Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Ekspert GLOBSEC o zamachach w Europie; Obywatel Tunezji odpowiedzialny za zamach w Berlinie; Budżet MON na 2017 rok; Trzeci szczyt Rosja-Zachód; Pełne wykonanie budżetu MON
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, "Niemcy nie mogą już spać spokojnie": Wywiad z Kacprem Rękawkiem, ekspertem do spraw terroryzmu, szefem zespołu badań nad obronnością i bezpieczeństwem GLOBSEC. "Spodziewa się pan kolejnych ataków? – Obserwujemy, nawet na ogólnie dostępnych zdjęciach i w doniesieniach prasowych, czy na terenie Syrii i Iraku nie pojawiają się zorganizowane grupy dżihadystów z Niemiec na wzór tej francusko-belgijskiej. [...] Mówimy o setkach ludzi, którzy wyjechali, więc w pewnym momencie coś takiego może się urodzić. To samo dotyczy Szwecji, z której wyjechało 300 osób – per capita niewiele mniej niż z Belgii. Albo Holandii – dżihadyści z tego kraju z łatwością porozumiewają się po niderlandzku z Belgami".
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, "Terrorysta znowu z Tunezji": Niemieckie służby przedstawiają tożsamość domniemanego terrorysty z Berlina, który zabił 12 osób w tym polskiego kierowcę. Po raz kolejny zamachowcem okazał się obywatel Tunezji (zamach w Nicei również został przeprowadzony przez obywatela tego kraju). Anis A. pół roku wcześniej wystąpił w Niemczech o azyl, który nie został mu przyznany. Otrzymał jedynie zgodę na tolerowany pobyt na niemieckim terytorium. Tunezyjczyk miał powiązania z ekstremistami i był znany policji.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "To będzie dobry rok dla zbrojeniówki": W 2017 roku budżet Ministerstwa Obrony Narodowej ma wynieść blisko 10 miliardów złotych, z czego prawie 7 miliardów ma zostać przeznaczone na modernizację armii. Najważniejszym programem zbrojeniowym do wykonania będzie najprawdopodobniej pozyskanie śmigłowców.
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, "NATO chce uniknąć zimnej wojny": Odbywa się trzecie w tym roku posiedzenie Rady NATO-Rosja, podczas którego obie strony omówiają problem wojny hybrydowej na Ukrainie, a także kwestie przejrzystości w działaniach militarnych i redukcji napięć na linii Kreml-Zachód. "Głównym tematem poniedziałkowego posiedzenia Rady NATO-Rosja było rozlokowanie w 2017 r. na Litwie, Łotwie, w Estonii i Polsce batalionowych grup bojowych Sojuszu, których obecność zaniepokoiła Rosję. – Liczymy na szczerą rozmowę w kwestiach związanych z bezpieczeństwem w Europie, a zwłaszcza w tych dotyczących wzmocnienia wschodniej flanki NATO – powiedział rosyjski ambasador przy NATO Aleksander Gruszko. Już po zakończeniu obrad rady sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że NATO nie szuka konfrontacji ani nie stanowi zagrożenia. – Wszystko, co robimy, łącznie ze wzmocnieniem naszej obecności na wschodnich rubieżach Sojuszu, ma charakter defensywny, jest proporcjonalne oraz zgodne z prawem międzynarodowym – stwierdził".
Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Broń za każdą złotówkę": Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o 100% wykonaniu budżetu na ten rok. "Chodzi o ponad 9,3 mld zł zarezerwowanych na realizację programu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. W poprzednich latach resort obrony zawsze zwracał część pieniędzy do budżetu (czasami nawet kilka miliardów złotych), bo nie udawało mu się wydać ich w całości, ale teraz minister Antoni Macierewicz ogłosił, że plan zakupów broni i sprzętu dla żołnierzy zostanie wykonany w całości. [...] Polskie jastrzębie mają otrzymać kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder oraz kierowane pociski rakietowe średniego zasięgu klasy powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM".
Ziom
AMRAAM o zasięgu 1000 km????? Mamy dostęp do romulańskiej technologii?????