Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: ISIS wyprowadza pieniądze z Syrii; ONZ wyśle misję pokojową na Ukrainę?; Wsparcie MON dla klas mundurowych; Wiceminister Tomasz Szatkowski o reformie systemu dowodzenia
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Złoto pustyni w wydaniu ISIS”: Majątek ISIS szacowany jest pomiędzy 520 a 870 mln dol. Dżihadyści planują ulokować pieniądze poza okupowanym terytorium, np. w Bagdadzie. „W cieniu walki o resztkę zajmowanych przez siebie terenów dżihadyści toczą ważniejszą bitwę: o zabezpieczenie finansowej przyszłości.”
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Rosja nagle pokochała ONZ”: Zaskakująca zmiana decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina. ONZ wyśle misję pokojową na Ukrainę? „Prezydent Putin zaproponował wysłanie „błękitnych hełmów" do Donbasu. Wcześniej przez dwa lata sprzeciwiał się temu.”
Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, „Klasa wojskowa w każdym powiecie”: Wsparcie MON w przygotowaniu młodzieży do zawodowej służby wojskowej. „Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło pilotażowy program skierowany do szkół ponadgimnazjalnych, w których działają klasy mundurowe. Projekt ten ma na celu wsparcie placówek w prowadzeniu obecnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej szkolenia wojskowego. Co więcej, do 2019 r. w każdym powiecie ma być szkoła, która uruchomi przynajmniej jedną klasę wojskową.”
Tomasz Szatkowski, Nasz Dziennik, „Rozmawiajmy i nie zwlekajmy ze zmianami”: Wypowiedź wiceministra obrony narodowej Tomasza Szatkowskiego, w debacie dotyczącej reformy systemu dowodzenia. „Największe emocje budzi oczywiście kontekst relacji prezydent - MON. [...] jego rola jako zwierzchnika Sił Zbrojnych oraz w systemie kierowania obroną państwa nie jest omawiana w Przeglądzie ani też w wynikającej z niego jawnej Koncepcji Obronnej RP. Wyjaśnienie tej kwestii jest niezwykle prozaiczne: prezydent RP poprzez szefa BBN w trakcie prac nad Przeglądem wyraził sugestię, aby nie zajmować się problematyką całościowego kierowania obroną państwa w ramach SPO, która dotyczy także prerogatyw prezydenta RP.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie