Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Wojska Specjalne apelują o powrót byłych żołnierzy; Prezydent USA podjął decyzję w sprawie wycofanie wojsk USA z Niemiec; Australia zwiększa budżet obronny aż o 40 proc.; Plany NATO dotyczące obrony państw bałtyckich zatwierdzone

Fot. St. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek, Combat Camera DO RSZ
Fot. St. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek, Combat Camera DO RSZ

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Komandosi, wracajcie!”: Jak zapowiedziały Wojska Specjalne namawiają swoich byłych żołnierzy do ponownego zaciągnięcia się do armii. Specjalsi mogą przyjąć nawet 200 rezerwistów. „Teraz, jak podaje MON, armia liczy 108 tyś. żołnierzy zawodowych. Jednak do końca roku powinno ich być 111,5 tyś. Dodatkowo w skład Sił Zbrojnych powinno wchodzić 29 tyś. ochotników WOT (teraz jest ich ponad 21 tyś.). Dlatego poszczególne rodzaje wojsk prowadzą akcje rekrutacyjne. Na chętnych czekają Wojska Obrony Terytorialnej, które uprościły system rekrutacji.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Niemcy. Trump idzie w zaparte”: Prezydent USA - Donald Trump - podpisał rozkaz wycofania blisko 10 tysięcy żołnierzy z Niemiec. Nie wejdzie on w życie bez reelekcji Donalda Trumpa 3 listopada. „Miały być konsultacje z Kongresem, miały być konsultacje z NATO. W końcu zwyciężył impulsywny charakter amerykańskiego przywódcy. W nocy z wtorku na środę (czasu warszawskiego) spełnił on groźby i wydał rozkaz ograniczenia o przeszło jedną czwartą amerykańskiego kontyngentu w Niemczech. Ma on zostać zredukowany do ledwie 25 tyś. wojskowych. To niewiele, biorąc pod uwagę rosnące zagrożenie ze strony Rosji.”


Gazeta Polska Codziennie, „Australia szykuje się na wojnę”: Australijski rząd zwiększa budżet obronny aż o 40 proc. Ze względu na konflikt na Morzu Południowochińskim władze chcą kupić pociski balistyczne i broń naddźwiękową. „Podczas środowej konferencji prasowej premier Australii Scott Morrison poinformował, że rząd w Canberrze postanowił zwiększyć swój potencjał militarny na Indo-Pacyfiku, przez co budżet na obronność na kolejną dekadę zostanie zwiększony o 40 proc. Tym samym dotychczasowy budżet zasili dodatkowe 2,7 mld dol. australijskich (7,4 mld zł). - Głównym priorytetem rządu jest ochrona gospodarki narodowej, zapewnienie bezpieczeństwa militarnego i obrona suwerenności.”


Gazeta Polska Codziennie, „Więcej NATO w Polsce”: Sojusz Północnoatlantycki zatwierdził nowe plany obronne Polski i państw bałtyckich. Plany były dotychczas blokowane przez Turcję. Zapadła też ostateczna decyzja USA o wycofaniu części amerykańskich żołnierzy z Niemiec. Możliwe, że zostaną oni przerzuceni do Polski. „Informację o tym, że plany GRP, czyli tzw. stopniowej odpowiedzi dla Polski i państw bałtyckich, które wzmocnią nasze bezpieczeństwo i system obronny, zostały zatwierdzone przez członków NATO, potwierdził przebywający wczoraj w Drawsku Pomorskim prezydent RP Andrzej Duda. Ocenił on przy tym, że jest to <<ostateczne wojskowe, (...) techniczne zatwierdzenie>> politycznych decyzji, które zostały podjęte w czasie ostatniego szczytu NATO w Londynie w grudniu ub.r.”


Reklama

Komentarze

    Reklama