Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Serbia nie chce sankcji wobec Rosji; Zasieki na granicy z obwodem kaliningradzkim; USA krytykuje umieszczenie rosyjskiego lotnictwa w Iranie; Udaremniony zamach w Niemczech

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, "Serbia nie wystąpi przeciw Rosji": Pomimo aspiracji Serbii do Unii Europejskiej oraz wspólnych manewrów z NATO, władze w Belgradzie nie zgadzają się na sankcje wobec Rosji. Serbia obawia się utraty rosyjskich inwestycji oraz blokady budowy gazociągu South Stream. Wizyta amerykańskiego wiceprezydenta - Joe Bidena - nie przekonała Serbów do zmiany decyzji.


Fakt, "Rosja grodzi granicę z Polską": "Rosjanie chyba nie wierzą, że Polska przywróci mały ruch graniczny (MRG) z obwodem kaliningradzkim. Na granicy stawiają zasieki, płot i drut kolczasty - informuje Radio ZET. Możliwość wielokrotnego i bezwizowego przekraczania granicy przez osoby mieszkające w jej pobliżu została zawieszona przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Jak tłumaczono - ze względów bezpieczeństwa."


AK, Gazeta Polska Codziennie, "Moskiewska taktyka faktów dokonanych": USA krytykuje umieszczenie rosyjskiego lotnictwa w Iranie.  "Komentując to posunięcie Moskwy podczas konferencji prasowej rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Mark Toner ocenił, że takie zwiększenie zaangażowania rosyjskiego w ogarniętej od pięciu lat wojną Syrii może być pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Toner podkreślił, że komplikuje to i tak bardzo trudną sytuację w regionie."


PAP, Nasz Dziennik, "Udaremniony zamach": W Niemczech zatrzymano mężczyznę podejrzewanego o próbę zamachu. "Niemieccy antyterroryści zatrzymali w Eisenhuettenstadt nad Odrą w Brandenburgii 27-letniego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie zamachu z pobudek islamistycznych. [...] Przygotowywał zamach na uczestników festynu w mieście położonym na południe od Frankfurtu nad Odrą przy granicy z Polską.[...] W liczącym 30 tyś. mieszkańców Eisenhuettenstadt znajduje się centralny ośrodek dla uchodźców dla kraju związkowego Brandenburgii. Nowi imigranci spędzają tutaj pierwszy okres po zarejestrowaniu jako uchodźcy."

Reklama

Komentarze

    Reklama