Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Francja wydłuża stan wyjątkowy; Bułgaria zagrożona przez Rosję; Nowy minister - koordynator z dostępem do informacji niejawnych

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Moszyński, Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, "Francja tropi terrorystów":  Służby francuskie prowadzą obławę i śledztwo w sprawie niedawnych zamachów. Udaremniono w ten sposób już kilka zamachów i zarekwirowano pokaźne ilości broni. Władze Francji przygotowują również zmiany w prawie mające wydłużyć stan wyjątkowy w kraju. "Pod koniec miesiąca w Paryżu rozpocznie się szczyt klimatyczny, na który przyjadą dziesiątki szefów rządów i głów państw. Władze Francji obawiają się kolejnych zamachów, pod uwagę biorą najgorsze scenariusze. Nawet użycie przez terrorystów gazów porażających układ nerwowy, np. sarinu (wykorzystała go japońska sekta, która w 1995 r. zaatakowała tokijskie metro, zabijając 12 osób i raniąc 5 tys.) Rząd postanowił, by wojsko przekazało cywilnym służbom ratunkowym zastrzyki z siarczanem atropiny, jedynym nań antidotum."


Andrzej Romanowski, Rzeczpospolita, "Bułgaria. Nowy cel Putina": Prezydent Bułgarii - Rosen Plewnellew - apeluje do krajów NATO, że jego kraj jest teraz celem Rosji i prosi również o wsparcie. Zaznaczył, że Kreml prowadzi w stosunku do Bułgarii wojnę hybrydową. Od końca października wszystkie strony rządowe są hakowane na tak dużą skalę, że mało prawdopodobny jest atak pojedynczej grupy hakerskiej. Granice powietrzno - morskie są cały czas naruszane przez rosyjskie lotnictwo. Wsparcie militarne Serbii oraz Czarnogóry przez Rosję również jest aktem sugerującym próbę destabilizacji regionu. Prezydent Plewnellew zaznacza, że destabilizacja Bałkanów - będzie ciosem dla Europy.


Tomasz Żółciak, Gazeta Prawna Codziennie, "Europejskie miasta drżą przed zamachowcami. W naszym panuje spokój": W naszym kraju jest planowanych wiele imprez masowych. Od sylwestra, Mistrzostwa w piłce ręcznej po wielomilionowe Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. W samorządach oraz służbach odpowiedzialnych za te wydarzenia - panuje wyjątkowy spokój.


Maciej Walaszczyk, Nasz Dziennik, "Kamiński z dostępem do tajemnic": Akt łaski, który został udzielony Mariuszowi Kamińskiemu przez Prezydenta Andrzeja Dudę - w sprawie nadużycia w CBA - sprawił, że obecny koordynator służb specjalnych może otrzymać certyfikat dopuszczający do informacji niejawnych. Certyfikat, zwany poświadczeniem bezpieczeństwa jest konieczny aby móc sprawować urząd w którym są przetwarzane informacje niejawne. Można go otrzymać m. in. spełniając wymóg niekaralności za umyślne przestępstwa.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Polska zdeklarowała pomoc Francuzom": Wywiad z nowym wiceministrem obrony narodowej - Bartoszem Kownackim. Rozmówca porusza kwestie polityki międzynarodowej oraz ostatniego spotkania unijnych szefów resortów obrony. Wiceminister również wypowiada się na temat wsparcia polskiego przemysłu zbrojeniowego, zdecydowanie popierając jego rozwój. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. bender

    I na prosbe Bulgarow nasz optujacy za koncepcja miedzymorza prezydent powinien wyslac MIGi do ochrony ichniego nieba. Zwlaszcza, ze dwa juz tam byly w celu przekonania ichniego parlamentu, ze MIG po remoncie w Bydgoszczy nadal lata.

Reklama