Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Przepisy zadziałają na wypadek wojny; Kalifat wypierany z Iraku; Protest w sprawie przetargu w MON; Ryga wierzy w NATO, nie boi się ataku Rosji

Fot. Sgt. 1st Class Jim Downen/US Army.
Fot. Sgt. 1st Class Jim Downen/US Army.

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Dziennik Gazeta Prawna, Artur Radwan, Przepisy zadziałają na wypadek wojnyAutor opisuje działania, podejmowane w celu zmian polskich przepisów, dotyczących funkcjonowania systemu obronnego, w tym np. procesu mobilizacji. Mają one związek z potencjalnym zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej w świetle kryzysu na Ukrainie. "Docelowo Sztab Generalny ma na nowo napisać ustawę o powszechnym obowiązku obrony"


Gazeta Wyborcza, Robert Stefanicki, Kalifat wypierany z Iraku: "Państwo Islamskie w Syrii jest górą, ale w Iraku ustępuje pola.(...) Iracki premier Hajdar al-Abadi zdradził, że najbliższym celem ofensywy ma być nie, jak zapowiadano wcześniej, Mosul - największe miasto zajęte przez PI - lecz miasta prowincji Anbar leżącej na zachód od Bagdadu. Na razie siły rządowe tam przegrywają.(...) Już wcześniej premier Abadi kazał doslać więcej wojsk do prowincji Anbar, ale nikt nie ma złudzeń, że sukcesu nie będzie, jeśli nie uda się pozyskać miejscowych sunnitów.


Dziennik Polski, Damian Dragański, Piloci Tupolewa mieli fałszywe uprawnienia?Autor opisuje ustalenia dziennikarzy TVN 24, którzy mieli uzyskać dostęp do ekspertyzy Wojskowej Prokuratury Okręgowej. Wynika z niej, że członkowie załogi samolotu Tu-154, jaki rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem w większości nie dysponowali odpowiednimi uprawnieniami do wykonywania lotów. "Ekspertyza (...) jest dowodem na rozkład elitarnego 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego."


Polska - Kurier Lubelski, Piotr Nowak, Protest w sprawie przetargu w MONPiotr Nowak pisze o protestach przedstawicieli związków zawodowych, związanych z przebiegiem postępowania na śmigłowce wielozadaniowe. Autor zwraca uwagę, że procedura trwa od stycznia bieżącego roku, ale społeczny obserwator otrzymał zaproszenie na spotkanie 8 kwietnia. "21 kwietnia komisja przetargowa planuje wskazać oferenta, który przejdzie do dalszego postępowania."


Dziennik Gazeta Prawna, Michał Potocki, Ryga wierzy w NATO, nie boi się ataku Rosji: Michał Potocki opisuje działania, podejmowane przez władze Łotwy w świetle zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej. Autor wspomina między innymi o planach zwiększenia wydatków obronnych, również w celu rozszerzenia zakresu zakupów broni przeciwpancernej. Jednocześnie zwraca uwagę na różnice w podejściu rządu Łotwy do potencjalnego niebezpieczeństwa ze strony Moskwy, w stosunku do władz Litwy i Estonii. "Łotwa jest przeciw ostrym sankcjom, robi zbyt wiele interesów z Moskwą"

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ksionc Probołszcz

    typowo Polskie - jeszcze nie ma wyników a już będzie protest:) Nie wiedziałem ze związki zawodowe znają sie najlepiej na obronności - jak będzie wojna to pierwsi uciekną i schowają głowę w piach!!! Mieliśmy już exprerymenty pt. Krab, Gawron - związki, związki i Powązki... - nie kombinować i kupować sprawdzone konstrukcje BH i SH. Amen

Reklama