Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Wirus Petya jednak zaszkodził polskim firmom?; Co dalej po zwycięstwie w Mosulu?; Lockheed Martin po raz kolejny wyprodukuje pociski JASSM dla amerykańskich sił powietrznych; Hiszpańskie służby zatrzymały dżihadystów
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Sylwia Czubkowska, Dziennik Gazeta Prawna, „Petya pokazał dziury w naszej cybertarczy”: Wirus Petya jednak zaszkodził polskim firmom? Co 20 zaatakowana firma była z Polski. „Ofiarą jest sprzedawca części samochodowych, duży dom mediowy, firma medyczna. A mimo to do NC Cyber, czyli jednostki odpowiedzialnej za ochronę cybernetyczną, nie spływały niemal żadne informacje o polskich problemach.”
Agnieszka Rostkowska, Gazeta Wyborcza, „Bitwa o Mosul i plan za 100 mld dol.”: Co dalej będzie z Irakiem po zakończeniu działań militarnych w Mosulu? Iracki rząd już planuje, jak walczyć z młodymi islamskimi radykałami. „Irackie władze ogłosiły, że odbicie miasta z rąk dżihadystów jest już przesądzone, to kwestia dni. l przedstawiły plan, który umożliwi powrót do domów 860 tyś. mosulczyków.[...] Szczególny nacisk położono na program zapobiegania radykalizacji młodych Irakijczyków, którzy przez ostatnie trzy lata byli indoktrynowani ekstremistyczną ideologią dżihadystów. - Musimy zapobiec narodzinom nowego pokolenia inspirowanego kulturą nienawiści - wyjaśnił Hossam al-Ajja a władz prowincji Niniwa.”
Rzeczpospolita: Siły Zbrojne RP zamówiły ponad 110 pocisków obydwu typów do uzbrojenia samolotów F-16. „Lockheed Martin otrzymał od Sił Powietrznych USA zamówienie na produkcję strategicznych pocisków JASSM-ER o zasięgu ponad 900 km za 413 mln dolarów. Dzięki temu kontraktowi liczba pocisków JASSM-ER oraz rakiet JASSM w US Army przekroczy 3 tyś.[…]”
Gazeta Polska Codziennie, „Madryt tropi dżihadystów”: W zatrzymanej grupie był salaficki imam, który organizował spotkania. „Wczoraj nad ranem hiszpańscy funkcjonariusze aresztowali na Majorce czterech islamistów. Władze poinformowały, że rozpracowana grupa utrzymywała międzynarodowe kontakty i co tydzień organizowała potajemne spotkania, podczas których weryfikowała stopień motywacji młodych rekrutów i przekonywała ich do odbywania podróży do krajów ogarniętych konfliktem na tle religijnym.”
Nasz Dziennik, „Artykuł 5 potwierdzony”: Prezydentura Donalda Trumpa wbrew medialnym domysłom, nie osłabiła NATO. Kongres USA potwierdził ważność podstawy funkcjonowania sojuszu. „Izba Reprezentantów Kongresu prawie jednomyślnie poparła zaangażowanie USA na rzecz NATO, potwierdzając gwarancję, że wszyscy członkowie Sojuszu są zobowiązani do wzajemnej obrony. W uchwalonej stosunkiem głosów 423:4 rezolucji Izba „uroczyście potwierdziła" zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego zawierającego wspomnianą gwarancję.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie