Reklama

Siły zbrojne

Czeskie haubice strzelą na 55 km. Miliardowy kontrakt

Fot. Nexter
Fot. Nexter

Czeskie ministerstwo obrony zdecydowało się na rozpoczęcie negocjacji w sprawie zakupu haubic Caesar, produkowanych przez francuskiego Nextera. Zastąpią one używane dziś w Czechach haubice wz. 77 Dana kalibru 152 mm.

Resort obrony podjął decyzję o zakupie francuskich haubic po przeprowadzeniu studiów wykonalności i dwóch badań rynku w latach 2017 i 2019. Porównywano 80 parametrów ośmiu systemów artyleryjskich. W wyniku tego procesu 21 maja br. zatwierdzono decyzję o wyborze francuskich haubic.

W komunikacie resortu obrony podkreślono, że francuskie rozwiązanie uznano za najkorzystniejsze zarówno z punktu zdolności operacyjnych, jak i ceny – ta miała być wyższa nawet o połowę dla systemów konkurencyjnych o zbliżonych parametrach. Podstawowymi kryteriami były m.in. zgodność ze standardem NATO (kaliber 155 mm) i donośność przynajmniej 40 km.

Zaoferowana Czechom wersja haubic osiąga jednak jeszcze wyższą donośność – do 42 km z wykorzystaniem standardowej amunicji i nawet 55 km z amunicją specjalną. W procesie oceny ofert uwzględniano również współpracę przemysłową – w tym możliwość integracji haubic na podwoziach Tatra 8 × 8. Wartość kontraktu oszacowano na 5,95 mld koron czeskich brutto (czyli ok. miliard złotych).

Umowa ma objąć dostarczenie 52 haubic wraz z pierwszą partią amunicji, dwoma symulatorami, pakietem logistycznym i szkoleniowym. Kontrakt zawiera też opcję na dalszych 12 haubic, bo Czesi uwzględniają możliwość stworzenia rezerwy sprzętowej na wypadek poniesienia ewentualnych strat.

Podpisanie umowy przewidziano w br., a dostawy mają być realizowane w latach 2022-2026. Pozwoli to Czechom do 2026 wystawić ciężką brygadę zmechanizowaną do działań NATO zgodnie z przyjętymi zobowiązaniami wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Kontrakt stanowi też dużą szansę dla zbrojeniówki Republiki Czeskiej. Oprócz dostarczenia podwozi, czeski przemysł (co podkreślono – zarówno państwowy, jak i prywatny) zostanie szeroko zaangażowany w proces produkcji samych systemów artyleryjskich. W kraju ma odbyć się finalny montaż Caesarów, Czesi będą też dostarczać systemy elektroniczne, okablowanie czy amunicję. Ponadto, tamtejsze firmy będą uczestniczyć w łańcuchu dostaw francuskich partnerów na rynki światowe. Dotyczy to np. Tatry, która dostarcza podwozia dla platform Nextera.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (47)

  1. stary

    Dyskusja w tym temacie pokazuje,że zarówno w MON jak i wśród polityków nie ma ludzi,którzy wiedzą co należy robić,aby zagwarantować sensowny rozwój zbrojeniówki oraz dobre zaopatrzenie armii w uzbrojenie,gwarantujące szanse przetrwania na polu walki.Przecież wieża Kraba to rozwiązanie Brytoli sprzed 35 lat, czym się tu zachwycać. Kryl to jakaś odchudzone wersja Atmosa na Jelczu, karykatura broni. Zbrojeniówka utraciła wizję rozwoju na skutek negatywnej selekcji ludzi,kierujących tą branżą, w MON siedzą ludzie Klicha/Błaszczaka (mówię o poziomie kompetencji), którzy podejmują irracjonalne decyzje.Jednym słowem zgroza.

    1. ccc

      O ! To ! To ! To !

  2. ccc

    To wszystko tylko w bajecznej teorii ... ach te Pepiki !

  3. Kris

    Po co im haubice. I tak się poddadzą.

    1. Ceska Meska

      A po co wam Kraby i tak bronicie pas,taktyczny Odry czyli Niemiec

  4. Hipopotam

    Haubica strzela celnie 6 trajektorii w jednym czasie Cep ogniskowy Co JESZCZE potrzeba Broni galaktycznej?

  5. Gustlik

    Zawsze mnie bawiły te "łapy" przenoszące pociski i ładunki w Cesarze. Co prawda to dużo lepsze od tego co nasi zaproponowali w Krylu ale i tak jest element ręcznego wyjmowania i układania przez dwóch ładowniczych. Ja bym to zrobił zupełnie inaczej. Zamiast "łap" zrobiłbym jaszcze amunicyjne rozkładane na boki żeby po rozłożeniu tworzyły jedną, dwustronną linię dosyłania amunicji taśmociągiem prosto do podajników. Bez żadnego udziału ładowniczych. Dwie osoby załogi mniej, mniejsza podatność na uszkodzenia, większa szybkość podawania.

    1. Ustawiator

      Ten patent ma NCBR i dał 60 mln pln na grant

    2. LMed

      Łatwo powiedzieć. Próbowałeś już zrobić?

    3. Edek

      No to dawaj. Kolejny konstruktor netowy. Zatrudnij się opracuj projekt przebadaj i działaj a nie wydaje Ci się że to można zrobić na już jak psrykniecie palcami.ile ty masz lat?

  6. Capek

    No to TERAZ sibie postrzelamy Proponuje w Nowa Dębie na,manewry NATO

  7. Dopalacz

    Altyleria ma sens gdy strzela bardzo szybkimi pociskami samonaprowadzającrmi się na wybrany cel, nie muszę dodawać, że na współczesnym polu walki najlepszą amunicją szpiegowsko-gospodarczą jest szybki i tani smartfon z własnym parkiem i innymi układami wykonanymi w litografii 3 nm

    1. GPAS1

      Artyleria

  8. ciekawy

    To jest sprzęt bardziej przydatny do osłony wojsk, przy prowadzeniu działań w Afryce, Iraku, czy Afganistanie . Polska, jeżeli chce sojuszu z USA będzie musiała co jakiś czas wspierać ich wojska w tamtych regionach. I powinna sobie sprawić tego typu sprzęt w ilości zapewniającej osłonę oddziałom działającym w różnych rejonach świata. Raczej nie można oczekiwać, że Amerykanie zapewnią nam wsparcie w Polsce za Bóg zapłać.

  9. Gieniek

    Zanosi sie na nowy kontrakt z Francuzami na gazo amunicję Pasuje do KRABA OD RĘKI

  10. Pankracy

    Ta brygada obsadzi chyba granicę ze Śląskiem bo inne bezpieczne 52-sztuki pokryja,WSZYSTKIE górskie przeprawy

  11. Ahoj Mesko

    Łapy do Cezara? A po co, mamy przecież górników ze Śląska

  12. Podhale Nowy targ

    21 BSP nadal bezbronna HONKER I BWP Propagandowe slogany Błaszczak a już NAWET nad Soliną spuszczają w wodę

  13. Afganczyk

    Czeski szpital polowy w Afganistanie uratował zdrowie paru kolegom a potem Herkules i Niemcy To byla prawdziwa WARTOŚĆ BOJOWA nie mówiąc o wielu koleżeńskich gestów

  14. nextgen5

    Zaorać swój przemysł żeby nie brać udziału w działaniach lub ogłosić neutralność to też jakaś opcja, charakterystyczna w sumie

    1. Sidematic

      Żeby być neutralnym trzeba mieć silną armię. Inaczej się nie da.

    2. asdf

      Swoj przemysl oplaca sie miec tylko po to zeby wyposazac wlasna armie po kosztach, zarabiac na eksporcie jak to wyglada u nas? Niewydolny przemysl zbrojeniowy produkuje przestarzaly sprzet bez szans na eksport za ktory tylko Wojsko Polskie musi przeplacac to ja dziekuje za taki przemysl.

