie dać czas! W czasie obrad rządu brytyjskiego premier Chamberlain  zadzwonił do premiera Francji Daladiera ,który oświadczył mu,że Francja bez udziału Wielkiej Brytanii nie jest w stanie wesprzeć Polski i walczyć samodzielnie z Niemcami,bo polska armia jest prymitywna i zacofana

wert
sobota, 27 czerwca 2020, 00:34

bardzo krzyczysz. Bardzo dużo danych. Tak pobieżnie wydaje mi się że dość jednostronnie przedstawiasz sytuację. O ile z geopolityczną oceną się zgadzam to sprawa wschodniej ententy wygląda na mocno naciąganą. Przed wszystkim nie bierzesz pod uwagę polskiej polityki nieantagonizowania sąsiadów. Piłsudski doskonale zdawał sobie sprawę ze zniszczeń, nie zacofania polskiej gospodarki. Fronty wschodnie I wojny przewalały się praktycznie tylko przez ziemie polskie, tu były największe zniszczenia. Galicja to był rejon dobrze uprzemysłowiony i rozwinięty, dzisiejsza tzw Polska B to jeszcze efekt zniszczeń I wojny. Polska dopiero w 39 osiągnęła poziom rozwoju z 1914 roku kolosalnym wysiłkiem i wyrzeczeniami nie do porównania dziś. Mówienie o zacofaniu bez uwzględnienia tego faktu jest mocno nieuczciwe! Polska nie była zacofana, Polska była zniszczona!!! Dlatego potrzebowała spokoju i rozwoju, myślę że w tych warunkach- 20 lat, połowa to kryzys, wojna celna, poradziła sobie bez porównania. Polska balcerowicza przy niej to cieńki pikuś! Mała Ententa to było jasne opowiedzenie się przeciw niemcom, tego Polska nie chciała i nie potrzebowała, po za tym było to przekierowanie niemieckiej agresji od francji która nie miała tu czystych intencji. Znacznie lepszy był zamysł wojny prewencyjnej i myślę że Piłsudski nie blefował i nie pozorował. Chciał rozbroić granat zanim wybuchnie. Intensywne zbrojenia od hitlera NIE BYŁO trzymaniem się ustaleń Traktatu Wersalskiego! Traktat z francją nie był przedłużony chyba z przyczyn oczywistych, po co przedłużać traktat z krajem na który nie można liczyć? Pozostała w ofercie tylko próba dogadania z niemcami i liczenie że trochę wymuszony przez demonstrację w Gdańsku traktat będzie obowiązujący. Praktyka do II wojny była taka że umów DOTRZYMYWANO. Formalnie dlatego I wojna wybuchła- wszystkie strony dotrzymały umów. Mówienie że było wiadomo że umowa/gwarancja nie zostanie dotrzymana jest ahistoryzmem. Brytyjczycy z założenia balansujący Europę nigdy nie liczyli się z Polską. Byli Imperium a Polska to jakiś mały kraik stojący ością w gardle niemieckim i sowieckim. NIE TEN POZIOM. Dopiero gdy realne stało się że niemcy mogą zdobyć dominację na kontynencie zaczęli balans i dopiero wtedy otworzyło się dla nas okienko. Co do sikorskiego pełna zgoda, to był człowiek nieporozumienie! francuski agent umaczany w dziwne interesy(stodola w polu za miliony franków) wydalony praktycznie z wojska wg charakterystyki Marszałka dobry taktyk strateg żaden, max Dowódca Armii. Został NW mimo zdrady 9 września gdy we Lwowie zaczął montować przewrót wojskowy, 11 na polecenie Noela wyjechał do francji która zmontowała internowania Śmigłego i Mościckiego w Rumunii. Przerośnięte, chorobliwe ego, jako dowódca wojsk we francji mając praktycznie armię rozdzielił jednostki gdzie popadło. Całkowicie dyspozycyjny wobec francuzów zniszczył armię, zadbał o ewakuację swoją i swoich pupili. Pierwsza decyzja w angli to zesłanie przeciwników politycznych na wyspę Węży, duże liczba samobójstw i zwykłego niewykorzystania brakujących oficerów którzy chcieli walczyć bardzo go obciąża. Meisner pilot, późniejszy pisarz wylądował tam za rysunek satyryczny w jakimś pisemku, zwolnił go po interwencjach najwyższych czynników brytyjskich. A najbardziej sikorskiego obciąża przezroczystość i sterowalność przez retingera. Co do elaboratu z umowy granicznej jedno pytanie: uważasz że stalin dotrzymałby umowy? Tak jak z Mikołajczykiem! To gen Anders był tu niekwestionowanym autorytetem. Nie mieliśmy wyboru, dla brytoli sowieci byli ważniejsi. Błędem była tylko odezwa Śmigłego a właściwie samowolka Rómmla w "imieniu" NW "z sowietami nie walczyć". Reszta to pochodna zniszczeń I wojny. Potencjał, zaangażowanie Polaków na niezniszczonej ziemi postawiły by nas znacznie wyżej

piątek, 26 czerwca 2020, 14:36

@wert Cytuje madrego czlowieka; Układ Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 roku BYŁ DYPLOMATYCZNO-POLITYCZNĄ PORAŻKĄ rządu polskiego za którą PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚĆ NIE TYLKO SAM SIKORSKI,ALE RÓWNIEŻ JEGO KONKURENCI I ADWERSARZE!!! Dlaczego tak się stało i co było jego przyczyną? 3 lipca 1941 roku w budynku przy ulicy Beaumont 22 w Londynie zebrała się Rada Ministrów na czele z Naczelnym Wodzem i Premierem Władysławem Sikorskim. NA POSIEDZENIU TYM DOSZŁO DO WIELKIEJ AWANTURY,A NAWET RĘKOCZYNÓW! Ale jak to się stało,że w ogóle do tych przykrych ekscesów doszło? Otóż od 22 czerwca 1941 roku rozpoczął się zwycięski marsz niemieckiego wermachtu w głąb Rosji I WYSTRASZONY,ORAZ OSZOŁOMIONY Stalin szukał "na gwałt"sojuszników!!! Z inicjatywy rządu brytyjskiego w dniu 2 lipca z datą 30 czerwca Stalin za pośrednictwem ambasadora sowieckiego w Wielkiej Brytanii Iwana Majskiego przedstawił Sikorskiemu i Churchillowi PIERWSZY PROJEKT UKŁADU POLSKO- SOWIECKIEGO!!! Co on zawierał? Składał się z 6 artykułów i 3 załączników. W Artykule 1 rząd sowiecki oświadczał,że pakt moskiewski z 23 sierpnia 1939 roku(tzw:pakt Ribbentrop-Mołotow)utracił swoją moc,a polski rząd natomiast oświadczał,że nie jest związany z żadnym państwem trzecim,które było by zwrócone przeciwko ZSRR. Artykuł 2 formalnie wznawiał stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską,a Związkiem Sowieckim. Artykuł 3 obligował dwie strony do udzielania sobie w każdym przypadku pomocy w wojnie przeciwko Niemcom ich sojusznikom -wszystkich ich wymieniał z nazwy również Węgry! W Artykule 4 strona sowiecka godziła się na utworzenie na swoim terytorium polskiej armii,która operacyjnie podlegała by sowieckiemu dowództwu. Artykuł 5 ustalał granicę polsko - sowiecką na tzw:"pierwszej demarkacyjnej linii brytyjskiego ministra Curzona z 11 lipca 1920 roku",która pozostawiała po stronie polskiej część tzw;"Kresów Wschodnich"z Lwowem,Brześciem i Grodnem po stronie polskiej.Pozostała zdecydowana część byłych "Kresów Wschodnich"miała pozostać w granicach sowieckich;Białorusi i Ukrainy.Jako rekompensatę po stracie większości "Kresów Wschodnich"rząd sowiecki miał wspierać rozszerzenie terytorium polskiego O CAŁE PRUSY WSCHODNIE Z KRÓLEWCEM I TYLŻĄ,AŻ PO RZEKĘ NIEMEN,Wolne Miasto Gdańsk i Prusy Zachodnie po Odrę i Nysę z portem w Szczecinie. Ostatni Artykuł 6 stanowił,że układ wchodzi od razu w życie po jego podpisaniu i to bez RATYFIKACJI! Do podpisanego układu załączono 3 protokoły dodatkowe. Pierwszy protokół mówił o tym,ŻE WSZELKIE INNE ROSZCZENIA OBU STRON BĘDĄ ROZPATRYWANE W DALSZYCH ROKOWANIACH. Drugi zobowiązywał Związek Sowiecki do udzielenia natychmiastowej amnestii wszystkim Polakom. Trzeci i ostatni protokół zawierał mapkę z przyszłymi granicami Polski na wschodzie ,zachodzie i południu! POLSKA BYŁA BY TERYTORIALNIE SPORO WIĘKSZYM KRAJEM NIŻ OBECNIE!!! Rząd Wielkiej Brytanii przyjął go "BEZ ZBĘDNYCH UWAG" w dniu 3 lipca i zarekomendował go do przyjęcia rządowi polskiemu! Rząd Polski zebrany na posiedzeniu w dniu 3 lipca ÓW UKŁAD PO NIEZWYKLE BURZLIWYM POSIEDZENIU W TAJNYM GŁOSOWANIU KATEGORYCZNIE ODRZUCIŁ I PRZEKAZAŁ TĘ INFORMACJĘ MAJSKIEMU BEZ WIEDZY RZĄDU BRYTYJSKIEGO,CO NIEZMIERNIE ZDENERWOWAŁO CHURCHILLA,KTÓRY NATYCHMIAST PRZYWOŁAŁ DO SIEBIE SIKORSKIEGO! Churchill na stojąco nakrzyczał na Sikorskiego nie dając mu w ogóle dojść do słowa! Dostało mu się za to,że nie podjął decyzji sam,bo jako Naczelny Wódz i w dodatku Premier miał W CZASIE WOJNY do tego prawo.Powiedział,cytuję;"Znam Konstytucję Polski i pańskie uprawnienia-dla mnie jest Pan zwykłym tchórzem,miał Pan tylko zebrać od nich(swoich ministrów)opinię-mało tego to przed wysłaniem negatywnej odpowiedzi Stalinowi za pośrednictwem Majskiego POWINIEN PAN MÓJ RZĄD I MNIE O TYM OSOBIŚCIE POWIADOMIĆ-PAN NIE ZAPOMINA,ŻE JESTEŚCIE GOŚĆMI NA NASZEJ ZIEMI,A KAŻDY GOŚĆ NIE MOŻE BYĆ NIE LOJALNY W CZASIE WOJNY KTÓRĄ WSPÓLNIE PROWADZIMY!!!" Spotkanie było bardzo krótkie i trwało około 10 minut ,a Churchill w ogóle nie dopuścił do głosu Sikorskiego,a na odchodne powiedział mu,że narobił mu kłopotów i nazwał go głupkiem! Sikorski był bardzo zdenerwowany i nie spał całą noc.Zastanawiał się nawet czy nie ustąpić ze wszystkich państwowych stanowisk,ale następnego dnia rano Churchill osobiście zadzwonił do niego i przepraszając pojednawczo za swoje wczorajsze zachowanie oświadczył mu,że jeszcze wczoraj po jego wyjściu rozmawiał telefonicznie ze Stalinem i ten przyśle mu następny poprawiony projekt porozumienia polsko-sowieckiego i to już za kilka dni. Na koniec rozmowy Churchill oświadczył ,że ten DRUGI PROJEKT NA PEWNO NIE BĘDZIE GORSZY i WYRAZIŁ NADZIEJĘ,ŻE SIKORSKI BEZ ZBĘDNEJ ZWŁOKI GO NA PEWNO ZAAKCEPTUJE!!! Polski emigracyjny rząd odrzucił tę pierwszą propozycję z wielu przyczyn,ale przede wszystkim ze względu na utratę WIĘKSZOŚCI ZIEM TZW:"KRESÓW WSCHODNICH"-CZY SŁUSZNIE?-JA MYŚLĘ,ŻE NIE! TEN UPÓR DROGO NAS PÓŻNIEJ KOSZTOWAŁ! Co przewidywał ten DRUGI projekt układu polsko-sowieckiego skorygowany tylko NA NASZĄ NIEKORZYŚĆ przez Stalina i przekazany powtórnie za pośrednictwem ambasadora Majskiego  Churchillowi i Sikorskiemu? OTÓŻ ZAWIERAŁ POWTÓRNIE WSZYSTKO TO CO PIERWSZY PROJEKT Z WYJĄTKIEM ARTYKUŁU 5 O GRANICACH PRZYSZŁEJ POLSKI I DODATKOWEGO PROTOKOŁU 3 Z MAPKĄ PRZEDSTAWIAJĄCĄ GRANICĘ POLSKI PO WOJNIE Z NIEMCAMI I JEJ SOJUSZNIKAMI! STALIN SPROWADZIŁ WIĘC POLAKÓW NA ZIEMIĘ-POKAZAŁ ICH MIEJSCE W EUROPIE I NA ŚWIECIE! Dlaczego Stalin to zrobił? Wywiad sowiecki w Wielkiej Brytanii przekazał mu NIEZWYKLE WAŻNE INFORMACJE,a mianowicie takie,że rząd Wielkiej Brytanii jest zdesperowany,ABY WYMÓC NA POLSCE PODPISANIE KAŻDEGO UKŁADU ZE ZWIĄZKIEM SOWIECKIM,BO ZALEŻAŁO MU NA WSPÓLNEJ WOJNIE Z NIEMCAMI,TYM BARDZIEJ,ŻE USA NIE PRZYSTĄPIŁA JESZCZE FORMALNIE DO WOJNY-ROZGRYWAŁO SIĘ TO PRZECIEŻ PRZED ATAKIEM JAPONII NA HAWAJE-NA PEARL HARBOUR! W DNIU 12 LIPCA 1941 ROKU W BUDYNKU PRZY TEJ SAMEJ ULICY W CZASIE POSIEDZENIA POLSKIEGO RZĄDU ZNOWU DOSZŁO DO BURZLIWYCH OBRAD I GORSZĄCYCH SCEN,ALE TYM RAZEM SIKORSKI BYŁ ZDETERMINOWANY! Co prawda spotkał się jeszcze z Iwanem Majskim aby omówić sprawę granic i przystąpić powtórnie do rozmów w sprawie ich wytyczenia,ale ambasador sowiecki oświadczył mu ,że skoro Polska odrzuciła propozycje sowieckie zawarte w punkcie 5 TO NA PODSTAWIE 1 PROTOKOŁU DODATKOWEGO NA TEMAT PRZYSZŁYCH GRANIC POLSKI ZWIĄZEK SOWIECKI JEST GOTOWY DO ROZMÓW W TERMINIE PÓŻNIEJSZYM,KIEDY TO POLSKA WYPRACUJE SWOJE POJEDNAWCZE STANOWISKO I PRZEDSTAWI JE RZĄDOWI SOWIECKIEMU,BOWIEM RZĄD POLSKI ODRZUCAJĄC CAŁKOWICIE ARTYKUŁ 5 I DODATKOWY PROTOKÓŁ 3 W SPRAWIE GRANIC NIE PRZEDSTAWIŁ JEDNOCZEŚNIE SWOICH KONKRETNYCH PROPOZYCJI GRANICZNYCH!!! TAK TĘ PIERWSZĄ I NAJWAŻNIEJSZĄ BATALIĘ GRANICZNĄ ROZEGRAŁ Z NASZYM RZĄDEM STALIN! Ale nie był to koniec,bo póżniej ta gra Stalina na naszą niekorzyść toczyła się dalej! Na spotkaniu w Teheranie z Churchillem i Rooseveltem Stalin wręcz powiedział,że  cytuję;"z kłótliwymi Polakami można wszystko załatwić",a na to podpity już Churchill odpowiedział cytuję:"nie tylko kłótliwymi,ale i głupimi". Po czym cała trójka przywódców parsknęła śmiechem ,a następnie przeszła do obgadywania De Gaulle! Na posiedzeniu rządu w dniu 12 lipca Minister Sprawiedliwości Marian Scyda grzmiał na Sikorskiego cyt:Podejmuje Pan pochopne działania za naszymi plecami". Prawie wszyscy ministrowie Sikorskiego przewidywali klęskę Stalina i oparcie się o Stany Zjednoczone ,które w/g nich po klęsce sowietów przystąpią do wojny po stronie Wielkiej Brytanii ,a Hitler po pierwszych porażkach będzie gotowy do ustępstw na rzecz mocarstw anglosaskich,Francji i Polski. Właściwie Sikorski miał oparcie jedynie w ministrze bez teki generale Kazimierzu Sosnkowskim ,który pomimo krytyki całego układu wspierał Sikorskiego.3 lata póżniej w roku 1944 już jako Naczelny Wódz(po śmierci Władysława Sikorskiego)Kazimierz Sosnkowski wydał na piśmie rozkaz w którym zabraniał Borowi Komorowskiemu organizowania Powstania Warszawskiego po rozmowie z rządami USA i Wielkiej Brytanii i wysłał do Polski z tym rozkazem generała Tadeusza Pełczyńskiego ,KTÓRY GO ZDRADZIŁ I NIE WYKONAŁ ROZKAZU! Po podpisaniu przez Generała Sikorskiego drugiej wersji układu polsko-sowieckiego Churchill oficjalnie mu pogratulował i przekazał dodatkowe środki na działalność polskiego rządu emigracyjnego i polskiej armii. Zdecydowanym przeciwnikiem Sikorskiego i tego paktu był generał Władysław Anders! Sikorski i Anders toczyli ze sobą ciągłe "wojny podjazdowe",a Sikorski zamierzał się go nawet pozbyć z dowodzenia armią.Anders nie był mu dłużny i domagał się jego ustąpienia ze wszystkich stanowisk. Ze wszystkich generałów Anders był najbardziej zdeterminowanym wrogiem Związku Sowieckiego.

say69mat
piątek, 26 czerwca 2020, 13:42

??? Tylko, że zręczna polityka Ribbentropa praktycznie uniemożliwiła zbliżenie i sojusz Polski i Czechosłowacji. Stymulując roszczenia strony Polskiej pod adresem Czech o tereny Zaolzia. Tym samym gwarancje brytyjskie okazały się w praktyce politycznej, gwarancjami na miarę pokoju Monachijskiego Chamberlaina. Polska została okrążona przez siły agresorów od północy, zachodu, południe i ... wschodu. Po drugie nie imputuj komukolwiek swoich nawyków, czyli .. ujadania ;)))

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 22:24

Piłsudski w 1919 wysłał swojego zaufanego człowieka do masaryka celem omówienia granic. masaryk nawet go nie przyjął tylko wysłał pułk na naszą kompanię zajmując zamieszkane w zdecydowanej większości przez Polaków przemysłowe Zaolzie i dokonując mordu na jeńcach w Stonawie. to zepsuło nasze stosunki. Z nasze winy? Mimo tego Piłsudski w 33 po fiasku wojny prewencyjnej z niemcami powtórnie proponował sojusz beneszowi który ten również odrzucił licząc że gwarancje francji wystarczą. Generalicja czeska, pozbawiona masarykowo-beneszowej CK wyższości nad podbitymi liczniejszymi narodami byłe zdecydowanym zwolennikiem sojuszu, Np nasze wywiady ściśle współpracowały jednak benesz ten opór złamał. "Zręczna" polityka ribentropa nie miała tu nic do rzeczy zdecydowały anse dwu ludzi masaryka i benesza ich "cesarskość" i zwykły strach. Było tylko jedno państwo oficjalnie protestujące przeciw układowi monachijskiemu. Zajęcie Zaolzia było jawnym jego złamaniem, protestem Polski przeciw polityce zaspakajania roszczeń jednego państwa kosztem drugiego. Beck wiedział że Polska będzie następna w kolejce stąd gra na "dogadanie" się z niemcami czym zaniepokoili się brytyjczycy i francuzi bo wtedy naturalnym kierunkiem ekspansji niemieckiej był zachód. Jeżeli się douczysz to odkryjesz że w latach 30-tych niemcy mocno współpracowały z USA i potrzebowały szlaków wymiany handlowej które blokowali brytyjczycy. To był zresztą główny powód wybuchu I wojny, Sarajewo było tylko zapalnikiem. O co żebrali niemcy przy negocjacjach wersalskich? O zdjęcie blokady morskiej niemiec! Każdy tu grał jak mu karty pozwalały. Polskim DOGMATEM była polityka równego dystansu wobec niemiec i rosji więc Twoje twierdzenia o nawiązaniu współpracy z niemcami są delikatnie mówiąc naciągane i świadczą o niewiedzy. Jak byś sie jeszcze chciał czegoś douczyć to dowiedz co się stało po wielkich manewrach stalina na ukrainie w 35 bodajże, gdzie w jednym symulowanym ataku wzięło udział 600 czołgów. Wszystko na oczach zachodnich dyplomatów. Zaraz potem poszła remilitaryzacja niemiec, milczenie aliantów, budowa MRU (zapewne przeciw polskiej kawalerii). O tym się nie mówi. Chcę Ci uświadomić że dyplomacja to nie komunikaty nawet oficjalne, to gra daleko bardziej złożona i wysnuwanie pochopnych wniosków jest co najmniej prostackie

andys
piątek, 26 czerwca 2020, 16:04

"zręczna polityka Ribbentropa praktycznie uniemożliwiła zbliżenie i sojusz Polski i Czechosłowacji. " Znowu jacyś "oni" sa winni , nie my !!!!

Marek
środa, 1 lipca 2020, 20:25

Winni akurat byli. Na samiutkim świeczniku po stronie czeskiej.

IslandCatalina
piątek, 26 czerwca 2020, 09:24

A od kiedy US Army jest w Korei, Japonii i na Tajwanie? Co to za porównania?

indianer
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:57

Zdjęcie przedstawia Dudę wpisującego się do księgi gości Białego Domu. Media narodowe opisały tę fotkę, że Duda podpisuje ważne dla Polski umowy. Żenada.

stalowowolanin
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:16

hmmm,,,, wizyta PAD bez konkretów,,,, no skoro toczą się negocjacje nt obecności USArmy w PL od dłuższego czasu, to wizyta Prezydenta Rp w USA powinna się wiązać np: z podpisaniem konkretnych umów,,,, no skoro nie tzn. że to było tak bardziej pod wybory,,,, że Andrzej został namaszczony przez Donalda.

Desantowiec
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:49

Jak to? Konkret jest Deklaracja energetyczna Teraz płać 200mld pln

dropik
piątek, 26 czerwca 2020, 10:03

Ale amerykanie nie mają nic do zaoferowania w atomie. ich firmy ledwo przędą i tylko czekają na frajera którego dałoby się oskubać. jednego już znaleźli tuż na naszą wschodnią granicą.

J -23
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:11

Cytat; Wywiad dla D W. Jens Stoltenberg*: Cenię Niemcy jako silnego i ważnego sojusznika.Mówi Pan, że Niemcy powinny robić więcej. Ale dotyczy to także większej przywódczej roli Berlina? W czasie, kiedy rząd USA nie pełni już swojej dotychczasowej roli przywódczej, ponieważ nie wierzy w multilateralizm militarny… Światu potrzebne jest większe przywództwo Niemiec. NATO potrzebuje niemieckiego przywództwa. Wszyscy potrzebujemy Niemiec, które przejmą więcej

Pawel
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:35

Njalepiej jakby wykazali swoje przywodztow placa wkoncu reparacje za IIWS. P.S.Trolle Berlina start.

Genowefa
piątek, 26 czerwca 2020, 00:55

A ty Pawełku jeszcze do podstawowki chodzisz czy może z Olgino piszesz, bo jakoś tak słabo ci dziecko po polsku pisanie wychodzi?

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 10:22

Mimo literowej "kulawizny" Paweł ma absolutnie racje. Mogą niemcy spłacać w różnych postaciach roszczenia żydów? Izrael nawet nie musi ich artykułować. Ziemie polskie "zwalcowali" dwoma wojnami i co? Winni Polacy.

Troll i to wredny
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:59

Kiedyś Rosjanom było dużo łatwiej. Pełna kontrola wszystkich środków masowego ogłupiania i pozyskali kilkadziesiąt milionów Polaków gotowych umierać za swoją ludową Ojczyznę (czytaj za interesy ZSRR). Dzisiaj tępy lud ma dostęp do Netu. Zacznie sobie kombinować (niepotrzebnie), że liberałowie z ekonomicznej szkoły chicagowskiej, to praca za 2,5 zł po 500 godz. w m-cu bez świadczeń i umowy o pracę do 67 roku życia, a później emerytura z OFE.... Ewentualnie odesłanie do zbierania ulęgałek. Ci mniej radykalni pozwolą popracować za michę ryżu (płaca minimalna na poziomie zasiłku w normalnym kraju o podobnym poziomie rozwoju). Taki prosty plebs (bystry nie jest), ale zacznie kombinować, stawiając durne pytania - za co mam ginąć ?! Co się stanie z moją rodziną gdy polegnę bohatersko za ten system ?! Co będzie ze mną ,gdy zostanę bohaterem bez...rąk, nóg, oczu,,, ?! Jeśli będę walczył w obronie liberałów jak Rambo XX, albo i Rambo XXI...to jaka czeka mnie starość w tym zwycięskim systemie ??? Bez dachu nad głową, bez kromki chleba z emerytury...śmierć z głodu pod mostem. Chyba Amerykanom może być ciut trudniej niż Ruskim...

dropik
piątek, 26 czerwca 2020, 10:05

skoro nie chcesz pracować po 67 roku życia to dostaniesz 999 zl emerytury i idź poszaleć na mieście :P

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 11:04

Nie ograniczaj się, na kompie możesz klepać do wieku 167 lat. Z emeryturą 99999999999 zrobisz furorę na mieście . Wszystkie laski Twoje

SOWA
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:54

Oczywiście, że będą takie wątpliwości jak ludzie zostaną przyciśnięci do muru. Nawet młodzi patrioci mający kredyty hipoteczne zajarzą, że jak zginą to mieszkanko przejmie bank, a żona z dziećmi będzie mieszkała kątem u teściów. Nie martwmy się na zapas po wizycie prezydenta w USA, pojawiły się nowe promocje w MCDONALD'S a być może będą obniżki w KFC. Szkoda tylko, że nie usłyszałem wiadomości w stylu Polska zarobi kilka miliardów dolarów. Jak dotąd to my organizujemy na własny koszt wszystkie przyjęcia naszego największego, najsilniejszego, najwierniejszego przyjaciela a Niemcy mogą nam tylko pozazdrościć. Zapomniałem jeszcze dodać "Cały świat zazdrości Polsce".

andys
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:36

Nie zapomnij dodać, że teściowie żyli i pracowali w PRL i wtedy otrzymali to mieszkanie, do którego ma sie schronić twoja żona z dziećmi. To taka refleksja starego komucha, natomiast wam kol. Sowa i Troll i to wredny, powiem tyle, że zagubiliscie się we współczesnym swiecie. Jesteście bezradni, sfrustrowani, rozgoryczeni, nie wiecie co robić (prócz marudzenia). Recepta jest jedna, wcale nie oryginalna - trzeba efektywnie pracować, domagać sie szacunku za swój wysiłek, patrzeć na ręce tym ,co wspólnym groszem zarządzają, a najważniejsze chyba - nie słuchać różnych "mędrców" , obiecujacych gruszki na wierzbie i polityków, którzy twierdza, że tylko oni sa w stanie poprowadzić Polskę do dobrobytu. Polska to wspólny dom i tylko zgoda pomoze osiagnać nam sukces.

SOWA
piątek, 26 czerwca 2020, 12:46

Mieszkanie mam swoje (nie banku), nikt mi niczego w życiu nie dał. Na wszystko ciężko pracowaliśmy i pracujemy z żoną. Frustracji nie ma jest tylko trzeźwa refleksja nad stylem rządzenia w kraju i świadomością obywateli. Skoro ludzie widzą w obecnych dwóch najważniejszych kandydatach przyszłych wodzów mających dokonać zmian to ręce opadają.

andys
piątek, 26 czerwca 2020, 16:02

1. Nie mam do ciebie pretensji , że masz własne mieszkanie i , w razie czego, twoja żona z dziećmi nie bedzie musiała chronić się u teściów. Wydaje mi się, chyba się nie mylę, że nie istnieje takie państwo na świecie w którym bank nie upomniałby sie o mieszkanie w przypadku nie spłacania kredytu. 2. do Sowy - chaotyczny ten twój tekst, uporządkuj 3. "Skoro ludzie widzą w obecnych dwóch najważniejszych kandydatach przyszłych wodzów mających dokonać zmian to ręce opadają." Rozumiem, że obaj główni kandydaci bardzo ci się nie podobają ('ręce opadaja ") . Wyjdę naprzeciw twoim frustracji i zaproponuję system wolnej elekcji z mozliwoscią zgłasznia zagranicznych kandydatów. Pewnie są na świecie wolni byli prezydenci, premierzy a moze i biznesmeni , którzay zgodziliby sie pracować dla naszego kraju.

piątek, 26 czerwca 2020, 17:33

Gdyby w Polsce była demokracja byliby inni kandydaci. Wiem trudno to zrozu

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 10:39

No popatrz, "stary komuch" a trochę sensu widać. Co do refleksji: jedni dostali, drudzy budowali nie oglądając się na PRL. Chwaląc ten pryl porównaj Hiszpanię i Polskę bo startowały z podobnego poziomu. Chwaląc pryl porównaj Polskę jaruzela i Koree Płd bo wtedy były też na zbliżonym poziomie. Powiem Ci jedno: jeden Polak ma genetycznie zakodowaną umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych drugi(mniejszość na szczęście) ma zakodowany gen poddaństwa i niewolnictwa. Dobór naturalny działał. Decyduje wybór rządzących czy z jednej czy drugiej grupy. Obiektywną ich miarą jest rozwój gospodarczy ojczyzny. Cała reszta to pochodne. Miary typu PKB, siła nabywcza, produktywność i bardzo ważna wartość dodana to normalny trochę "naumiany" człowiek winien brać pod uwagę. Emocje są dobre przy oglądaniu bajek, horrorów etc

jajko
piątek, 26 czerwca 2020, 10:07

wizytuje ta strone od jakis 5-6 lat i to pierwszy komentarz z którym sie zgadam w 100%

stop447
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:44

Polski historyk specjalizujący się w badaniach nad Holokaustem, wykładowca Uniwersytetu w Ottawie Jan Grabowski przekonuje na łamach izraelskiego dziennika „Haaretz”, że Niemcy podsycają fałszywą historię Holokaustu w całej Europie.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 11:06

Powołujesz się na fałszerza i oszczercę

Piotr ze Szwecji
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:30

Czyli podpisano nową, drugą już, notkę o chęciach współpracy USA-Polska(NATO). Prztyczek w nosa prezydentowi Dudzie. USA ma inne priorytety niż Polska. Kiedy konflikt w Azji jakiś się pojawi to kurz zobaczymy w Polsce po wojskach amerykańskich. Porażka braku zawiązania paktu obronnego pomiędzy Polską i USA, czy umowy obronnej którą żadne złoto-słowie nie zasypie. Co leży u podstawy? Niemoc polskiej dyplomacji w zorganizowaniu współpracy Międzymorza na poziomie paktów obronnych. Polska ma pakt obronny tylko z Anglią! Do tego dochodzi w MSZ porażka Waszczykowskiego i teraz też jego następcy w zdecydowanym oczyszczeniu tej instytucji z kretów przeszłych epok. Dlaczego premier Morawiecki ma problemy z powołaniem pana Macierewicza na ministra MSZ? Czasami potrzeba odważnych ludzi do odważnych czynów, a nie unikających konfliktów strachów-widów ministrów porażek. Wówczas zobaczymy w MSZ jak w WP ostatnimi laty, zmiany na lepsze, małe acz zawsze. Wówczas Polska będzie z czymś więcej niż z podpisaną notką o chęciach w relacjach z USA. Aczkolwiek ambicję PiS szukania sojuszu z USA należy pogratulować. Liberałowie i socjaliści idą tutaj na łatwiznę w kierunku na Niemcy. Niemcy, jak i Rosja, nie są zainteresowane budowaniem polskiej siły. Szkoda więc, że nasi konserwatyści są na razie bez spektakularnych sukcesów tutaj.

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:55

jak sobie wyobrażasz pakt obronny ze Stanami? Toż to odlot kompletny. Nasi na Pacyfiku? To w dwie strony działa! Ściągnięcie blisko 10 tyś żołnierzy za sprzętem to nic? Od zera? Z tym zobaczeniem kurzu też przesadziłeś. Nie wyjdą na Azję bo stracą Europę, jest paru którzy tylko na to czekają, wymienileś ich zresztą, uważasz że amerykanie o tym nie wiedzą? NATO jest jak domino, wyjęcie jednej kostki zwali całość. Amerykanom kołdra się kurczy stąd naciski finansowe na sojuszników a po resetach łobamy wyciągnęli wnioski dlatego taka a nie inna polityka Trumpa. W każdym razie podjęli chinską rękawicę i walczą z dużymi szansami na utrzymanie hegemonii. Dla nas jedyna realna opcja na lewarowanie swojej pozycji to sojusz z USA i budowa Trójmorza. Dla niemiec, rosji możemy być tylko satelitami, chiny to obiecanki i szaber sreber. Wybór skromny ale jest, jeszcze nie dawno nie mieliśmy nawet takiego. Nie chodzi tu o militaria, sprzęt etc to cel drugorzędny, pierwszorzędny to umacnianie i rozwijanie gospodarki. PKB decyduje o sile armii, w mniejszym stopniu decyzje polityczne

dropik
piątek, 26 czerwca 2020, 10:10

jakies 10tyś ? 10 tys to chcą wycofac z Niemiec do USA lub Azji. U nas nic nie przybędzie. Trump ma nas gdzieś głęboko.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 11:10

Blisko 10 tyś łącznie na polskiej ziemi panie Kononowicz. Ze sprzętem rozpoznaniem etc Wystarczy podstawowa umiejętność dodawania

Piotr ze Szwecji
piątek, 26 czerwca 2020, 00:46

Afganistan. Irak. Odlot ten trwa od dekad, lecz gdzie pakt obronny Polska-USA w miejsce miękkich zobowiązań sojuszniczych NATO? USA ma konflikt gospodarczy z Europą! W Europie nie ma Chin! Rosja jest zagrożeniem dla USA tylko ze względu jej niepisany sojusz z Chinami. Europa (Niemcy) nie płaci za swoją obronę. Tak, to walka o hegemonię, jak słusznie zauważyłeś, lecz względy USA decydują a nie Polski. USA będą ostro z Chinami grały nawet jeśli oznacza to opuszczenie Europy samej sobie. USA ma wojska tylko na 1.2 lokalnego konfliktu. Polska nie ma paktów nawet obronnych Trójmorza, już nie pisząc o sytuacji WOT Czech i Słowacji robiących za plecami Polski "polskie Ardeny". Czym Polska ma równoważyć swoją pozycję względem USA, jeśli nie jako lider krajów Międzymorza? Ewangeliccy Amerykanie nie mają żadnego interesu w katolickiej Polsce, bo to nie jedyny kraj z gazoportem na świecie. Rozwijanie dynamiczne gospodarki (cud gospodarczy, aka tygrysia gospodarka) pozwoli Polsce dać jeno materialne fundamenty zbliżenia się krajów Międzymorza i ekonomiczny bodziec dla nich do prowadzenia polityki spójnej z polityką polską. Silne WP kupi jeno czas na obronę, lecz nie pokona ani Niemiec ani Rosji. Niemcy i Rosja zawsze miały i zawsze będą mieć większy potencjał niż Księstwo Warszawskie. To się nigdy bez Trójmorza nie zmieni. Polska ma wojsko na prowadzenie 0.3 lokalnego konfliktu i to pod założeniem, powszechności 155 mm artylerii (Kraby, Krule/Dany przerobione w Zuzanny)w WP. Jeden z powodów dlaczego z pewnym szokiem przyjąłem wiadomość, że Polska pierwszy pakt obronny podpisała nie z Czechami, Słowacją czy Węgrami, lecz z UK. Prezydent Polski produkuje na dodatek dokument strategiczny w którym nie ma mowy o sojuszach Trójmorza, tylko o współpracy. Z kim sojusze więc? Nie leżąca w regionie Trójmorza Finlandia i Szwecja. Przypomina się z czasów RP pakt o nieagresji Polski z Grecją. Odlot? Potem pozostają po tak wykolejonych polskich dyplomatycznych wysiłkach jeno suche deklaracje USA o chęci i nie ma się co dziwić USA. Uważasz, że USA nie stać zabrać swoje wojsko z Polski na wojnę z Koreą Północną choćby? Transport sprzętu trwa jeno 1-3 miesiące. Japonia i Korea Południowa po jednej stronie stawki, a po drugiej nadal goła bez Trójmorza Polska. Jak uważasz, gdzie Amerykanie są bardziej zainwestowani bazami, technologiami i biznesem? W konflikcie z Rosją o bezpieczeństwo Europy, która nie chce za to nawet płacić, czy z Chinami o hegemonię nad całą Ziemią, gdzie USA może tylko grosza zarobić? USA na opuszczeniu Europy może nawet suto zarobić.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 11:36

Błąd logiczny: wyjście z Europy oznacza alians sowiecko ojropiejski z wszelkimi tego konsekwencjami. Rosja bez zachodnich technologii zostanie chinskim wasalem. Wyjście oznacza odejście od dolara, dalej koniec świata amerykańskiego Wyjście oznacza oddanie hegemonii bez walki. Mylisz godpodarczy Wyszechrad z obronnym Trójmorzem. Czesi Węgrzy schowani za Karpatami nie czują i słusznie zagrożenia. Słowakom wystarczy obrona przełęczy Dukielskiej. Spójrz na mapę. Trójmorze to Polska i Rumunia, zalecana Ukraina, Białoruś. To wystarczy. Opcja północna Szwecja Finlandia zalecana i brana pod uwagę także ich przez nich. To Szwedzi jako pierwsi głośno mówili "chol.... jasna, bez Polaków nic nie da się zrobić". Więc TAK , uważam że USA nie stać na wyjście nawet przy konflikcie na Pacyfiku. Bo to oznacza walkower. Kiedy sowieci ruszyli jednostki z frontu japońskiego? Mimo że na zachodzie niemcy ich lali jak chcieli. Przerzucili pod Moskwe gdy mieli PEWNOŚĆ że Japonia nie wykorzysta odsłonięcia. To są prawidła podstawy. USA nie mają konfliktu z sowietami, nie ta waga. USA balansują swoje aktywa, do tej pory niemcy były ich ostoją i myślę że będą musieli ich zatrzymać ale jako że urośli i szarpią smycz potrzebują balansu. To wszystko to gra interesów, żadne sentymenty i Twoja ocena jest dość powierzchowna

Juliusz Cezar
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:50

Zmiany na lepsze? Uwalenie przetargu na śmigłowce, mityczne Mistrale za dolara, równie mityczne lotniskowce podwodne i powołanie do życia tej pomyłki jaką są. To są zmiany na lepsze? Chyba żartujesz.

Piotr ze Szwecji
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:59

Kupują F-35 i Patrioty zamiast Caracali i łodzi podwodnych. Więc dobra to zmiana. Caracalem nie zestrzelisz Iskandera. Łodzią podwodną nie zorganizujesz A2/AD strefy. Priorytety zakupów ministrów PO były niedorzeczne, bo jak słusznie ktoś zauważył koncentrowały się na ratowaniu się z Polski do Szwajcarii w razie wojny. Nie przyznasz, że priorytet na obronę Polski i Polaków jest lepszy od priorytetu ratowania własnej skóry przez rządzących, a Polska niech się wali i pali?

dropik
piątek, 26 czerwca 2020, 10:18

F-35 też nie będą ratować Polski bo ich lotniska są w strefi rażenia iskanderów, a patriotów nawet jakby bylo ich tyle ile miało być , będzie za mało. Lotnicy cwiczą szybką ewakuację do Niemiec. to nie czasy zimnej wojny . Dokładność uderzeń jest znacznie większa . trzeba trzymać się dalej od przeciwnika.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 11:39

Zanim Iskandery strzelą F35 je skasują a ich namiary skasują Kaliningrad przez ogień Krabów. Tak że towarzyszu nie straszcie, my nie boimsja

Juliusz Cezar
sobota, 27 czerwca 2020, 00:19

Ty chyba żyjesz w jakimś głębokim fantasy. Polska będzie rozjechana w razie W, o czym ty śnisz? Ta garstka patriotów i F-35 mają nas ocalić przed mocarstwem atomowym?

wert
niedziela, 28 czerwca 2020, 14:27

a jakie to mocarstwo ma granice? Myślisz że rzucą wszystko? Nam potrzeba B-61 i ponoć Żorżeta mocno depcze mając do tego poparcie Grenella

rrr
piątek, 26 czerwca 2020, 09:05

łódź podwodna - a co to takiego?, w wojsku łódź to jedynie wiosłowa, reszta to OKRĘTY

PiK
piątek, 26 czerwca 2020, 10:23

Jest takie wojsko, w którym występują "łodzie podwodne" ("podwodnyje łodki") . Taki drobiazg, a towarzyszowi "ze Szwecji" się najwyraźniej niechcący wypsnęło :-)

codybancks
czwartek, 25 czerwca 2020, 17:55

A z kim byśmy mieli cokolwiek budować ??? Z Niemcami z Francją czy z Ruskimi ???? I podstawowe pytanie co??? Mielibyśmy budować ??? Czy lotnisko w Berlinie , czy odbudować Katedrę w Paryżu, czy 3 nitkę NS ?!?!? Mówienie , że fundusze na rozwój są uzależnione od polityki , a nie od potrzeb wyrównania poziomów dobrobytu to chyba się komuś we łbach popie....o !!! Nie ma solidarności Unijnej ,są interesy Wielkich "członków" , a maluczcy maja siedzieć cicho ?!?!?! Lepiej z USA niż z nimi !!!

SOWA
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:10

Zgoda, USA są ważnym parametrem ale nie można układać się z Amerykanami za wszelką cenę. Podobne błędy popełniono w czasie II WŚ gdzie bezkrytycznie zaufaliśmy anglosasom. Koszty tej decyzji były ogromne.

Baranek
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:08

Za 50mld usd? Budujemy

Cyberiada
czwartek, 25 czerwca 2020, 17:08

A Morawiecki wprowadza podatek CYFROWY od tych 2 inwestycji Google i Microsoft ŻENADA I GŁUPOTA

Capek
czwartek, 25 czerwca 2020, 17:31

To taki maly brak koordynacji Ale Trump im to chyba wybił z głów?

and
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:54

Ciekawe co by zaproponowały Chiny? Tak dla podniesienia chęci z srtr USRaela?

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:49

Ghanie obiecali 30 mld inwestycji, realizują niecałe 3mld, jeszcze gorzej jest w pozostałej Afryce. W Grecji wykupili port tylko do przeładunku swoich towarów, w Szwecji Volvo, kawałek Islandii, tak ze obiecać obiecają wiele a zrealizują ułamek

Chinol
czwartek, 25 czerwca 2020, 17:06

Na pewno nie data center Szpiegów kupa

Tropek Chlopek
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:53

TARGOWICA Polska sprzedana za,50 mld usd Deklaracje atomowe za NASZE

bc
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:42

Ewidentnie postawili się Amerykanom i nie zaakceptowali ich warunków, obrona NATO i pomnika niezła.

Pankracy
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:51

Amerykanie postawili na,atom i wygrali A GŁUPEK podpisał deklarację energetyczną

janek
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:38

Będzie elektrownia atomowa ,będzie lek na covid ,-czyli mocny akcent więzi .

xXx
czwartek, 25 czerwca 2020, 17:28

więzi czy uwięzi?

hermanaryk
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:13

To zależy od ciebie. Nie musisz się szczepić ani korzystać z prądu :)

Oleg
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:42

Obawiam sie ze wstpliwa zawrtosc szczepionek beda chcieli zaaplikowsc wszystkim bez wyjatku. Cala ta plandemia miala za zadanie ludzi wystraszyc a wszystko to jest ukierunkowane w strone pieczeci i znamienia bestii

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:56

już Duda zapowiedział że grupy ryzyka w pierwszej kolejności jeżeli będzie ktoś chciał. Tak ze szczepić się nie będziesz musiał. Tylko nie płacz jak ktoś z Twoich bliskich zachoruje. A że to pretekst do masowej inwigilacji to fakt, Singapur chce wszystkich mieszkańców zachipować. Obowiązkowo

Oleg
piątek, 26 czerwca 2020, 14:51

@wert, zapewniam Cie zecnie bede plakal bo wiem jak zadbac o rodzine a piereszym krokiem bedzie zero szczepien na podejrzanie wywolanej plandemii A Ty i Tobie podobni szczepcie sie ile wlezie

wert
sobota, 27 czerwca 2020, 20:03

to nie można było tak od razu?

Cat
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:29

Drogo będzie

Box123
piątek, 26 czerwca 2020, 05:17

Tak samo jak z gazem? Jest tak drogo że o 1/4 taniej niż od naszych braci ze wschodu, którzy są za miedzą, mimo że tutaj sprowadzany gaz z drugiego końca świata:)

Dasz to Pale
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:44

Oj tak najtańsze 9giga atom to 15 mld,usd

Kapustin
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:09

Białoruś w szoku Elektrowne atomowe w Polsce PATENT USA

No
piątek, 26 czerwca 2020, 08:25

Kto je wybuduje?

niged
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:52

gdzie w Polsce? Wyjaw tajemnicę bo nie widziałem nigdzie

Paradoks
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:07

Trump 5:0 Wojsko do Rumunii A 3 ATOMÓWKI za 50mld usd do POLSKI

martin
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:06

duda zamiast wzamcniac polski przemysl zbrojeniowy laduje kase w obecnosc yankee. Coreczka ustawiona wiec moge podpisac wszystko.

Box123
piątek, 26 czerwca 2020, 05:19

Bez obecności Jankesów nie będziesz miał kasy na jakiekolwiek wzmocnienia, bo nikt nie zainwestuje w kraju gdzie w każdej chwili wszystko może obrócić się w ruinę

Swarożyc
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:57

Skoro US Army wycofuje się z Niemiec, to może WP przejmie okupację?

ajaja koko dżambo
czwartek, 25 czerwca 2020, 17:26

Turcja już dawno przejęła. Jak to mawia Nowy oryginalny Niemiec Tureckiego pochodzenia do żołdaka z amerykańskiej bazy "wasze bazy nasze miasta" !!!

Ustawiator
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:49

DUDOWANIA cz5 Atomówki jak NAJBARDZIEJ ale dlaczego 210mld pln im OBIECAŁ

martin
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:43

Propaganda na full. Duda podpisuje wszystko. Polskie Wojsko dalej ma sprzet z lat 70-tych a Macierewicz wywalony? Dlaczego ? Bo tak chcialo USA

hermanaryk
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:19

Nie dlatego. Macierewicz ciągnął PiS na dno. Mam szacunek dla jego niezłomności, ale zbyt często przeradzała się ona w ośli upór.

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:03

mniej propagandy więcej wiedzy

Oleg
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:44

Jezeli przeanalizujesz rzetelnie dzialaczy KORu to badz pewien ze szacunek do tego pana pojdzie szybko w zapomnienie

Orthodox
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:42

Trump to prezydent z monetami zamiast źrenic. Postraszy wycofaniem wojsk , a nawet kraje zachodniej Europy, bazujące na własnym przemyśle zbrojeniowym, spór część zwiększonych funduszy wydadzą za oceanem. Dodatkowo Niemcy nie opłacają obecności Amerykanów u siebie, zaś my i ewentualne inne kraje będą do tego zobligowane na wzór np. Korei Płd., gdzie Jankesi są niejako na zaproszenie. I znowu biznes.

Oleg
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:47

Czy sadzisz ze Niemcy sa zmartwieni opuszczeniem wojsk amerykanskich? Zobaczysz jak im sie rece rozwiaza. Niedlugo upadnie UE a potem NATO i pierwsza wroga armia mtora do nas wpadnie na goscinne wystepy beda to Niemcy. Wroca zatargi graniczne. Amerykanie graja wobec nas mowiac o bezpieczenstwie BLEFEM!!Oni tego nawet nie taka w swoich dokumentach gdzie mamy byc ewentualnie potykaczem!!

SOWA
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:12

Duda wrócił z niczym jak większość polskich prezydentów z tą różnicą, że jego wizyty w Białym Domu są nadzwyczaj kosztowne a po ostatniej wizycie wręcz szkodliwe. Duda myślał, że nabije sobie punktów przed wyborami. Niestety to był błąd. Ludzie w Polsce nie reagują już zachwytem na magiczne słowo USA. W dodatku z roku na rok zaufanie rodaków do Ameryki maleje a informacje o kolejnym dealu z Jankesani przyprawiają wielu Polaków o alergię. Zamiast tworzyć dobrze płatne miejsca pracy w Polsce dajemy je Amerykanom. Cóż jedni mówią po co robić interesy w Polsce skoro mogą zarabiać Niemcy inni znów nie widzą nic złego kiedy tracą Polacy a zarabiają Amerykanie.

hermanaryk
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:26

Niemcy też płacą, głównie na utrzymanie infrastruktury, ale też na emertury cywilnego personelu baz.

Rozsadny
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:40

Prawda jest taka ze Trzaskowski nie daje rady zarzadzac Wawa a co dopiero bedzie z calym krajem a co do PAD to wole obecy kierunek USA niz za poprzednikow i kontrkandydatow Dudy Berlin ParyzUE

Ustawiator
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:34

Na zdjęciu Duda podpisuje deklarację energetyczną tzn 3 bloki atomowe po 70mld pln każdy FACHURA

Podbudowany
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:10

Przeczytałem sporo komentarzy i jestem podbudowany. Zdjęcie do tego artykułu tak strasznie wali propagandą że chciałem sprawdzić komentarze. Moje spostrzeżenia są następujące: większość czytelników widzi tę siermiężną propagandę i ją wytyka, kilku płodnych lecz niezbyt lotnych trolli (opłacanych z naszych podatków - o zgrozo) próbuje siać zamęt w klasycznym dla obecnej ekipy stylu - totalnego odwrócenia sytuacji. A więc im głośniej krzyczy o trollach, tym pewniej sam ma płacone za wpis. Co do poziomu D24... cóż był Janów, TVP, przyszła kolej i na D. :/ p.s. podbudowany jestem ilością myślących samodzielnie. :)

hermanaryk
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:32

Z takimi tekstami przenieś się na Onet. Tu nie znajdziesz uznania, chyba że od takich przelotnych trolli jak ty.

Hr.Ing
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:58

Chyba myslONcy samodzielnie :D a widziales to zdjecie z fejkowym podpisem na portalu dla "myslONcych samodzielnie" juz?? Z faktami sie nie dyskutuje, a faktem jest, iz wspolpraca z USA wyjdzie Polsce tylko na dobre. Szkoda, ze dopiero teraz...

martin
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:43

10/10

Filemon
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:30

A skąd taki wniosek, że D24 jest uzależniony od jakiejkolwiek partii?

andys
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:01

"to widać, słychać i czuć"

piotr
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:26

Bielan mówił o "Forcie Trump" że to zagrywka PR. Teraz mamy kolejną deklarację a one nie kosztują wiele.

Wariat
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:12

Jedna,ATOMÓWKA to 70 mld pln

Ustawiator
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:35

Kolego podpisuje na TRZY 210mld pln POSZŁO

men
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:20

Dziwię się że wieszacie "psy" na US-ach , przecież od pradziejów wiadomo że w polityce a jeszcze bardziej w geopolityce liczą się interesy a nie jakieś tam przyjażnie czy inne pierdolety - przykładów multum. Wina i to nie od dziś leży niestety po naszej stronie, jakoś od kilkunastu lat nie słyszałem jasnej, spójnej wizji naszego miejsca w układance geopolitycznej pomiędzy USA, UE a właściwie Niemcami, Rosją i Chinami, gdzie jest nasze MSZ przecież od kilku lat to "niemowy", wpadka za wpadką. Nie ja to wymyśliłem że "liżącego d....py tzw wielkich graczy" nikt nie szanuje, gdzie tzw balans pomiędzy super graczami?, te "wstawanie z kolan" w naszym wydaniu to niestet jak w tym powiedzeniu" wstał z kolan i upadł na r...j".

niedziela, 28 czerwca 2020, 11:14

Pokutuje myślenie kategoriami "brydkiej panny" i brak postrzegania takich atutów, jak np. nasze położenie geograficzne.

Dalej patrzący
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:05

Nie będzie konkretów, dopóki nie rozstrzygną się wybory prezydenckie w USA. "America First" to oczekiwanie wybierających Amerykanów na zmniejszenie kosztów zamorskiej obecności na rzecz budżetu dla spraw wewnątrzamerykańskich. Ta opcja wyborcza domaga się powrotu wojska do domu, a generalnie różni wyborcy oczekują redukcji na rzecz infrastruktury, produkcji, usług, opieki medycznej, edukacji, socjału. Sojusznicy USA na Pacyfiku, szczególnie z pierwszego łańcucha wysp, ale i Australii i Nowej Zelandii - oczekują przerzutu wojsk z Europy na Pacyfik wg priorytetu: "China, China, China". Natomiast Wschodnia Flanka NATO i NORDEFCO - pas od Morza Norweskiego po Morze Czarne - oczekują wzmocnienia amerykańskiej obecności militarnej. Jak widać - te 3 cele sa sprzeczne - dlatego Trump będzie lawirował aż do ogłoszenia wyników wyborów. A i decyzje ostateczne po wyborach - będą podjęte wg ,kalkulacji interesu USA [zapewne po zaktualizowanym przeglądzie strategicznym w I kwartale 2021 dla kolejnego prezydenta USA - niezależnie, kto by nim był] - nie wg obietnic składanych wyborcom [w tym Polonii amerykańskiej] czy sojusznikom na Pacyfiku czy sojusznikom w Europie. Dywizjon "Dzikich Łasic" do forsowania A2/AD może przejść do Polski [kontra Kaliningrad] - ale równie dobrze na Pacyfik [np. do Korei Płd], ale także np. na Alaskę. Albo do Norwegii [kontra Siewierodwińsk] albo na Sycylię czy nawet do Grecji - dla kontry budowanych rosyjskich A2/AD w Libii czy w Syrii. Ba - nawet do Rumunii - dla kontry A2/AD Krymu. Aczkolwiek polityka USA raczej zmierza do tego, by Turcja zamiast USA, bezkosztowo balansowała i kontrowała Rosję na Morzu Czarnym, Śródziemnym, w Syrii i w Libii. Jak widać - w sumie kołdra możliwości hegemona krótka - a rozciągnięcie potrzeb strategicznych i tak znaczne...

michalspajder
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:55

Nasi rzadzacy maja mentalnosc niewolnikow.Pan z batem zawsze musi byc w poblizu.Wczesniej byl to ZSRR,dzisiaj USA.I jak my mamy zmodernizowac nasza armie,jesli placimy na utrzymywanie obcych wojsk???Te pieniadze na pewno nie pojda z jakiejs dodatkowej puli,tylko ze srodkow przeznaczonych na PMT.

Zbuta
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:44

mam nadzieje, że GW skomentuje sytuacje ze zdjęcia :D

nie GW
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:54

Chodzi ci o poprzednie zjęcie z podpisania umowy przez Dudę na stojąco? Ale to obecne zdjęcie przedstawia wpis do księgi gości, a nie podpisanie umowy. Każdy przywódca ma takie. Trump stoi bo nie jest gościem więc nie będzie się wpisywał do księgi gości. Chyba logiczne, prawda? Zawsze stoi wtedy.

hermanaryk
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:43

Czyli gdy gość wpisuje się do księgi gości, prezydent USA nie może usiąść? Ktoś mu tego zabrania? Głowie najpotężniejszego państwa na świecie? :) "Logika" iście wyborcza.

Juliusz Cezar
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:56

Wy to piewcy uległości wobec USA zawsze sobie znajdziecie wymówkę czy dorobicie ideologię, co jest przezabawne. Prawda jest taka, że PAD jest tam tylko lokajem, zdjęcie sprzed dwóch lat idealnie pokazuje jego miejsce w szeregu, który wskazał Trump, który zresztą niedługo odejdzie w niebyt.

Wawiak
niedziela, 28 czerwca 2020, 11:19

Ech... Nie teafia, że przy tamtym biurku może siedzieć tylko prezydent USA? Trzeba było uzgodnić podpisanie w innym miejscu, ale ktoś u nas albo dał ciała organizacyjnie (brak wiedzy lub wyobraźni) albo chciał właśnie podłożyć świnię.

nie GW
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:55

o to pytaj Amerykanów. Nigdy nie siada. Amerykanie i ja i inni rozgarnięci wiedzą, że się nie siada w takich chwilach, ale ty widać nie bardzo wiesz. Może w Rosji się siada i się przyzwyczaiłeś.

fifi
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:41

Nie wiem czy GW skomentowała, ale złośliwy komentarz pojawił się w porannym programie tok fm,radiowej wersji GW :).

Wawiak
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:07

W ich wykonaniu to nic niespodziewanego. Zaskoczyli by mnie, gdyby go nie było ;-)

Pizze dzis jadlem
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:39

A co tu komentować? Wpis do księgi pamiątkowej gości? I selfie z Donaldem? Droga impreza dla Nas, podatników...

Tadziu
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:36

A TVP trąbi co innego I ludzie wierzą

Szept
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:20

Ostatnie dni to festiwal zapowiedzi płynących z obozu rządzącego czego to nam Prezydent Duda nie załatwi u Trumpa, elektrownie jądrowe, dodatkowe wzmocnienie obecności amerykańskiej, stałą bazę, uzbrojenie, czy darmowe Herkulesy. Dziś można śmiało powiedzieć że wyjazd skończył się pełną klapą, nie załatwiliśmy nic, nie otrzymaliśmy nic, można się tylko obawiać co naobiecywaliśmy w kuluarach. Świadczy to nie o indolencji prezydenta ale o całkowitym oderwaniu od rzeczywistości ekipy sprawującej u nas władzę. Ich dobre chęci mylą się im z tym co naprawdę uzgodnili i wynegocjowali z amerykanami. Źle to wróży Polsce na arenie międzynarodowej bo tu trzeba być realistą, a nie odlatywać przy każdym drobnym geście partnera. Ludzie w Polsce oczekiwali konkretów a dostali spektakl przedwyborczy i zapewnienie że będzie lepiej. Trump potrzebował sukcesu i wyrazów miłości od kogokolwiek bo sytuacja w USA staje się dla niego rozpaczliwa, różnica ma sięgać już 14% na korzyść Bidena. Trump swój towar dostał my nie ugraliśmy nic. Moim zdaniem Prezydent Duda tym wyjazdem sobie zaszkodził i jak przerąbie wybory to w PIS-ie polecą za to głowy.

Coś poszło nie tak
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:33

Gdyby wizyta PAD w USA była rzeczywiście klapą to DW i "polskie" pudła rezonansowe radośnie oznajmiały o tej kalpie wszem i wobec. A tu na DW cisza. Czyli z punktu widzenia interesów Merklerin

Kaczor
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:34

Kolego poza Kotem Prezesa HAHAHAHA

Paradoks
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:16

Po raz piąty stracił szansę Paradoksalnie Ameryka KOCHA takich GŁUPKÓW

ACAN
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:09

Jedyna wymierna korzyść z tej wizyty to to że prezydent USA uścisnął dłoń prezydenta RP. A tak na serio to Pan Duda zmarnował dwa dni swojej kampanii i może to się mu czkawką odbić. Oczekiwania były duże a efekt wizyty jest żaden.

Max
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:41

Skowyt ruskich trolli wskazuje, że idziemy dobrą drogą.

Sarmata
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:43

Staliscie nad przepascią i daliscie duży krok do przodu.Za kilka lat PiSu juz nie bedzie, kryzys gospodarczy za kilkanascie miesiecy zmiecie was.

lewa,lewa !
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:42

No ,idziecie rezuny.

Dudley
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:00

Szczerze? To wolę być ruskim trollem jak imbecylem.

Fgu
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:32

Jesteś jednym i drugim - niespodzianka!

Dudley
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:42

No popatrz, to się nazywa przebłysk geniuszu, na odległość po jednym zdaniu potrafi zdiagnozować symptomy tępoty umysłowej i wrogą działalność propagandową. Czyżbyśmy mieli tu do czynienie z harcerzykiem p. Macierewicza? A może ta biegłość wynika z ogromnego doświadczenia diagnozowaniu podobnych przejawów w najbliższym otoczeniu? Radzę wykorzystać te unikalne zdolności i zatrudnić się w "służbach" podobno poszukują "geniuszy". Pozdrawiam uprzejmie.

Wawiak
niedziela, 28 czerwca 2020, 11:24

To jedyny możliwy wniosek po zestawieniu twojego komentarza z tym artykułem.

Ciekawy
środa, 1 lipca 2020, 20:38

To jest raczej szwabski troll. Co do reszty zgoda.

Sarmata
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:44

Powiedział jakis Fgu z Kijowa.

teddy
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:45

Po takich jak ty Sarmaci na koń wchodzili, kacapie :)

Juliusz Cezar
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:58

Sarmaci to co najwyżej buty właśnie Rosji lizali jak się Polskę rozbierało podczas zaborów, także porównanie masz słabe, ale Polska tylko w tym jest mocna - w wymachiwaniu szabelką, a potem będzie skowyt i płacz. No i znowu partyzantka.

Marek
środa, 1 lipca 2020, 20:43

Szczególnie widać to było po ostatnim zrywie Sarmatów, który zwano Konfederacją Barską. Od lizania butów był ktoś inny. Nadziane rody, które koligaciły się z innymi nadzianymi rodami wszędzie dookoła, mające Rzeczpospolitą i Sarmatów w d...

y
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:52

To co napisałeś pokazuje, że jesteś jednym i drugim.

Dudley
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:00

To może tak przeanalizujmy dlaczego jestem trollem i imbecylem. Zacznijmy od ruskiego trolla. Świadczy o tym inne, odmienne zdanie od mainstreamowego i wyrażanego przez oponenta. A dlaczego jestem imbecylem, a to z powodu że nie zgadzam się z faktem że niemal każdego kto ma inne zdanie nazywa się tu ruskim trollem. A userów którzy taką postawę prezentują uznaję za ograniczonych. Pozdrawiam oświeconego zwolennika jedyne słusznej prawdy. Troll i imbecyl

piątek, 26 czerwca 2020, 03:52

Jestes trolem bo propagujesz kremlowski \punkt widzenia\na tym forum

Ciekawy
środa, 1 lipca 2020, 20:45

On od dawna propaguje nie rosyjski, tylko szwabski punkt widzenia.

Dudley
piątek, 26 czerwca 2020, 10:32

I ten post własnie, dowodzi powyższego. Gdybyś się odniósł do meritum, czyli jakie moje wypowiedzi czy tezy wspierają kremlowską propagandę to moglibyśmy podyskutować. Natomiast wypowiedzi typu ty ruski trollu świadczą o ograniczonym umyśle, bo nie umiesz kulturalnie dyskutować, stawić tez i popierać je argumentami. Jednym słowem sam wystawiasz sobie świadectwo, tyle że ja bym się nim nie chwalił.

Czytelnik
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:16

Nic dodać nic ująć :)

kwa-kwa
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:10

Niektórzy politycy całe życie nie mogą si dostać do Białego Domu, a prezydent Duda wpada tam kiedy chce -jak do siebie !

Dudley
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:01

Joł, do mnie też niech wpadnie, przyjmę go za połowę, tego co wyciągnęli amerykanie. Jeśli czuje się jak u siebie to nich tam zostanie, ja tęsknił nie będę. Jest różnica z kim się spotykasz, kiedy się spotykasz i kto zabiega o spotkanie. A post świadczy tylko, o kompleksach, poczuciu niższości,jak mówił klasyk "takiej murzyńskości".

y
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:54

Tylko że o murzyńskości mówił prominentny POlityk POprzedniej opcji. O POprzednich rządach...

czwartek, 25 czerwca 2020, 14:43

O, to napisz ile to wyciągnęli amerykanie. Skoro piszesz to pewnie wiesz.

Dudley
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:28

Ile by nie wyciągnęli, to polowa nadal jest polową. Choć dla niektórych może być większa/mniejsza połowa. A jeśli o konkrety chodzi to sobie sprawdź, wujek Google i ciocia Wikipedia nie gryzą.

Wawiak
niedziela, 28 czerwca 2020, 11:26

Czyli nie wiesz ile, a pewnie nawet nie wiesz czy wyciągnęli.

Kaczor
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:20

Kolego tylko PREZES NIE,ZAPRASZA GO NA HERBATĘ DLACZEGO?

Coffe time;
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:36

..bo pija kawę..

korektor
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:04

Do Prezesa jest się trudniej dostać niż do BD .Trzeba zapisać się na listę u pani Basi ..i czekać.

Gruzin
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:16

Kolego wolna a droga głosuj dalej Hahahaha

Kiks
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:51

W każdej chwili będzie można ich wycofać. Niech będą. Ok. Ale może najpierw niech odbudują polską armię. Jak do tej pory tylko wydają pieniądze. Okrętów podwodnych nadal nie ma. Marynarka w rozsypce. Technologie? Każdą ofertę jaka oferowała prawdziwy transfer technologii to pogrzebali. Lynx? Po co. Elektrownia z Korei? Po co. Tacy to są super pisowscy negocjatorzy. ALe tak to jest jak ministrem może być Suski, Błaszczak lub Sasin. Obyśmy nie musieli przez kolejne 10 lat słuchać, że wszędzie są złodzieje, komuniści i jak to ktoś ukradł biliony. Tylko nikt nic nie wie i nikt nic nie widział.

Dudley
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:10

Znasz kraj z którego dobrowolnie wycofali się amerykanie? Mamy bogatą historię zapraszania obcych wojsk do ochrony począwszy od Konrada Mazowieckiego i sprowadzenia Krzyżaków. Tylko jakoś nigdy to nam na dobre nie poszło. No cóż przysłowie mówi że Polak mądry po szkodzie, ale ono kłamie, bo Polak nawet po szkodzie jest głupi. Nie dość ze się nie uczy na obcych błędach, to nawet swoje ma gdzieś. Natomiast drugie przysłowie się sprawdza, nie chcesz karmić własnych żołnierzy będziesz karmił obcych.

Wawiak
niedziela, 28 czerwca 2020, 11:28

Irak po rezolucji ich parlamentu? Znasz jakiś inny kraj, który chciał się ich pozbyć? (Nie piszę o miejscowych komunistach, czy ruskiej agenturze)?

spoko
piątek, 26 czerwca 2020, 03:57

Ja ci przypomne Targowice Pamientasz kto zaprosil Katie do Polski ? Dobrze ze Amerykanie beda w Polsce Targowica sie nie powtorzy

kblomkvist
piątek, 26 czerwca 2020, 12:40

Kto zaprosił? Konserwatyści do spółki z wierchuszką kleru.

Dudley
piątek, 26 czerwca 2020, 10:35

Targowica to właśnie jeden z tych przykładów na których powinniśmy się uczyć. Ale niektórzy są odporni na wiedzę. Nie zapraszaj obcych żołdaków, bo ich pozbycie będzie cię drogo kosztowało.

Ciekawy
środa, 1 lipca 2020, 20:49

Targowica polegała na zaproszeniu tutaj Rosjan oraz Szwabów. Tych ostatnich sam chętnie tu widzisz.

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:56

Niech będzie NIC. Budować CPK po co? Jest berlin. Budować przekop? Po co jest zgoda moskwy. Po co blokować izrael? Można zostać nazistą i będzie ok. Itd itd itd. Na szczęście gospodarka się rozwija jak nigdy, nieudacznicy na aucie. Psy szczekają, karawana jedzie dalej

piotr
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:30

się rozwija od wstąpienie do EU, a zieloną wyspą już byliśmy za poprzedniego kryzysu ekonomicznego (2008-2013), ale oczywiście możesz patrzeć wybiórczo na rzeczywistość

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:30

Zapomniałeś cudzysłowu przy "zielonej wyspie". Czy to też wybiórcze spojrzenie?: Profesor Thomas Piketty francuski ekonomista opublikował w 2018 dane za lata 2010-2016 o bilansie zysków, dochodów z własności etc wyprowadzanych przez zachodni kapitał z Polski Węgier Czech i Słowacji. Średnia roczna wartość wpływów do Polski wyniosła 2.7% PKB, średnia roczna wartość WYPŁYWÓW to 4.7% PKB. Czyli MINUS 2% PKB co daje ok 10 mld EU. ROCZNIE, czyli równowartość kosztów np. 500+. lub prawie cały budżet MON-u. Dla Słowacji to MINUS 1.9% PKB(ich) Dla Węgier MINUS 3.3% ich PKB Dla Czech MINUS 5% ich PKB. Twierdzenie Pikettego: "Unijny kapitał, przejmując ponad połowę aktywów firm, SKOLONIZOWAŁ wschód Europy i wykorzystując niskie płace, CZERPIE POKAŹNE ZYSKI znacznie przewyższające pomoc jaką te państwa otrzymują z Brukseli. Nie da się więc twierdzić że te państwa są BENEFICJENTAMI Unii". PMR przytkał tymi danymi makarona w swoim czasie, po jakimś czasie ten zaczął dukać o dostępie do wspólnego rynku i dostał kolejną kontrę o udziałach rynkowych. Polska rozwija się, fakt ale w tempie podwykonawcy i wyrobnika. Wzrost produktywności na Polaka i niemca za lata 2015-2016: 2.2 tyś EU do blisko 7 tyś EU. Wiesz że jest coś takiego jak wartość dodana? Czy wybiórczo chodziłeś na zajęcia z ekonomii? Na koniec: porównaj rozwój Korei Płd od lat 80-tych gdy byliśmy z nią na podobnym poziomie. Zwróć zwłaszcza uwagę na różnice w polityce gospodarczej. Dobrze czasem jest oddzielić rzeczywistość od emocji

sfdzfsdgfdsgfd
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:42

Widział, widział, 250 mld w niezebranych podatkach Tuska to jest konkretna liczba. 40 tys. ludzi wyrzuconych w Warszawie na bruk ze swoich mieszkań to też konkretna liczba. To tylko dwa przykłady z wielu innych. Nie powtarzaj bzdur postkomunistycznych mediów, że złodziejstwa postkomuny niema i nie widać.

Dropik
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:45

Który to już raz ? Prezydent przeleciał się na wycieczkę turystyczną w celach wyborczych. Prezydent zasadniczo nie wiele może , a już PAD to jedynie co prezes zatwierdzi.

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:58

Nie ma to jak czasy gdy budżet MON nie przekraczał 30mld a 30-to letni żołnierze wylatywali do cywila

dropik
piątek, 26 czerwca 2020, 08:58

teraz za to idą na emeryturę po 12 latach służyby . A budzet cóż, rośnie stale tak jak rośnie polska gospodarka. Porównywanie z budzetem sprzed 5-10 lat nie ma sensu. Jesli tego nie rozumiesz to ulegleś propagandzie "żondowej"

cxzcxmvdkfkdklfj
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:55

Na wycieczkę turystyczną to ty jeździsz, Prezydent odbywa wizytę dyplomatyczną. Prezydent ma obowiązki dyplomatyczne, a te polegają na jeżdżeniu i rozmawianiu o różnych sprawach. Jeśli chodzi o prezydenta, to ma on w Polsce funkcję blokującą oraz dyplomatyczno-negocjacyjną. Ta wizyta jet dość ważna i dość owocna. Więc pisz bzdur.

seba
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:37

Bardzo owocna, ogólniki na temat energetyki jądrowej i brak info, co zrobić z żołnierzami z Niemiec i kto ich ma utrzymywać. Długopis nie poszalał.

piotr
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:31

fort Trump też miał być "owocny"

dropik
piątek, 26 czerwca 2020, 08:59

jaki fort ? Przecież prezydent mówił tort Trump tylko pismaki niezrozumiały :P

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:04

podasz jednostki, sprzęt i liczbę żołnierzy NATO? Odniesiesz to do sytuacji sprzed paru lat?

Dudley
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:12

W przed dzień wyborów prezydenckich? Podasz przykład innego polityka który tak się zachowuje?

Pankracy
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:19

No właśnie prezes zatwierdził wy ory korespondencjne a,TERAZ PIS cofa,sie jak RAK bez amunicji

Hipopotam
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:17

Samplro za 750mln pln za to sie sprawdza

lukasz
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:44

Ale to kiedy te decyzje zapadną? Natychmiast po wyborach w USA?

debilen
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:28

który to baron a który baran ?

Rhotax
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:50

Obaj wierzą w Boga więc są do strzyżenia jak...he,he,he...

Marek1
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:19

Czyli klasyka - przedwyborcze pierdolety mające Dudzie podnieść spadające słupki poparcia. ZERO konkretów, tylko polityczne ogólniki i lanie wody.

Polish blues
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:52

Plus kolejne w czasie odłożenie oddania do użytku bazy w Redzikowie...na rok 2022. Ta budowa ślimaczy się nie pamiętam już od ilu lat, ale pamiętam, że zaczęło się za czasów Georga Busha Jr. Wygląda na to, że ta baza ma po prostu nie powstać

Paranoid
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:12

Wydaje mi się, że na def24 są ludzie myślący a taki artykuł z ogólnymi banialukami nic nie daje, jednocześnie wręcz ośmiesza całą ta wizytę "fakt dostrzeżenia 3morza" "nie ma śmiałości" "Warszawa mocno zabiega o utrzymanie spójności NATO" "koszty". Chyba nikt nie wierzy, że PL ma jakikolwiek wpływ na decyzje Trump'a, to że akurat PL jest na wschodzie Europy nie jest zasługą PiS i sama geografia dyktuje działania US (chociażby decyzja o lokalizacji Aegis w Redzikowie). Sprawa przenosin i zmniejszenia kontyngentu US w Europie zaczęła się przed Trumpem. A że PL bierze wszystko jak leci to inna sprawa. Wspominanie o 3morzu chyba zakrawa na kpinę. Jak to jest, że lokalny hegemon PL nie jest w stanie od paru lat zebrać do kupy parę państw? Jeżeli to taka super inicjatywa to po co w kółko "prosić" Trumpa o wsparcie/pieniądze (aha jak T był w PL to obiecał kasę), nie mówiąc już o środkach z UE? Czy Szwedzi, Fini i cała pribałtika tak jeździ do Trumpa po prośbie ... Prasa w US wcale tak przychylna PL nie jest jak to wynika z tego artykułu, wydaje się że trochę inaczej interpretuje się tam "allies"

rozpłaszczony
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:39

A co tak cicho z act 447 . Jeszcze w 2018 na konferencji w sprawie Iranu sekretarz stanu Pompeo grzmiał na Polskę , że nic nie robi by uregulować kwestię mienia pożydowskiego . Nie słyszałem by amerykanie anulowali tą ustawę , więc albo po cichu płacimy albo obiecaliśmy , że wkrótce to zrobimy .

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:01

Nie wiesz że już 100mld zapłaciliśmy? Esa Ci nie przysłali? Słabo

sfdsfdsfdgdfgds
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:59

act 447 to wpadka Amerykańskiego Senatu i oni o tym wiedzą. Tą ustawę trzeba poprawić, tak by nie zacierała różnicy między ofiarami a zbrodniarzami.

123
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:32

Olgino pracuje pełna para. Wołodia dał do pieca. Dawaj wpierjod.

grzybiarz
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:46

Nie ekscytuj sie tak najszybszy ukraiński zegarku po tej stronie Sanu.

Marek1
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:21

A CO ma twoje Olgino wspólnego z waszyngtońskim wodolejstwem PAD ? Dobrze chociaż, ze Duda tym razem krzesło dostał, a nie podpisywał na stojaka stercząc jak lokaj na rogu stołu ...

Dudley
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:18

Duda na fotce niczego nie podpisywał. Zdjęcie prezentuje wpis do księgi pamiątkowej w pokoju Roosevelta. Więc jest swego rodzaju manipulacją, zresztą jak cała wizyta.

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:02

"Argumęt" godny Napileona

Steve
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:31

Widzę nadaktywność ruskich trolli na portalu. Czy administrator ma wolne?

śmiało
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:53

Napisz podanie.Znaczki skarbowe i te rzeczy...

czwartek, 25 czerwca 2020, 10:43

Nadaktywnosc poliniakow zbieraczy bananów za 5 zł też duża...wolne na plantacji...zgniły banany,robota stracona. Nie bój dostaniesz solidarnościowe z mojego portfela

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:04

To super. Nic tak nie zmusza do myślenia jak pustoszejący portfel. Mam nadzieję że 500+ też jest z tego samego źródełka

Adam
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:29

Przypomnę tylko, że Ukrainie USA też gwarantowało nienaruszalność granic. A co z tego wyszło wszyscy dobrze wiemy.

vklvxcvklxckvlck
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:53

Ukrainie nienaruszalność gwarantowały trzy Państwa (chyba) z tego jedno tą umowę złamało. Postawa USA wobec Ukrainy jest całkiem niezła i być może tylko dlatego jeszcze tam niema wojny pełnoskalowej.

Czesiu 112
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:39

Całkiem?.. po , 5 latach sprzedali im kilkadziesiąt sztuk Javelinow. Ukraina całkiem nieźle sobie radziła bez pomocy USA a znacznie więcej pomogły im polskie bezzalogowce niż amerykańskie z demobilu. Rosja po prostu nie dała sobie rady, bo ich armia jest skrajnie zdemoralizowana a uzbrojenie bezwartościowe

Wawiak
niedziela, 28 czerwca 2020, 11:36

Radziła? Zrbili czystkę w kadrze oficerskiej PO ruskim najeździe Dostają pomoc od US. Nie tylko zakupy, ale np. szkolenie i wspólne ćwiczenia.