    3. wert

      Możliwa w Szwajcarii nie na naszym pasie transmisyjnym

  15. Przytomny

    Czechy to mały kraj. Nie mają zdolności produkcji myśliwców, bo potrzebują ich tylko 12. Polska to tylko trochę większy kraj.

    1. ryba

      coś jak by 9 miejsce pod względem ludności coś ci chyba umknęło ,kiedyś polacy lali ruskich i nie tylko ich czego wsztscy wkoło sie boja .Umiejetne poprowadzenie naszej polityki msi zaskutkować skokiem gospoarczym w górę.

    2. Chyba Szwedzi nie wiedzą o twojej głębi przemyśleń, bo robią Grippeny, a ludnościowo są porównywalni z Czechami.

    3. JSM

      Szwecja ma tyle samo ludności co Czechy a ma znaczące siły powietrzne (130 myśliwców), własną produkcję samolotów a w czasie II WŚ miała najpotężniejszą marynarkę wojenną na Bałtyku ze wszystkich państw bałtyckich.

  16. na szybko

    Jak ktoś wie niech napisze żeby czytelnik nie szukał w necie czy Ceasar ma lufę L55 i automat ładowania ? Jak Caesar ma się do projektowanego polskiego Kryla z półautomatem ?

    1. JSM

      52 kalibry.

    2. Marek

      Na to na wolno. Se pooglądaj "automat ładowania" w akcji. "automatyka" jest na poziomie "śmieciarki" To samo możesz zrobić w Krylu ręcznie, albo dodać co już jest i będzie podobna "śmieciarka". Tylko po co? Wyjaśnij mi co nawet najbardziej użyteczna "śmieciarka" z działem ma do roboty w jednostkach ciężkich, gdzie u nas jest Krab?

    3. Davien

      Ceasar ma działo 155mm L52, nie ma L55 dla armatohaubic 155mm, pomyliło sie panu z działem czołgowym 120mm I nei ma automatu ładowania.

  17. Ryszard 56

    a My??

    1. no jak mi tego brakowało :)

  18. Andrzej Zasieczny

    Byłem pewien, że decyzja Czechów o zakupie armatohaubic Caesar wywoła ponownie dyskusje nt. sensowności zakupu dla WP w ogóle niechcianych przez polskich artylerzystów armatohaubic Kryl. Tylko ktoś, kto - mówiąc elegancko, ba nasuwają się tu inne słowa - nie ma pojęcia o współczesnym i przyszłym polu walki, kto nie szanuje życia artylerzystów, może twierdzić, że Kryle powinny zastąpić armtohaubice Dana. Niestety, w tej grupie są polscy generałowie, którzy niczego nie czytają, nie uczą się i przygotowują się do wojen, które już były albo będą w Afryce (np. w Mali Francuzi używają swoje Caesary do walki z beduinami operującymi na wozach terenowych i motocyklach). Zamiast ładować miliony zł w tak poroniony projekt jak Kryl, należy natychmiast uruchomić program modernizacji Dan (prototyp takiej modernizacji wykonały WZU w Grudziądzu) i kupić nowoczesną amunicję od Słowaków. To wszystko jest dostępne niemal od ręki. Zmiana kalibru armaty Dany ze 152 mm na 155 mm nie jest żadną koniecznością teraz, ale można ją zaplanować w nieodległej przyszłości, po zakończeniu obecnie przygotowanego programu modernizacji. A co do Czechów, to są oni specjalistami od marketingu. Do Afganistanu wysłali niezbędny tam pododdział wojsk przeciwchemicznych i oddział specjalisów, bo nic innego nie mieli, ale cały czas trajkotali, jakimi to są poważnymi sojusznikami. Czy zastanawialiście się, dlaczego Rosjanie ani myślą tracić czas i pieniądze na projekty w rodzaju Kryla czy Caesara?

    1. Kacap

      Rosjanie nie tak dawno potrafili wyprodukować łódź podwodną i sami ją zatopić.

    2. bono

      Rosjanie mają od groma artylerii ciągnionej, przy której Kryl to niedościgniony wzór.

    3. Marek

      Artylerzyści mogą chcieć sobie nawet gwiazdkę z nieba. Jak służysz tam, gdzie jeżdżą na gąsienicach masz Kraba. W jednostkach, gdzie podstawą jest trakcja kołowa ma być proste i tanie działo o tym samym kalibrze na kółkach. Modernizacja Dan jest robiona w ograniczonym zakresie i nikt ich nie skreśla, bo to wartościowy sprzęt. Jeśli chciałbyś mieć 155 mm na Danach, to z krótszą lufą i z mniejszym zasięgiem. NATOwskie przeliczniki artyleryjskie szlag by trafił przy okazji. Liczy się perspektywiczny zasięg. 155 mm go ma, 152 mm nie.

  19. ????? ;

    nie francuskie..a ta armatka krązy jyz po całym świecie.. na samochodzie od Szwecji ..wciskano ja Polsce i wszystkim to ..wiadomo ..beduin..i to nawet z francuska.. czesi od kilkudziesieciu lat maja lepsze dany,.. Niby po co im izraelski import .. po co ?

    1. Sidematic

      Napiszesz to samo jeszcze raz tylko po polsku?

    2. Marek

      Dany nie są lepsze to raz. Nam chciano wcisnąć francuskiego gotowca to dwa. Jeśli chodzi o trzecią sprawę, zwróć uwagę na podwozie. Francuzi go nie wymyślili.

    3. ryba

      nie maja dan bo program małorozwojowy i zasieg żałosny ,ale zadziwia mnie fakt jak szybko Wyszechradzcy z siebie rezygnują .My możemy im zaoferować Kryla z szybkim dostępem do częsci i możliwościa popracowania nad projektem ,niestety beton lub lobbing nie pozwala nam w Wyszechradzie sie dogadać.

  20. Przytomny

    Kryle szanowny panie Andrzeju w WP mają być, ponieważ polski przemysł prawdopodobnie będzie w stanie je zbudować. To chyba jedyna przyczyna. I też odpowiedź na pytanie dlaczego MON np. zamawia seryjnie holowniki.

  21. kd12

    Nie chce się wymądrzać, ale nasi sąsiedzi z dawnego bloku wschodniego ciągle coś kupują i nic z tego nie wychodzi. Przykładów jest wiele, dużo zapowiedzi i nic

    1. jon

      Żeby oni choć kupowali. 12 Gripenów które mają wzięli w leasing od Szwecji...

    2. Proszę nie wprowadzać

    3. I dobrze,że wzięli w lizing. PKP cargo ma własne loko. Stoją po krzakach nie używane ,lub zepsute ...nie mają parcia to samo z ich wagonami + socjalizm i leniwstwo załóg utrata rynku. Prywatny przewoźnik ma wszystko w lizingu względnie nowe loko ,nowe wagony...efekt... maszynista cargo ma między 3 tys - 5(tylko ci z wysługa i nadgodzinami) prywatny od 6 tys w górę+ taksówka gratis. Lizing wymusza sam z siebie eksploatowanie sprzętu . Nie po to bulisz by stał. Lot gripena 4 tys dolarów za godzinę f16 12 tys dolarów a F35 30 tys dolarów. Znudzi ci się...dowidzenia nie ma samolotu bieri inne. Lizing to dobra opcja opcja dla tych co lubią pracować. A u nas...niech żyje socjalizm,zabierzemy tym którzy robią na polską farsę pseudo armii

  22. Ten zakup pokazuje jaką padaką jest MON i iu i ich denne pomysły...za kraby i pseudo czołgi byłoby ich z 500...i montaż w kraju...a pracy do 2030

    1. Meska

      Może od razu milion? A Kraby gdzie budują? W Rosji, Chinach?Modernizacja czołgów rowniez w Chinach jest robiona?

    2. neo

      Kiedyś Czesi robili armaty, haubice a taraz kupują to od żabojadów. No faktycznie, to jest "postęp" - zlikwidowali swój przymysł zbrojeniowy.

    3. Ehhh może ty masz większą rację...

  23. Ślązak

    W czeskich warunkach optymalny.wybór, szkoda że Kryl.tak.topornie.idzie

    1. ...

      Idzie.. ale po nowemu i będzie nieco grubszy ;)

    2. Pytajnik

      Coś drgnęło w temacie nowej wersji Kryla?

    3. Ślązak

      Automat do ładowania i bedzie ok, te podniecone głosy krytyków Polski nie czają tego że republika czeska ma jedną brygadę zmechanizowaną a Polska ma tych brygad zmechanizowanych/pancernych 11 a za moment 12 za bym tą jedną czeską brygadę już dawno w broń z gwiezdnych wojen wyposażył

  24. Hektor

    Jak widać Czesi wybrali podwozie 8x8 i na pewno dobrze a tym wyjdą. A u nas jakiś MON-owski "geniusz" uparł się na podwozie trzyosiowe dla Kryla co doprowadziło do wielu problemów i opóźnień.

    1. ...

      Musisz odświeżyć dane...Twoje są z przed paru lat, jest nowy wztt

    2. Jarzębina Czerwona

      Taki byl wniosek o finansowanie z NCBR bo jelcz byl grany

    3. gegroza

      Czyli kilka lat i sporo pieniędzy straconych przez wztt ? ktoś za to odpowiedział ?

  25. Andy

    przypuszczam że opóźnienie prac przy Krylu ... to nie przypadek tylko świadome zaniedbanie umozliwające wejscie w kooperację przemysłów zbrojeniowych Czech i Polski które w ścisłej wspólpracy mogłyby pokusic się o znaczne zwiększenie potencjału obronnego naszych krajów i całej grupy W4 -podobnym moim zdaniem było z przetargiem na LIFT i zakupem oraz rozwojem z udziałem polskich firm L159 który byłby na pewno tańszym i lepszym rozwiązaniem niż włoskie M kupione całkowicie z półki beza kompletnie żadnych "kopnesat" przynajmniej dla naszego przemysłu i gopodarki...

    1. Dudley

      Kompensata, to nienagłaśniana możliwość korzystania z włoskiego systemu zobrazowania satelitarnego.

    2. kukurydza

      Nie. Kryl był od początku salonowym dzieckiem nie chcianym przez wojskowe "doły". Zastanów się. Nawet Danusie ośmieszyły francuzów i niemców w Afganistanie, bo nasi siedząc pod pancerzem mogli działać w pełni swobodnie. A talibowie nie byli idioci, szybko zaczaili że wystarczy byle moździerz, by niemieckie i francuskie obsługi odgonić od dział i posłać do schronów. To nie działało tam gdzie byli polacy, bo załogi Danuś tylko zamykały włazy i działały dalej. W efekcie niemcy za ciężką kasę przerzucili sobie parę sztuk PzH2000. Koncepcja lekkiego, aeromobilnego Kryla w tej sytuacji zdechła, i rzucano jej kłody pod nogi, a obecnie gwoździem do trumny jest nowy wymóg, że toto musi być w stanie oddać sensownie jakąś ilość strzałów bez obsługi biegającej wokoło. HSW po to zrezygnowało w licencji z autoloadera by było lżej, ale teraz już nikt nie chce lżej, ale... chce autoloadera. Całe szczęście że HSW ma prawo go dokupić albo dorobić, i tym się podobno teraz zajmuje, ale i tak cały system wojskowym się nie podoba... i coraz częściej mówi się by sobie dać z aeromobilnością siana, wsadzić na bardziej standardowe podwozie 8x8, i wyposażyć w oryginalny autoloader, a nie silić się na jego dłubanie...

    3. ...

      Kolejne bzdury ! WZTT kreśli sobie wojsko i tam kieruj swoje żale, nie do HSW .

Reklama