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:05

A kacapia wcale

złośliwy
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:55

Kolejny ,płaczliwy rezun internetowy.

czwartek, 25 czerwca 2020, 11:51

Nie spekuluj.

Wania
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:36

Koledzy ze wschodu widać nie chcą obecności amerykańskich wojsk w Polsce twierdząc, że to okupacja. My chcemy takiej okupacji jak mieli Niemcy zachodni od czasu zakończenia wojny. Dzięki temu są największą gospodarka w Europie. Dzięki tej okupacji wariant NRD już nam mam nadzieję nie będzie groził. Każdy żołnierz USA u nas podziała jak melisa na czerwonoarmistów. A przecież o pokój u nas nam wszystkich chodzi. Nawet Putin o pokoju na paradzie uzbrojenia wczoraj wspominał.

Rzyt
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:45

Czlowieku czy gumanoidzie...dzięki USA Niemcy mają gospodarkę? Idź do ortopedy...szarych komórek ci nie dadzą nowych...pewnie wysoki jesteś po topoli a mądry po fasoli

Głupota nie Boli
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:17

A jak myslisz dzięki komu ? Plan Marshalla,otwarcie rynku USA na towary z Niemiec ? Skąd sie wziął niemiecki cud gospodarczy ?

Wawiak
niedziela, 28 czerwca 2020, 11:37

Plus mniejsze wydatki na uzbrojenie w ostatnich 30 latach.

cxvfxgdffgzdxc
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:55

Dzięki USA, bo ich wpuścili na rynek, bez tego też by mieli, ale gorszą, to samo zresztą dotyczy Japonii.

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:09

Człowieku czy gumanoidzie odrobina wiedzy!!!. Taka maciupeńka!!! Plan Marschala, dostęp i preferencje na rynku. O czasach hitlera nawet nie wspomnę- to trudniejszy temat

Stefan 1
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:49

No, pewnie dzięki sowietom.

Kot nr 398
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:25

Ceną uboczną za ten dobrobyt było zainstalowanie politycznej poprawności, co "trochę" zmieniło koloryt Niemiec. Teraz są na drodze do dużych wewnętrznych problemów, które tradycyjnie chcą eksportować... Ciekawe że jankesi tak elegancko ukarali Japonię i Niemcy, niby inaczej ale efekt podobny.

lcjzxklcjvcxklvjk
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:56

Polityczną poprawność to oni sobie sami zainstalowali.

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:11

Nie mam nic przeciwko aby ukarali nas jak Japonię. Normalnie bolek wieszczem by się okazał

Stefan 1
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:51

No tak, a armia radziecka to nie dbała o polityczną poprawność. Zostawiła Polakom dobrobyt i demokrację.

seba
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:29

Przestań już wszędzie tymi Ruskimi szafować, bo jesteś nudny.

xcy
czwartek, 25 czerwca 2020, 07:59

Nawet jak by ustalili konkretne liczby, to i tak miałbym taka wizytę za nic. Nie traktuje wojsk USA jako gwarant czegokolwiek, bo zawsze mogą zostać wycofane bez jednego wystrzału w wyniku umowy z np potencjalnym agresorem atakującym Polskę. Odnoszę wrażenie że zapominamy o tej możliwości.

cvcxbcvbvcnvc
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:58

USA jest gwarantem, ale nie są to gwarancje absolutne. Gwarancji absolutnych nigdy niema. A te USA są najlepsze jakie istnieją na tym świecie. Jeśli chodzi o gwarancje Rosyjskie to widzimy je dziś na Ukrainie.

Dudley
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:13

Czekaj czekaj, a to gwarantem bezpieczeństwa i integralności Ukrainy nie były też USA? Czy tylko tych gwarantów to tak wybiórczo sobie wyszukujesz? A jeśli o szukanie gwarantów chodzi, to najlepszym jest własny dobrze uzbrojony wyszkolony i zmotywowany żołnierz, a nie obcy. A jeśli miałbym wybierać to wybrałbym Chińczyków. Jest ich więcej ( milion w jedną milion w drugą nie ma znaczenia ) są tańsi i nikt im nie podskoczy.

Ciekawy
środa, 1 lipca 2020, 20:54

Nie siej szwabskiej propagandy. USA zagwarantowało Ukrainie, że nie naruszy jej granicy. Naruszyło? Nie. Zrobiła to Rosja, która zagwarantowała Ukrainie to samo.

Wawiak
niedziela, 28 czerwca 2020, 11:41

Gwarancje naruszyła Rosja, jakbyś zapomniał. Inne kraje zareagowały: sankcje dla Rosji, pomoc i wsparcie w dyplomacji dla Ukrainy.

Stefan 1
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:46

A tłumacz sobie jak chcesz. Zaklinaj rzeczywistość.

ktos
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:53

Oczywiscie... tak samo jak cale NATO nie jest gwarantem bo w artykule 5 jest zapisane ze kreje wspomoga napadnietego "w odpowiedni sposob" czyli moga wyslac np note protestacyjna. Tyle ze sam fakt istnienia NATO i USA w Polsce jakos wieksze bezpieczenstwo daje niz brak tej organizacji i wojsk.

konrad Mazowiecki
czwartek, 25 czerwca 2020, 07:58

Podpisac na jakich warunkach .Przed i po szkodzie Polak głupi

Stefan 1
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:45

Oj boli, co?

złośliwy
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:59

Stefan,kolejne wcielenie niegramotnego.

piesFIGURANT
czwartek, 25 czerwca 2020, 07:46

ten człowiek kompletnie nie zna kierunku, w którym powinna dążyć Polska. Szumu, żeby coś i będzie się dalej błaznowało w administracji, błazenady opowiadało

Stefan 1
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:44

Ty znasz, to powiedz. Wyjaśnij wszystkim.

Ciekawy
czwartek, 25 czerwca 2020, 07:39

Dyżurni ruscy już się odezwali.

robertpk
czwartek, 25 czerwca 2020, 07:26

Duda I Trump za kilka miesięcy mogą być emerytami. Aby Ameryka zaangażowała się w Polsce i coś nam to dało, potrzeba współpracy całych środowisk polityczno-gospodarczych i wspólnych interesów, bez rozwalania NATO i UE.

dropik
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:50

Ingerencja Trumpa w naszą politykę wewn. to dno. A drugie dno to takie , że za tym stoi Wołodia. Pełno ruskich botów promuje PAD-a. niestety. Gość mógł zostać dobrym prezydentem , ale niestety brak kręgosłupa moralnego...

dfgdgvcbvcb
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:00

Czy ty w ogóle wiesz co to znaczy kręgosłup moralny? Gdybyś wiedział to byś tak nie mówił.

rob ercik
czwartek, 25 czerwca 2020, 06:51

Pan Prezydent nie musiał lecieć aż do Waszyngtonu, wystarczyło poprosić Mosbacher o wytyczne ...

Irek
czwartek, 25 czerwca 2020, 05:33

Czy ktoś wyjaśni w końcu naszemu arcystrategowi p. BŁASZCZAKOWI Że silna armia to nie liczniejsza tylko liczNiejsza i dobrze wyposażona choćby indywidualnie...bo może prowadzić silną obronę partyzancką kraju... gdzie system Tytan dla całej armi... narazie to kruluje Beryl...P83... F1 GRANATY ...WYPOSAŻENIE LATA 90 POCZĄTKU I PATYKI POWSADZANE W HEŁMY...

czwartek, 25 czerwca 2020, 23:12

krulu złoty, litości

Stefan 1
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:42

Czy ktoś może Ci wyjaśnił, że wojna partyzancka w Polsce, to niszczenie Polski? W naszych warunkach to ma być głęboka obrona a nie wojna partyzancka. Chodzi właśnie o to, by do tej wojny partyzanckiej nie dopuścić.

Arek
czwartek, 25 czerwca 2020, 05:27

A ja mam pytanie ile i czy normanie płacą w Polsce podatki firmy jak Google...Amazon...Ibm...Microsoft ...Volkswagen itd.. A mr.Błaszczaka o tym jak nasza armia jest silna bo liczniejsza o 30 000 to się słuchać nie da bełkotu non stop tego samego od 5 lat.Nasze wojsko na manewrach międzynarodowych wyposażeniem podstawowym... bronia i umundurowaniem wygląda jak z lat 90tych...a wyposażeniem ciężkim jak z 70 tych.

xvxcvdfzgtkjhkjh
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:03

No niezupełnie, nie widziałeś jak zostali uzbrojeni Podhalańczycy w ramach ich dyżuru w NATO. Choć kilkuset miliardów USD jeszcze brakuje do tego co by się chciało

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:26

No i zobacz, sowieci trzęsą portkami. Wyposażają 1 gwardyjską a my podliczymy nasze koszty i wzrost gospodarczy oraz ich. Jak te dodatkowe 3 tyś stanie w Nowej Dębie bedzie super. Inwestycja M 1mld dol, inwestycja G 2 mld. Amerykanie po II wojnie otworzyli się na niemcy, my zaczynamy iść w tym samym sprawdzonym kierunku. Taka Korea w latach jaruzela była na tym samym poziomie, gdzie są dziś? Co miał Clinton wypisane?

Adam
czwartek, 25 czerwca 2020, 02:18

No, no. Tym razem nawet mu krzesło dali.

Ech
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:10

Czyli to oslabia nas. Wiecej pieniedzy na USa to mniej na nasza armnie . I tak kupujemy tam sprzet bez przetagow.

ktos
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:55

A ile jest mysliwcow 5 generacji w produkcji aby robic przetarg? Do wyboru masz F35 albo nic... na co chcesz przetarg rozpisac?

Sobiepan
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:11

Tego jeszcze nie wiemy, widać że to była kolejna runda negocjacji. Trump to wybitny biznesmen i w ten sposób prowadzi swój kraj, krótko mówiąc przede wszystkim liczy.

dropik
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:52

biznesmen z niego raczej słaby, a prezydent jeszcze gorszy. Myłsi tylko o sobie , nie o Ameryce tylko o sobie..

vxcvxcvcxbvcx
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:09

Coś ci się pomyliło, znasz kogoś, kogo osłabia Armia Amerykańska jako sojusznik?

Marek1
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:34

TAK. Osłabia Polskę w ten sposób, ze partyjne matoły przestają traktować WP i polski przemysł zbrojeniowy jako PRIORYTET. No bo i po co skoro US Army nas obroni ?? Wg. niektórych źródeł w ciągu ost. 20 lat wpompowaliśmy w amerykańskie koncerny zbrojeniowe ponad 15,6 mld. praktycznie prawie BEZ żadnych korzyści dla własnych zdolności przemysłowych. Jedyną nieco znaczącą korzyścią dla PGZ jest przekazanie technologii i praw do produkcji licencyjnej 30mm działek Bushmaster II, a JEDYNYM konkretem jest 48 sam. F-16C/D i 40 szt. rakiet AGM-158A JASSM jakie otrzymało w br. po 6 latach od zakupu polskie lotnictwo. NIC więcej znaczącego od USA nie pozyskaliśmy, ani dla WP, ani dla przemysłu wydając przy tym gigantyczne pieniądze i mając zamiar pompować w USA jeszcze ich więcej ...

adsadsdczcfs
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:11

Polski przemysł zbrojeniowy nie jest w realnym czasie zrobić najważniejszych broni (samolotów stealth, opl, broni A), niezależnie ile na niego wydasz. Stąd trzeba iść drogą Korei Południowej trochę kupować, trochę robić samemu. 15 mld na zbrojenia, przez ileś lat to nie są gigantyczne pieniądze, to raczej malutkie pieniądze. Rosja np. wydaje ok 60-70 mld rocznie, nie mówiąc już o USA i Chinach.

Dudley
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:05

A umiesz czytać ze zrozumieniem? W poście chodzi wyłącznie o pieniądze wyprowadzone z polskiego obiegu gospodarczego na rzecz amerykańskich firm zbrojeniowych, bez rekompensaty w postaci inwestycji czy technologii . Nie napisał tylko czy te miliardy to w PLN czy USD, choć podejrzewam ze chodzi o dolary. I to nie prawda że polski przemysł nie jest w stanie wchłonąć nowoczesnych technologi, bo są przykłady dobrej współpracy np HSW i Techwinu oraz Konsberga z WZE. Ale jak w ramach offsetu zalicza się chlewnie, szycie tapicerki i malowanie metalowych pudełek to proszę wybaczyć można się zdenerwować

Stefan 1
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:33

Taaa. A Sojuz to Polskę wzmacniał i Rasija teraz też by chciała.

seba
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:43

Co ty masz za obsesję z tą Rosją? Co się nie napisze krytykujące najwspanialszą armię demokracyjną świata siejącą popłoch na Bliskim Wschodzie, to zaraz się zjawiasz ty. Wyluzuj. I tak USA nas zostawi jak im się to opłaci w starciu z Chinami.

S75
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:08

Generalnie konkretów nie ma ale koszty już są

Orthodox
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:09

Trump nawet nie próbuje niczego ubierać w delikatne słowa. Wali prosto z mostu. ,,To się nam opłaci, bo to oni będą płacić".

Sobiepan
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:13

Jakie koszty? Koszty to będziesz miał jak 1 Gwardyjska rozlokuje się pod Terespolem. Zobaczysz wtedy jak Polska będzie kwitła.

martin
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:11

bo to splata ......

Box123
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:04

Liczyłem na więcej ale przynajmniej to jakiś kolejny krok we właściwym kierunku. Może szybciej się po prostu nie da

dropik
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:53

2 do przodu ,3 do tyłu :P

kfldkfldskf
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:12

Na razie cały czas do przodu.

dropik
piątek, 26 czerwca 2020, 09:01

ale tylem :P

Hanys
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:49

Problem tylko w tym, że Europa wcale nie potrzebuje amerykańskiej "ochrony" tak samo jak właściciel restauracji nie potrzebuje płacić haraczu mafii, bo jak nie to mu lokal zdemolują jakimiś żółtymi kamizelkami, uchodźcami czy innym majdanem. Słowa Trampka że broni Europy - to żart tego stulecia. Całe szczęście że Rosja i chiny posiadają arsenał nuklearny i już sobie w następnej wojnie światowej, USA nie zdąży wyprodukować nawet pudełka zapałek i nie wyśle go nikomu w ramach land-leasu, nawet Poslce, bo nie będzie w stanie. I to jest gwarant pokoju, a reszta to Polin, majdany i bandycki biznes, handel bronią.

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:34

No zobacz, wycofali się po I wojnie i od raz była dogrywka. Od 45 spokój w Polsce, niemcy spacyfikowani militarnie podobnie sowieci, nie ma obozów terroru. Agenturze wpływu wiadomo, nie pasuje. Sowieci chcą odtworzyć sajuz, niemcy zerwać smycz, co robi Polak? Popiera obecną politykę panie agent

Hanys
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:47

Kto niby sowietów spacyfikował militarnie ? Sami sie rozwiązali i to nawet ludzie z KGB brali udział w demontażu ZSRR, nie żaden Jan Paweł i nie żaden Roland.

dsadsfsdfgff
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:16

He, He jakby nie musieli to by nie brali, ale wiedzieli że system był całkowicie niewydolny.

jg
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:28

oj dojadą was chinole. nie bój nic saszka już niedługo :-)

Hanys
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:49

Zrozum Dżorcz, że Rosja nie potrzebuje mafii z za oceanu do ochrony, po za tym z Chinami ma najlepsze relacje w historii, czego nie można powiedzieć o was, to Chiny w was celują a nie w Rosję :)

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:02

fakt, sowieci bardzo się starają tak bardzo że do eksportowanego gazu muszą dopłacać. A tak nie potrzebują mafii zza oceanu że żebrzą o kredyty

Ein
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:03

Tak macie myśleć w Górnej Wolcie, właśnie tak. W sumie wróg racjonalny jest lepszy od troglodyty z pała (FR). Także myślcie życzeniowo tak dalej. Demografia, rozpad strukturalny, brak możliwości wydobywczych bez technologii i kapitału, wszechobecna korupcja i pijaństwo pozwolą Kitajcom stosunkowo łatwo wchłonąć wielkie terytoria na północy. I dobrze.

Fgu
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:02

Jasne tak sobie tłumacz

fdsfdsfds
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:12

Nie potrzebuje, bo go ma. Gdyby go nie miała, nagle Rosja zmieniła by politykę, i zaczęła by to wykorzystywać. Skłócenie Europy i USA to cel strategiczny Rosji, wtedy dopiero Rosja mogłaby destabilizować sytuację w całej Europie.

realista
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:41

Spadaj pajacu podpis smierci to byl jak pawlak podpisal umowe na dostawe gazu od rosji tak niekorzystna ze do dzisiaj nam sie czkawka odbija

Czytelnik
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:29

czy jest tu jakiś administrator?

Też się nad tym zastanawiam
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:21

Biorąc pod uwagę wystąpienia Dropików, Hanysów. Marków Pierwszych et Consortes

dropik
piątek, 26 czerwca 2020, 09:09

ty się nie zastanawiasz,to jest poza twoimi możliwościami, ty idzesz prosto wyznaczona drogą i to jest główna wada naszej pseudoprawicy czym zbliża się do czystego bolszewizmu.

fxx
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:24

Miała być wizyta-bomba, a wyszedł kapiszon...

dsadfsfdsfsdf
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:13

Nie miało być wizyty bomby, ale miał być wykonany kolejny krok i został wykonany.

się okarze
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:14

I tak sobie tłumacz, samo spotkanie z Polonią ma znaczenie, bo to dużo potencjalnych wyborców.

Orthodox
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:59

I właśnie jasno przedstawiłeś podstawowy cel tej wizyty.

się okarze
czwartek, 25 czerwca 2020, 18:32

Przecież sam byś na to nie wpadł. Donald też to rozumie bo sam ma niedługo wybory. Taka przyjacielska, wzajemna pomoc i przy okazji kilka interesów na miliardy usd.

Ein
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:10

Jackowo i okolice? Polonia w swej przeważającej części zagłosuje na któregoś z opozycyjnych kandytatów. Wiesz, tam nie ma TVP, tam są wszędzie wolne media i ludzie widzą jaki tu jest syf i kim jest obecny prezydent. Niesamodzielnym, bezwolnym narzędziem, marionetką - taki ktoś jest zbędny, niepotrzebny. I nie chodzi tu nawet o jakieś ideolo, tylko o fatalny wizerunek PADa. Ludzie widzą, że to ktoś kto jest całkowicie uzależniony od swojego środowiska, czeka na wytyczne prezesa i de facto nic nie może. Także ta wizyta mogła się przełożyć na głosy tylko w jednym, konkretnym aspekcie - stała obecność wojsk USA na naszym terytorium i duża umowa handlowa. Nic takiego nie nastąpiło. Deklaracje to banały. MS i Google planowały te miliardy od dawna, dodatkowo to nie ma żadnego umocowania w umowach międzypaństwowych, międzyrządowych... tego właśnie zabrakło. Konkretów. Mnie się prywatnie śmiać chce, jak jeszcze parę godzin wcześniej, prezydent RP mówił buńczucznie, że każde jego spotkanie z POTUSem to konkrety, a tu jednak tym razem brak konkretów. To jest żałosne.

Davien
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:16

Chciałbym być jak prezydent Duda. Nawet gdyby przegrał wybory to o pracę się nie musi martwić. Pilot albo BIC niczym Goatse otworzą przed nim swoje działy kontroli jakości.

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:36

Znów będziesz rozczarowany. Nie przegra

Ein
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:11

Wyborczy wałek? Pasowałoby do tej ekipy.

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:15

są lepsi wałkowi fachofcy ale już odcięci od żłoba. I tak pozostanie

skjkzxjckzjvckxvj
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:15

Prezydent ma pensję dożywotnią, więc nie musi się starać o pracę.

Diver
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:18

nie otworzą bo prawdziwi berlińscy Europejczycy na to nie pozwolą

~piranha
czwartek, 25 czerwca 2020, 07:53

Nie wszyscy rozumieja pewnie poziom ironii Pana slow, ale... ja nie chcialbym byc. Karty historii zapisane przez obecnego prezydenta - pokazuja prezydenta slabego i wpelni zaleznego od swojej politycznej mateczni...

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:02

No tak. Silny prezydent nie zgadza się ze swoim programem, pilnie za to strzeże zyrandola

bender
piątek, 26 czerwca 2020, 11:24

Jak się przerzucamy złośliwościami, to jeden wydał 200 mln (PiS płakał wielkimi łzami, vide medialny temat żyrandola). Drugi wydał 880 mln, urzędowanie zaczął od ułaskawienia jeszcze nawet nie skazanego kolegi, jako strażnik konstytucji bezrefleksyjnie podpisywał wszystkie ustawy partii rządzącej, pomagając wprowadzać niekonstytucyjne prawa. Komorowski nie był szczęśliwym wyborem, ale to tylko nieudacznik. Duda to już kryminalista. Jeszcze będzie siedział.

rozbawiony
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:06

Z dużej chmury mały deszcz . Żadnych konkretnych ustaleń ; czyżby Trump żądał zbyt dużo dolarów ? Jednym słowem nasz prezydent zaliczył niewiele wnoszącą dla naszego kraju wycieczkę . No chyba ,że w najbliższych dniach dowiemy się o konkretnych decyzjach zapadłych w czasie tej wizyty .

fdsfdsfdsgfdgfds
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:16

Wycieczka wiele wnosi, jak każda poprzednia, to po prostu kolejny krok.

Bosman
środa, 24 czerwca 2020, 23:59

Oj nieśmiały ten nasz prezydent.Nie śmiał powiedzieć nawet gdzie są miejsca w których mogliby amerykanie stacjonować.Tak się nie można zachowywać. Przedstawia się kilka propozycji na stacjonowanie i po sprawie.

dfdsfgdsgfdgfd
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:18

Coś słabiutko wyznajesz się na prezydentach. Prezydent wyznacza kierunek wybór miejsc zleca się niższym szczeblom.

czwartek, 25 czerwca 2020, 09:15

Chyba nie czytałeś ze zrozumieniem.

ad
środa, 24 czerwca 2020, 23:21

podpis smierci. Budowa polin nabiera tepa

Rzyt
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:19

Widzisz ad ilu jest tu poliniakow republic of!! Trafiłeś prosto do gniazda pożytecznych sanacyjnych

kolia
czwartek, 25 czerwca 2020, 03:53

towarzysz zazdrosci widze

chateaux
czwartek, 25 czerwca 2020, 02:09

Co to jest tep?

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:39

Tepa pała?

jk
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:55

brednie...

Joanna
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:46

JEDNI ZAŁATWIAJA SPRAWY DLA POLSKI, INNI NAWET NA 3 DNI PRZED WYBORAMI PROGRAMU NIE POKAZALI.

Antytroll
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:28

Wracaj do Moskwy trollu

czwartek, 25 czerwca 2020, 08:26

Użyj mózgu

Istvan
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:11

Paszoł won

Peter
środa, 24 czerwca 2020, 23:56

ad - ruski troll pierwszy bzdury plecie. Myślę, że bardzo udana wizyta - Putina i Makrelę szlag trafia.

Orthodox
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:52

A co konkretnie ustalono, że już o podpisach nie wspomnę. Luźne deklaracje znane od tygodni jak nie miesięcy. Prosta ustawka na potrzeby kampanii jednego i drugiego, udokumentowana tym idiotycznym zdjęciem.

Gts
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:36

Pisowskich trolli można poznać od razu po dwóch rzeczach. Wpis zupełnie niemerytoryczny, ale zawsze wychwalający działania partii lub jej reprezentantów. Drugie to wywód o tym jak to będzie wspaniale, gdy "coś tam", oderwany w zupełności od rzeczywistości. Czyli np budujemy własny czołg. Niestety nie ma to żadnego poparcia w możliwościach, projektowych, badawczych, technologicznych, przemysłowych, produkcyjnych i finansowych również uwzględniających opłacalność. Oczywiście wszelka forma krytyki takiego bzdeta, jest od razu przez innych trolli, jak powyżej, zaszczekana tekstami o agenturze, totalniakach itp. Gdyby wódz powiedział, że 2+25, to bezmózgie (bo 6 klasach podstawówki zaledwie) trolle, ujadałyby cały dzień, że wódz ma racje. Ile to razy się już zdażało? "ceny żywności wzrosły, ale staniał olej", pisiaki klaszczą i szczerzą kły na opozycję, "ceny węglowodanów są niskie, z tym związane są ceny węgla" pisiaki klaszcza i szczerzą kły. I tak jest prawie codziennie.

czwartek, 25 czerwca 2020, 01:56

tak -racja 100%

Mario
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:31

Bredzisz ! Żadnych konkretów, tylko dekralacje bez konkretów. Duda właśnie przegrał!

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:42

Hehe, na jesieni +1tyś, teraz 3tyś+ eskadra łasic. Nic dziwnego, sowieci rozczarowani już widzieli się w ogródku już widzieli się z gąską

Czytelnik
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:32

#RafałNieKłam

Oszolom
środa, 24 czerwca 2020, 23:51

A może my wolimy polin niż kremlin onucu...

czwartek, 25 czerwca 2020, 08:27

Jedz do kibucu poliniaku banany zbierać

jk
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:57

lepsze usa, niż imperium papy i gazu...

Apek
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:42

Ja tam nie chce polin krowi placku.

dlvdklfjkldsjfk
czwartek, 25 czerwca 2020, 09:20

W Polsce nie będzie żadnego Polin, bo aktualnie Polin jest w USA. USA to znacznie lepsze Polin niż Polska, i nikt nie będzie tego zmieniał.

Antysrutnik
środa, 24 czerwca 2020, 23:49

Wania o co ci chodzi?

mello
środa, 24 czerwca 2020, 23:48

boli towarzyszu widze

złośliwy
czwartek, 25 czerwca 2020, 08:42

Adrianek,masz dzisiaj nocny dyżur?

Tweets Defence24